Policisté vyvedli z hořícího domu šest lidí, všichni byli dezorientovaní

  8:46
Dva policisté pomohli zachránit z domu v Českých Budějovicích, jemuž hořela střecha, šest lidí. Byli mezi nimi i dvě děti a starší muž. K požáru, který vypukl v neděli brzy ráno, se dostali ještě před příjezdem hasičů. Nikomu se nic nestalo.

V neděli před třetí hodinou ráno dostali policisté z oddělení hlídkové služby Josef Kvěch a Jan Kröpfel informaci o požáru rodinného domu na křižovatce ulic Čéčova a Průběžná v Českých Budějovicích.

Po příjezdu uviděli dům, z jehož střechy šlehaly plameny a všude kolem byl hustý dým. Policisté začali zvonit a bouchat na dveře, protože předpokládali, že uvnitř budou jeho obyvatelé. Ale nikdo jim neotvíral. Nepodařilo se jim dovolat ani na sousedy.

„Ale od obyvatel protějšího domu se dozvěděli, že v hořícím domě žije několik lidí a že je viděli za okny. I když se k požáru začali sjíždět první hasiči, policisté vykopli vstupní dveře a vběhli dovnitř,“ popsala policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Dům byl plný dýmu. V prvním patře objevili ženu a dvě děti. Byly v šoku a velmi rozrušení. Policisté se od nich snažili získat informaci, zda je uvnitř nikdo další, ale nikdo z nich jim nedokázal odpovědět.

Kröpfel proto začal prohledávat první patro, kde nalezl mladého muže a mladou ženu, kteří byli rovněž v šoku. Vyvedl je před dům, kam s ženou a dětmi zamířil i Josef Kvěch. Až na chodníku byla žena schopná říct, že je v domě ještě starší muž.

„Přesto, že požár postupoval, Josef Kvěch se do domu vrátil. Objevil dveře u schodiště a zabouchal na ně. Otevřel starší muž, evidentně dezorientovaný. Policistovi uvedl, že v prostorách, kde žije, se nikdo další nenachází. Ten pro jistotu prošel všechny místnosti, i když v domě už byla velmi špatná viditelnost,“ uvedla Schwarzová.

Policisté se zachráněných lidí opakovaně ptali, jestli už v domě nikdo není. Ti je ubezpečili, že ne. Ale pak si vzpomněli, že jim chybí pes. Policista Kvěch se proto znovu vydal dovnitř. Tam narazil na zasahujícího hasiče, který mu psa předal.

Při požáru nakonec nebyl nikdo zraněn všichni se jen nadýchali kouře. Oheň napáchal škodu v předběžné výši 1,5 milionu korun. Plameny ze střechy hořícího domu se rozšířily i na přilehlou budovu, kde rovněž shořela část střechy.

Přesné příčiny požáru stanoví vyšetřovatel hasičského záchranného sboru. Podle něj jsou nejpravděpodobnější dvě verze - nedbalostní jednání a technická závada na elektroinstalaci. Případ řeší i policisté.

Autor: