V Norsku je tepleji než v České republice

Publikováno: 14.06.2018 08:50
Dnes jsme se za Jirkou Kolbabou vydali do Norska. Jaké je zde počasí a co stojí za to zde vidět?

V Česku se po čase ochladilo, a tak nás zajímá, jestli se ochladilo i v Norsku, kde je na cestách Jiří Kolbaba. Je tam zima nebo teplo?

Zima tu rozhodně není, je tady teplo, je tady úplně úžasné počasí. Právě teď, v těchto dnech, tři dny jsem tady, mám slunce a musím říci, že když mluvím s místními Nory, tak říkají, že poslední měsíc je tady slunečné počasí, není to teď žádná výjimka. Třeba jih Norska má mírné, teplé, vlhké počasí. Na srážky je bohaté, ale jinak je velice teplé a prohřáté. Je to o tom, že jsme v místě, které je často teplejší, než Česká republika, která je posazena výrazně níže na těch rovnoběžkách než právě Norsko. Norsko je ohříváno golfským proudem, a proto má tady tento pozoruhodný dar.

Tak a teď trošku zeměpisu.

Je to hornatá země, ty nejvyšší kopce mají kolem 2,5 kilometru a musím říci, že mají také mnoho vodstev a mnoho ostrovů, a to je také to, co je tou chloubou tohoto úžasného koutu světa. ty ostrovy leží v Severním nebo Norském nebo Barentsově moři a také v Severním ledovém oceánu a přináleží právě k Norsku. A kdo by neznal třeba Lofoty, tu skupinu těch osmdesáti ostrovů nebo Vesterály. A mě letos čekají dvě cesty na Špicberky, takže budu za pár týdn vysílat i ze Špicberk a ty také patří Norsku. Nebo můžete vidět Reliéf, ten dramatický, úžasný Reliéf, který je tak fotogenický. Už v letadle, když přilétáme. Ten byl modelován ledovci kdysi dávno. A když vidíme Fjordy, tak to není nic jiného, než zatopená ledovcová údolí. A představte si ještě to, že pod tou dlouhou zemí se táhne Skandinávské pohoří. Já jsem byl teď nedávno třeba na místních ledovcích. Jostedalsbreen je největší kontinentální evropský ledovec a je to něco naprosto úžasného se tady pohybovat v přírodě. Ocenit i tu krajinu, tu přírodu, tu zeleň, ty květiny, které jsou tady zrovna v tomto období, kvetou žlutě. Norsko je rajskou zemí.

20.06.2018

Elektrárna na ostrově Reykjanes vyhřívá chodníky v hlavním městě Islandu

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou opět vydali na Island, tentokrát na ostrov Reykjanes, kde se nachází nejen elektrárna, která vyhřívá chodníky v hlavním městě Reykjavik, ale také nejdražší lázně na světě.
19.06.2018

Island je větší než Česká republika, obyvatel má ale méně než Brno

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou opět vypravili na jeho zamilovaný Island. Co ho zde uchvátilo kromě přírody?
18.06.2018

Ve městě Selfoss na Islandu můžete sestoupit do hloubky země

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou zůstali na Islandu, tentokrát jsme se vydali jížní cestou od města Selfoss.
15.06.2018

Když propadnete kouzlu severní Evropy, často se sem vracíte

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Island, kde si náš cestovatel i přes horší počasí užívá nejen měst, ale i přírodních scenérií.
13.06.2018

Norsko má dokonalou dopravní infrastrukturu

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Norska, které má nejen dokonalou přírodu, ale i dopravní infrastrukturu.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.