Jihočeské školy při plošném testování zachytily jen hrstku dětí s covidem

  17:40
Velká očekávání, ale i obavy doprovázely návrat prvních žáků do škol. Masivní plošné testování dětí na covid v minulém týdnu nakonec ukázalo, že jen mizivé množství přišlo s nákazou. Antigenní testování v pondělí zachytilo na jihu Čech celkem osm pozitivních případů u dětí a tři u pedagogů z více než 32 tisíc.

Předškoláci se testují v Mateřské škole Čéčova v Českých Budějovicích. Na snímku šestiletý Matěj ukazuje písmenko N jako negativní. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Školy provedly celkem 63 655 testů, z toho připadalo 45 405 testů na děti a zbytek na pedagogické pracovníky. Pozitivní výsledek byl u 24 dětí, z toho sedm bylo potvrzených i PCR testem. U učitelů jich bylo 12 a jen jeden se následně potvrdil,“ uvádí detaily Marie Nosková, ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.

Sama nebyla údaji z uplynulého týdne nijak překvapená a podobně nízká čísla očekávala. Podle ní za to může dlouhodobý pobyt žáků doma, při kterém řada z nich nákazu prodělala. „Odhadovali jsme potvrzenou pozitivitu okolo 0,01 procenta. Pokud rodiny dodržovaly opatření, nehrozilo podle mě větší rozšíření nemoci. Mohlo pomoci i horší počasí, kdy děti moc nechodily ven,“ dodává Nosková.

„Máme učit, ne se testovat“

S tím souhlasí také ředitelka českobudějovické ZŠ a MŠ Emy Destinové Dagmar Koubová, kde v minulém týdnu neměli jediného pozitivně testovaného žáka. Zároveň ale vnímá takto rozsáhlé testování jako problém, který se přenáší na školy.

„Už od začátku tvrdím, že bychom měli hlavně učit a ne testovat, to školám zkrátka nepřísluší. Navíc nás to zatěžuje nad rámec našich povinností. Na druhou stranu ale chápu, že musí fungovat nějaká ochrana,“ vysvětluje Koubová s tím, že u nich ranní testování zabere okolo půl hodiny.

Větší strach má ale z doby, kdy se začnou do škol vracet další ročníky, zruší se rotační výuka prvního stupně a do budovy se začnou vracet všichni předškoláci. 

„U prvního stupně je to ještě dobré, protože se dětem věnují hlavně třídní učitelé, ti je učí ve většině předmětů. Až se ale budou vracet všichni, budeme mít problém s personálem i prostorem pro výuku a testování. Za současných podmínek bychom vše nezvládli zajistit,“ připouští Koubová.

Ztratí část první hodiny

Situace je ale v každé škole jiná, například v prachatické ZŠ Vodňanská, kam chodí necelých 400 žáků, se s testováním vypořádávají bez větších komplikací.

„Zatím to zvládáme, i když musíme počítat s tím, že děti přijdou o část první vyučovací hodiny. Testování posilujeme i o vychovatelky a umím si představit, že by se k nám za těchto podmínek vrátily všechny děti,“ ujišťuje ředitelka Petra Sandanyová.

O nutnosti takového postupu je za současného stavu přesvědčený i náměstek hejtmana pro školství Pavel Klíma. Podle něho má i při minimálním záchytu nemoci stále smysl.

„Otázkou je kvalita dodaných testů, která není moc vysoká. Nedivím se, že kolem celé akce panuje rozhořčení. Navíc se na mě obracejí i ředitelé středních škol, kteří hlásí, že by neměli problém začít s výukou, když jsou záchyty tak malé,“ vysvětluje Klíma.

V pondělí nastoupili na ZŠ další žáci prvního stupně, kteří při rotační výuce vystřídali první polovinu. Antigenní testování tento den zachytilo na jihu Čech celkem osm pozitivních případů u dětí a tři u pedagogů z více než 32 tisíc.