Neukáznění turisté v Bavorském lese nocují pod širákem, potíže dělají i Češi

  14:10
Strážci německého Národního parku Bavorský les, který sousedí se šumavským národním parkem, registrují v posledních týdnech stále více případů takzvaného spaní na divoko. Podle ředitele parku Franze Leibla tím turisté porušují nařízení správy, která takový způsob nocování v chráněném území zakazuje.

Jedním z lákadel je výstup na Falkenstein. | foto: Frank Bietau/Nationalpark Bayerischer Wald

„Všímáme si, že stále více návštěvníků zde nocuje, přestože je to zakázáno. Skoro neuběhne den, aniž by naši strážci někoho takového nechytili,“ vysvětluje Leibl.

Část turistů je vybavená stanem, jiní venku nocují pouze ve spacím pytli, v němž stráví noc například v přístřešku na ochranu před nepříznivým počasím. Bavorští strážci parku se stále více setkávají s novými způsoby nepovoleného nocování, často i v klidovém území parku.

Pralesní oblast Mittelsteighütte

Návštěvníci navíc často na takových místech rozdělávají oheň. „To je nejen zakázáno, ale je to i krajně nezodpovědné kvůli riziku lesních požárů. Nejsme žádné zážitkové hřiště, ale chráněné území,“ reaguje Leibl na námitky, že turisté si chtějí z parku odnést pěkné zážitky.

Strážci z Bavorského lesa hlásí, že mezi pokutovanými hříšníky jsou i čeští turisté, kteří park s oblibou navštěvují. „Dá se předpokládat, že se i v jejich případě řeší hlavně vstup do krizových území NP spojený třeba i s odhazováním odpadků,“ podotýká mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Podobné případy podle něj řeší i správa šumavského NP, ročně napočítá několik desítek podobných prohřešků. „Bohužel často na přestupky přijdeme až se zpožděním, kdy naši strážci na místě najdou zbytky po ohništi a podobně,“ dodává Dvořák.

Důvodem je podle něho zvýšený zájem o outdoorový turismus v době covidu, kdy nebylo možné cestovat za hranice. S rostoucím počtem turistů se tak ruku v ruce přidávaly i různé prohřešky, spaní mimo vyznačené území nevyjímaje.

„Na české straně parku máme nouzová nocoviště rozmístěná při hranici s Německem a Rakouskem, která slouží k přespání na jednu noc. Od loňského roku evidujeme razantní nárůst zájmu o tato nocoviště,“ vysvětluje Dvořák s tím, že velkou roli hrály i uzavřené ubytovací služby. „Turisté tak využívali této možnosti, pokud jim přálo počasí,“ doplňuje Dvořák.

Podobná místa ale na bavorské straně stále chybí. I proto se správa Bavorského lesa rozhodla, že poblíž jeleních výběhů u Scheuerecku vybuduje turistické nocoviště.

Dalším krokem k omezení nepovolených způsobů přespání je také rozšíření strážní hlídky i přes noc. Návštěvníci parku, kteří nařízení poruší, dostanou v případě přistižení pokutu ve výši až několika tisíc korun.

Autor: