iDNES.cz

V Táboře se politici hádají o centrum pro seniory za tři sta milionů

  8:58
První odhad byl 170 milionů korun, pak mělo být centrum pro seniory v Táboře za 240 milionů. Jenže tolik mají podle odhadu stát jen dvě samotné budovy. Když se na projekt nabalí další související náklady, akce vyjde na 300 milionů. Tábor si na plánovanou stavbu bude muset hodně půjčit.

V nedalekém Sezimově Ústí nedávno postavili dům s pečovatelskou službou pro seniory. | foto: David Peltán, MAFRA

Nejdříve někteří narychlo nesouhlasně kroutili hlavou. Pak ale přišlo na řadu hlasování a nakonec bylo pro 15 z 27 zastupitelů, čili většina. Sálem to ihned lehce zahučelo. Po jejich pondělním jednání je jasné, že bez většinové podpory politiků roky plánované centrum pro seniory v Táboře nepostaví.

Člen opozice František Dědič (ODS) totiž dokázal prosadit, že dokud zastupitelstvo nedá svůj souhlas, tak by rada neměla vyhlásit výběrové řízení na akci, která má poskytnout zázemí pro osoby s Parkinsonovou chorobou a další desítky klientů.

Více jasno může být už brzy. Na 23. dubna si zástupci města domluvili neveřejné pracovní jednání jen kvůli centru pro seniory.

Starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020) zmínil, že pokud by pak panovala shoda mezi zastupiteli, mohli by radní 29. dubna vyhlásit soutěž a na podzim stavbu za odhadovaných 243 milionů korun zahájit. Další přidružené akce a třeba nákup movitého majetku cenu šroubují ke 300 milionům. Původní odhady přitom byly 170 milionů.

Není tak příliš pravděpodobné, že do konce dubna rada tendr vyhlásí. Dohady se povedou nejen o cenu, ale také o přesné využití a následný provoz zařízení. Některým zastupitelům navíc přišlo, že najednou vedení Tábora příliš spěchá.

„Ve středu 17. dubna chcete nominovat zástupce hodnoticí komise, 23. máme mít konzultaci a 29. už byste chtěli schvalovat soutěž. Budeme si brát úvěr 100 až 200 milionů, což je závazek minimálně pro toto a následující zastupitelstvo. Máme právo se dozvědět, co všechno se bude stavět. Termínově to takhle narychlo nejde dohromady,“ reagovala opoziční zastupitelka Hana Randová (SNK Tábor Sobě).

Půjčku 159 milionů by město splácelo 20 let

Starosta Pavlík prohlásil, že projekt není nutné tolik tlačit. „Myslím, že nejlepším fórem pro nás bude ta pracovní porada. Tam si můžeme vše ukázat a sdělit,“ uvedl.

Po Velikonocích budou zastupitelé na uzavřeném jednání řešit přesné využití lůžek, kolik by jich mělo nakonec být pro dům s pečovatelskou službou a kolik pro ty se stařeckými chorobami.

Podle poslankyně a opoziční zastupitelky Radky Maxové (ANO) je také velmi důležité vědět, zda může město počítat s dotačním titulem, ze kterého by mohlo čerpat na stavbu peníze. To zatím jisté není.

„Minulý týden jsme jednali na ministerstvu práce a sociálních věcí. Předpokládají, že v létě vypíšou grantový program. Máme připravený projekt i povolení. Naše startovací pozice vypadá dobře. Ale nemůžeme předjímat. Proto máme i variantu financování bez dotace,“ navázal starosta.

MF DNES z podkladů zastupitelů zjistila, že i při variantě s dotací 60 milionů město počítá s tím, že si vezme půjčku dalších 159 milionů, kterou bude splácet 20 let. Za to mají vzniknout v lokalitě poblíž nemocnice dvě budovy.

Nejdříve v lednu 2022

Centrum má mít 45 lůžek pro seniory a počítá i s péčí o klienty trpící například demencí. „V druhé budově počítáme se zřízením domu s pečovatelskou službou s 25 bytovými jednotkami,“ řekla před časem místostarostka Olga Bastlová (ČSSD) a připomněla, že před několika měsíci byl počet žádostí 87, takže by nebyla potíž zaplnit 25 pokojů.

Pokud by se akce dál příliš neprotahovala, může vítězná firma začít stavět v říjnu. Vše by začalo demolicí starého objektu záchranné služby. Tady je vidět, že vše opět nabírá mírný skluz. Nedávno se ještě mluvilo o srpnu. Se zahájením provozu město počítá od 1. ledna 2022. Architektonickou soutěž na projekt uspořádalo už v roce 2014.

Zajímavé je srovnání kapacity lůžek s nedalekými městy. Tábor nyní ve třech objektech DPS nabízí 133 lůžek, Písek jich má 366 a třeba menší Milevsko 116. Domov pro seniory Tábor disponuje 143 místy, v Písku jich ke konci roku 2017 měli 238.

Bastlová ještě počítala s tím, že v nových zařízeních bude také místo pro neziskové organizace. „Mysleli jsme například na Český červený kříž či svaz neslyšících, které sídlí v nevhodných prostorách,“ dodala.

Autor:
zpět na článek