V Českých Budějovicích postaví pro bezdomovce montovanou noclehárnu

  13:22
Bezdomovci v Českých Budějovicích se dočkají nové noclehárny. Bude to jednoduchá montovaná stavba sestavená z 23 modulů. Součástí budou dvě ložnice pro muže a jedna pro ženy, denní centrum a venkovní altán.

Noclehárnu postaví na rohu Pekárenské a Vodní ulice poblíž zanádražní silnice. Kolaudovat ji budou jako stavbu dočasnou. Noclehárna tohoto typu je první v Jihočeském kraji, investovat do ní bude město České Budějovice. Na nákup modulů vyhlásí výběrové řízení.

Podle ředitele Charity České Budějovice Františka Nestávala, která spravuje další podobná zařízení, se musí ještě vyřešit připomínky některých sousedů stavby. Vyjadřovat se k ní bude i hygienická stanice a další instituce.

Noclehárna bude mít i nízkoprahové denní centrum a součástí bude také kuchyně, sociální zařízení, prádelna, ošetřovna a zázemí pro zaměstnance.

Město připravuje stavbu už rok, její výhodou je, že se do ní přesunou klienti azylového domova v Riegrově ulici, který čeká rekonstrukce. Stavba o jednom podlaží má mít zastavěnou plochu 426 čtverečních metrů a oplocení. 

„Menší noclehárny máme v kraji jenom v Táboře a v Jindřichově Hradci. Bezdomovci se sice v zimě soustřeďují hlavně do krajského města, ale v době pandemie je problém s jejich umístěním třeba v karanténě. Navíc azylový dům pro muže v Riegrově ulici není zcela bezbariérový,“ uvedl Jiří Kohout, ředitel Diecézní charity.

Ta podobná zařízení spravuje a její zaměstnanci a dobrovolníci se o bezdomovce starají. Moduly pro stavbu noclehárny chce objednat město už hotové a osadit je za dohledu výrobce. Řešení je podobné jako například ve středních nebo severních Čechách. Z podobných modulů jsou složené například budovy mateřských škol na českobudějovickém sídlišti Máj. 

„Pozemek máme připravený. Investice bude v milionech korun, vzhledem k výběrovému řízení na dodavatele víc neřekneme,“ sdělil náměstek primátora pro sociální oblast Tomáš Chovanec. Podle něj to bude dočasná stavba s dobou užívání nejméně patnáct let.

Žádost o stavební povolení, které bude řešit i nové rozvody energií a vody, podala budějovická Správa domů, která má pod sebou i azylový dům v Riegrově ulici, kde je v nájmu městská Charita.

„Ten budeme rekonstruovat až po otevření nové noclehárny. Ta bude dál fungovat v Pekárenské a v opraveném domě zůstane jen ubytovna pro bezdomovce,“ popsal ředitel správy domů Petr Šindelář. 

Právě kumulace a promíchávání lidí bez domova v azylových domech je teď pro jejich provozovatele velký problém. Loni dokonce museli na čas objekt v Riegrově uzavřít.

„Stačil k tomu jeden klient s karanténou. Pomáhali jsme si dočasným vybudováním noclehárny v domě v Kanovnické ulici, kde máme středisko,“ vysvětlil Kohout.

Chybí na Českokrumlovsku

V domě svatého Pavla v Riegrově ulici je padesátka míst. Další noclehárnu spravuje Charita v Táboře, kde jsou lůžka pro dvanáct mužů, a stejná organizace v Jindřichově Hradci nabízí osm míst pro muže a tři pro ženy.

Ceny za přespání jsou přibližně stejné, noclehárna kolem 20 korun a ubytovna zhruba 100 korun za noc. Podle ředitele Diecézní charity Kohouta chybí podobný azyl pro bezdomovce na Českokrumlovsku a Kaplicku, což budou muset ve spolupráci s krajským úřadem řešit.

Problém je, že zájem klientů je nárazový. Většinou se soustřeďují v Budějovicích a odmítají předpisy pro azyl. To se projevilo při loňském lockdownu, kdy krajské město připravilo pro lidi bez domova stan v parku Háječek, o nějž nebyl zájem. Podobně to dopadlo v Táboře.

„Bezdomovci najednou z ulic zmizeli, báli se, že je zavřeme ve stanu,“ zavzpomínal Kohout.

Statistiky, kolik bezdomovců například onemocnělo, nebo zemřelo na koronavirus, Charita nemá, ale odhaduje se, že jen v Budějovicích je několik stovek lidí bez domova.