Vydržet v manželství je hrdinství, říká vztahová poradkyně

Publikováno: 14.02.2018 08:50
Je Svatého Valentýna, voláme vztahovou poradkyni. Zuzana Bubílková oslovila Marii Novákovou, odbornici na partnerské vztahy.

Paní Nováková, co se z manželství vytrácí, když každé druhé se rozvádí?

Když to řeknu takovou frází, tak možná by to byla láska. Ale zase když to řekneme takhle, tak nás možná napadne druhá otázka: co to vlastně ta láska je? Vytrácí se možná naše síla se tomu vztahu věnovat. Pořád odpouštět a někdy se nám zdá, že do nekonečna. Takže pro manželství potřebujeme velkou ochotu, velkou vytrvalost. Mám někdy pocit, že vstoupit do manželství a žít v něm - my jsme s manželem přes 30 let - je vlastně hrdinství.

Když se to začne vytrácet, lze to do manželství vrátit?

Já jsem přesvědčená, že ano. Ale nemyslím si, že je to snadná cesta. A nemyslím si ani, že to jde vždycky. Domnívám se, že pokud chceme oba, pokud je v nás to odhodlání, ta ochota - a také k tomu potřebujeme trošičku umění, třeba umění komunikovat a ochotu věnovat čas - tak se domnívám, že to potom jde.

Jsou současné problémy jiné, než byly kdysi?

No, z té zkušenosti z terénu jsem přesvědčená, že je ta situace jiná.

V čem?

Jednak je naše doba hodně individualistická, ale také býváme pod velkým časovým presem. Když přicházejí děti, když jsou malé, i když jsou starší. Naše práce - máme málo času uvědomit si sebe, své hodnoty, míváme málo času i na toho druhého, na komunikaci. Někdy jedeme, místo v systému žití a klidu, spíš v systému přežití.

Jak si udržet manželství na celý život?

Domnívám se, že je to o drobných maličkostech. Když je ochota na obou stranách, tak se mnoho vztahů dá restartovat, obnovit, znovu osvěžit. A proto je tu ten náš národní týden manželství.

Říká vztahová poradkyně Marie Nováková.

Zdroj obrázku: MAFRA

16.02.2018

Musíme začít chystat senátní volby, říká kandidát na předsedu ČSSD Jan Hamáček

Bývalý předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček patří mezi kandidáty na post nového předsedy ČSSD. V pátek se ho u Impulsových ptala Zuzana Bubílková.
15.02.2018

Na sjezd ČSSD jedu vyhrát, říká Jiří Zimola

Už za dva dny začíná v Hradci Králové mimořádný sjezd ČSSD. Strana bude vybírat nového předsedu. Zuzana Bubílková dnes vyzpovídá jednoho z kandidátů. Podívejte se na video.
13.02.2018

Sníh v Koreji je takový tupý, říká šéf Českého olympijského výboru

Sportovní nadšenci žijí olympiádou. Z dějiště sportovní události roku se v úterý do vysílání přihlásil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Ptala se Zuzana Bubílková.
12.02.2018

Bezpečnostní opatření v Pchjongčchangu? V Riu toho bylo víc, říká novinář

Olympiáda začala, svět žije sportovním kláním. Do ranního vysílání Impulsu se v pondělí z Jižní Koreje ozval redaktor serveru idnes.cz Milan Radosta.
09.02.2018

Europoslanec Svoboda: Chceme zrušit střídání času!

Evropská komise se bude zabývat doporučením poslanců Evropského parlamentu na přezkoumání směrnice, která legitimizuje střídání letního a zimního času. Zuzana Bubílková v té souvislosti oslovila europoslance za KDU-ČSL Pavla Svobodu, který se v této problematice dlouhodobě angažuje.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.