Bezdomovec viněný z umlácení družky v drážním domku u soudu prohlásil vinu

  13:02
Brutálním způsobem vraždy se zabývá českobudějovický krajský soud. Čtyřiatřicetiletý bezdomovec Petr Bakalář podle obžaloby v březnu v ruině drážního domku umlátil k smrti o třináct let starší družku. U soudu takzvaně prohlásil vinu, rozsudek padne v lednu.

Vražda se stala v ruině drážního domku v Českých Budějovicích. | foto: Policie ČR

Útok byl tak otřesný, že státnímu zástupci Petru Žižkovi zabral jen výčet jednotlivých zranění několik minut. Oběť zemřela podle lékařů po zranění hlavy údery rukou a kopy na krvácení do mozku.

Bakalář je obžalovaný ze souběžných trestných činů spáchaných v průběhu několika měsíců, jako je ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování a výtržnictví. Otázky soudce často nechápal. Musel mu je vysvětlovat obhájce, na jehož radu prohlásil vinu, tedy přiznal vše, z čeho je obžalovaný, a souhlasil s právní kvalifikací. Státní zástupce to schválil a soud přijal, odpadlo tak složité dokazování a hledání svědků v komunitě bezdomovců.

Na otázku předsedy senátu Jiřího Hájka, jestli se cítí vinen podle obžaloby, Bakalář přikývl. „Ano, ale jen je toho trochu moc“, uvedl pohublý muž, který se mezi bezdomovci pohybuje mnoho let.

Na svou obhajobu poznamenal, že užívá drogy, které u něho v kombinaci s alkoholem vyvolávají agresivitu a ztrátu kontroly. Na ulici a do dluhů se prý dostal po smrti matky. „Užívám chlast, hulím a občas nosem beru pervitin,“ popsal obžalovaný. V minulosti pobýval v protialkoholní léčebně.

Soudní líčení tak otevřelo pohled na život bezdomovce a občasného brigádníka ve stavebnictví, který už byl osmkrát trestaný a je v exekuci za neplacení dluhů. Kolik má zaplatit, to neví a zjevně ho to ani nezajímá. Nevěděl ani kolikrát už byl ve vězení.

V komunitě si našel starší družku, se kterou obýval drážní domek nedaleko českobudějovického nádraží přezdívaný Holubník. Squat užívalo víc podobných tuláků.

Lituji toho, chci začít nový život, tvrdí

Petr Bakalář patřil k rváčům. Jen od roku 2021 fyzicky napadl několik lidí před obchodními domy nebo v restauracích. Předposlední trest za ublížení na zdraví dostal od soudu v roce 2015, v současnosti je ve vězení po rozsudku okresního soudu, kam ho přeložili z vazby.

Nejtěžší zločin spáchal letos v březnu. Jak vypověděl Bakalář policistům, když se večer vrátil do Holubníku, našel tam družku s jiným mužem, což ho dohnalo k žárlivosti. Soka zpacifikoval pěstmi a družku mlátil pěstmi a kopal do ní. V řádění pokračoval i venku.

Podle žalobce Žižky měla žena například podlitiny na celém těle, zlomená žebra, nohu, čelisti, zlomenou jazylku a zranění hlavy s krvácením do mozku. Útok musel trvat několik minut.

Soudní lékaři ho přesto neoznačili za surový a trýznivý způsob zabití, za což by obžalovanému podle trestního zákoníku hrozil výjimečný trest až doživotí. Za prostou vraždu mu hrozí 10 až 18 let vězení.

Dohodou o vině a trestu bude státní zástupce Žižka navrhovat pravděpodobně jen 16 let vězení za vraždu plus několik měsíců za ublížení na zdraví a vyhrožování, tedy činy, jež Bakalář provedl v jiných případech.

„Drogy ve vězení neberu a nechybí mi. Lituji toho, chci začít nový život,“ vyjádřil se nesouvisle Bakalář.

Soud pokračuje v lednu, kdy budou k osobnosti obžalovaného vypovídat znalci z oboru klinické psychologie a psychiatrie. Očekává se také rozsudek.