Český Krumlov je nádherné středověké město. Kazí ho ale lidé.

Publikováno: 17.05.2018 08:51
Dnes jsme s Jirkou Kolbabou zůstali v České republice, navštívili jsme totiž krásné historické město Český Krumlov. Co se tady našemu cestovateli líbilo nejvíce a z čeho byl naopak zklamaný?

Chcete typ na výlet o víkendu? Proč ne! Tady je a přímo od Jiřího Kolbaby...

Po dlouhé době, když dovolíte, bych rád přiblížil něco z Česka, protože přeci jenom to cestování po světě je nádherné, je inspirující a já se tradičně snažím inspirovat naše posluchače tím světem, ale když zažiji něco mimořádného v České republice, tak si hold nemůžu pomoct. Tak jsem se rozhodl, že nedávný poslední zážitek z Českého Krumlova bych rád alespoň trošku takhle inspirativně zpracoval pro posluchače, třeba pro ty, kteří ještě v tomto nádherném městě nebyli. Já připomenu, že je to město v Jihočeském kraji, že je vzdáleno 22 kilometrů od Českých Budějovic a že tudy protéká Vltava.

Tak nám řekni, co tě tam nejvíc dostalo.

Ty památky. Ty středověké památky, to je něco úžasného. To městské památkové centrum, celá ta rezervace od roku 1992 zapsaná v UNESCO, je to světové dědictví první kategorie a já jsem se tady setkal s mnohými odpovědnými lidmi, kteří se mi nadmíru věnovali, aby mi popsali, co tady kde opravili, co tady kdy objevili, jak to zrekonstruovali, jak za ty opravy získali různá mezinárodní ocenění. Vzali mě do různých expozic, ukázali mi různé programy. Viděl jsem to slavné barokní divadlo, byl jsem naprosto dojatý.

Co ale říkáš na ten turismus? Já, když jsem tam byl, tak jsem se přes japonské turisty nemohl dostat skoro nikam.

Ten je extrémní. Tak, jako mnoho jiných míst na světě, která jsou takhle oblíbená, mimořádná, která jsou zapsána v různých průvodcích a na která je pamatováno na různých serverech celosvětových. Trošku mě zamrzelo, že někteří ti turisté a někteří místní lidé se chovají k tomu nádhernému skvostu, který tady mají pod nohami, trošku bezohledně. Viděl jsem, jak někdo odhodí klidně nedopalek nebo odpadky na zem, viděl jsem bezohledné lidi, kteří vyryjí svůj monogram někam do nějaké historické zdi. Zůstává rozum stát, kolik nezodpovědných, hloupých lidí se ještě takhle pohybuje světem a ničí veřejný majetek. Tak to mě teda zklamalo. Jinak to byl opravdu velký, úžasný zážitek. A kdo v Českém Krumlově nebyl, doporučil bych mu, aby to třeba už toto léto napravil a podíval se tam. Stojí to za to.

Zdroj obrázku: Facebook Jiřího Kolbaby (foceno mobilním telefonem)

18.05.2018

Nejpřitažlivějším městem Laosu je Luang Prabang

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Laosu. Jeho nepřitažlivějším městem je podle našeho cestovatele Luang Prabang, a tak nám ho blíže popsal...
16.05.2018

Po stopách pirátů v Karibiku

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou nalodili na pirátskou loď La Grace, která s námi vyplula po stopách karibských pirátů...
15.05.2018

Na Maui vede nejkrásnější silnice světa

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na druhý největší ostrov Havaje, na Maui. Co na toto místo nejvíce láká turisty?
14.05.2018

Na ostrově Big Island je aktivní sopka Kilauea

Dnes jsme se vydali s Jirkou Kolbabou a Havajské ostrovy a zaměřili jsme se nejen na neaktivní, ale i aktivní sopky.
11.05.2018

Ghana je mimořádně silné místo s bohatou historií

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Guinejského zálivu. Tady si náš cestovatel velmi oblíbil Ghanu...
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.