Dálnice k hranicím je lákadlo, okolo porostou nejen haly, ale i bytové domy

  12:48
Dokončení dálničního spojení s hranicí Rakouska na jihu Čech stále více vzrušuje developery. V blízkosti budoucí D3 už teď projektují nejen průmyslové haly, ale i bytové domy. Například v Kaplici představil investor plán postavit dva objekty v lokalitě Nové Domky. Záměr popudil některé obyvatele, kteří ho odmítají.

Stavba dálnice D3 postupně míří k rakouským hranicím. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Jde o dva mohutné domy s malometrážními byty na pozemcích na rozhraní obytné zóny a zahrádkářské kolonie. Výškově se mohou srovnávat s paneláky na sídlištích. Projekt nemá vyřešenou také dopravní obslužnost,“ namítá jeden z obyvatel lokality Radek Ježek.

Aby posílil hlas místních, založil spolek Kaplice 2057, který chce usilovat o zachování vzhledu města bez podobných zásahů a zajistit kvalitu bydlení pro příští generace.

Jeho příznivci kritizují i řešení příjezdu k domům. Ty investor po souhlasu radnice navrhuje po stávající silnici široké čtyři metry a z jedné strany přehrazené betonovými bloky, aby nesloužila jiným řidičům jako průjezdná.

„Podle mě by měly být navrhované domy menší. Otázkou také je, jestli bude na tolik bytů v místě stačit kapacita vodovodního řadu a kanalizace,“ myslí si obyvatel Kaplice Ondřej Šanda.

Zájem investorů o stavební pozemky přitom rychle roste v souvislosti s blížící se stavbou dálnice, která povede západně od města, kde žije 7,5 tisíce obyvatel. Pozemek koupila od města v roce 2018 společnost JPR Staving. Její jednatelka Jaroslava Urbánková nezastírá, že ji přilákala také budoucí dálnice.

„Bude tam výborné spojení s Rakouskem. Projekt jsme samozřejmě ekonomicky analyzovali, udělali jsme průzkum zájemců a konzultovali ho s radnicí. Město potřebuje menší byty pro mladé rodiny, pracovníky místních firem. Žádná ubytovna to nebude, jenom byty o velikosti 1+kk a 2+kk o rozměrech od 40 do 60 čtverečních metrů. O takové je všude největší zájem,“ vysvětlila Urbánková.

Projekt představila společnost v září radnici i obyvatelům na veřejném shromáždění.

Transparentní postup kvituje starosta Kaplice Pavel Talíř. Podle něho je projekt v souladu s územním plánem a hlavně s tím, co město do budoucna potřebuje. Navíc se domnívá, že výškově nebudou nové stavby převyšovat některé další domy v lokalitě, i když jsou tam hlavně rodinné domky. Také v dopravní obslužnosti nevidí problém.

V domech má být 48 bytů

„Chtěli jsme na tomto pozemku stejně stavět. Mrzí mě, že tady někteří lidé roznášejí informace, že tu bude ubytovna. Bude to normální dům, i když mohl být trochu menší,“ poznamenal starosta Talíř.

Ve dvou pětipatrových budovách postavených těsně vedle sebe ve svahu má být celkem 48 bytů a doplní je parkoviště pro 62 aut. Stavět chce společnost začít příští rok.

Zájem o pozemky v souvislosti s budoucí dálnicí pociťuje také nedaleká obec Dolní Dvořiště s 1300 obyvateli ležící na hranici s Rakouskem. Trasa D3 by tam měla podle listopadového harmonogramu Ředitelství silnic a dálnic dosáhnout do roku 2025, o rok dříve se má zprovoznit úsek od Třebonína ke Kaplici-nádraží, který se začne budovat už příští rok na jaře.

„Samozřejmě, že zájem developerů o pozemky u nás roste. Snažíme se ty obecní neprodávat a zainvestovat si je sami. Teď připravujeme stavební parcely pro jedenáct rodinných domů,“ uvedl starosta Dolního Dvořiště Ivan Kůta.

Dolní Dvořiště navíc redukuje stavby územním plánem, podle něhož tu smějí být nejvýš třípatrové budovy s maximální zastavěností pozemků 35 procent.