iDNES.cz

Malou obec na Táborsku trápily kamiony, žalobou zastavila jejich průjezd

  9:02
Stížnosti a žádosti zasílané úřední cestou dlouho k ničemu nevedly, soudní žaloba naopak zafungovala prakticky okamžitě. Odhodlala se k ní Běleč, malá obec na Táborsku, když táborský dopravní úřad v květnu stanovil, že přes ni povede objízdná trasa ze středočeských Louňovic pod Blaníkem.

Běleč se dvěma sty obyvateli žaluje táborský odbor dopravy, že dopustil, aby dočasně změněná trasa a provoz těžkých aut ohrožovaly chodce a ničily obecní majetek. Kauzou se zabývá krajský soud. | foto: Obec Běleč

Těžká nákladní vozidla si zkracovala cestu po úzké místní komunikaci. Ohrožovala tím obyvatele a ničila obecní majetek. Zastavily ji až nové dopravní značky.

„Je na nich zákaz vjezdu vozidlům těžším než tři a půl tuny. Řidiči se je naučili respektovat. Nakonec sami zjistili, že taková zkratka je pro ně nevýhodná, a našli si jinou trasu. Naše žaloba na táborský městský úřad proto měla smysl, jeho odbor dopravy zareagoval ještě před rozhodnutím soudu,“ pochvaluje si Stanislav Šmejkal, starosta Bělče.

Obec s dvěma sty obyvateli zažalovala dopravní odbor kvůli tomu, že vydal opatření obecné povahy, které určilo objízdnou trasu, aniž by úředníci věc konzultovali s dotčenými obcemi. MF DNES na případ upozornila jako první.

Podle advokáta Miloše Tuháčka, který obec právně zastupuje, je celé opatření obecné povahy zmatečné. V textu jsou nesprávně označená čísla silnic, kudy objížďka vede, a navíc ani neobsahuje odůvodnění, proč vede trasa právě tudy. Nabízí se totiž i jiné varianty. Určená silnice druhé třídy je v Bělči úzká a těžká doprava na ní ohrožuje chodce. Nové dopravní značky problém částečně vyřešily.

„Usilovali jsme o ně osm let. Vždy nás odmítli s odůvodněním, že by rušily plynulost dopravy. Díky žalobě a medializaci odbor dopravy dočasně namontoval dokonce i měřiče počtu aut a rychlosti. Několikrát jsem sám kritická místa fotil. Řidiči náklaďáků asi pochopili, že úsek je monitorovaný, a našli si jinou cestu,“ vysvětluje Šmejkal.

Starostu jen mrzí, že podobná opatření se vydávají úředním rozkazem a bez konzultace s obcemi a veřejností. Tím by si mohly úřady podle něj ušetřit práci a neřešit pak zdlouhavá odvolávání nebo jako v tomto případě nákladné žaloby.

Právě proto Běleč na zrušení opatření obecné povahy dál trvá a je připravená přednést důkazy o chybách úředníků krajskému soudu. Podobné problémy totiž mají s tranzitní dopravou až stovky obcí v Česku. Táborský odbor dopravy se ke kauze, kterou bude řešit soud, odmítl vyjádřit.

Běleč leží kousek od hranic Jihočeského a Středočeského kraje.

Běleč leží kousek od hranic Jihočeského a Středočeského kraje.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

zpět na článek