Vydržet v manželství je hrdinství, říká vztahová poradkyně

Publikováno: 14.02.2018 08:50
Je Svatého Valentýna, voláme vztahovou poradkyni. Zuzana Bubílková oslovila Marii Novákovou, odbornici na partnerské vztahy.

Paní Nováková, co se z manželství vytrácí, když každé druhé se rozvádí?

Když to řeknu takovou frází, tak možná by to byla láska. Ale zase když to řekneme takhle, tak nás možná napadne druhá otázka: co to vlastně ta láska je? Vytrácí se možná naše síla se tomu vztahu věnovat. Pořád odpouštět a někdy se nám zdá, že do nekonečna. Takže pro manželství potřebujeme velkou ochotu, velkou vytrvalost. Mám někdy pocit, že vstoupit do manželství a žít v něm - my jsme s manželem přes 30 let - je vlastně hrdinství.

Když se to začne vytrácet, lze to do manželství vrátit?

Já jsem přesvědčená, že ano. Ale nemyslím si, že je to snadná cesta. A nemyslím si ani, že to jde vždycky. Domnívám se, že pokud chceme oba, pokud je v nás to odhodlání, ta ochota - a také k tomu potřebujeme trošičku umění, třeba umění komunikovat a ochotu věnovat čas - tak se domnívám, že to potom jde.

Jsou současné problémy jiné, než byly kdysi?

No, z té zkušenosti z terénu jsem přesvědčená, že je ta situace jiná.

V čem?

Jednak je naše doba hodně individualistická, ale také býváme pod velkým časovým presem. Když přicházejí děti, když jsou malé, i když jsou starší. Naše práce - máme málo času uvědomit si sebe, své hodnoty, míváme málo času i na toho druhého, na komunikaci. Někdy jedeme, místo v systému žití a klidu, spíš v systému přežití.

Jak si udržet manželství na celý život?

Domnívám se, že je to o drobných maličkostech. Když je ochota na obou stranách, tak se mnoho vztahů dá restartovat, obnovit, znovu osvěžit. A proto je tu ten náš národní týden manželství.

Říká vztahová poradkyně Marie Nováková.

Zdroj obrázku: MAFRA

15.02.2018

Na sjezd ČSSD jedu vyhrát, říká Jiří Zimola

Už za dva dny začíná v Hradci Králové mimořádný sjezd ČSSD. Strana bude vybírat nového předsedu. Zuzana Bubílková dnes vyzpovídá jednoho z kandidátů. Podívejte se na video.
13.02.2018

Sníh v Koreji je takový tupý, říká šéf Českého olympijského výboru

Sportovní nadšenci žijí olympiádou. Z dějiště sportovní události roku se v úterý do vysílání přihlásil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Ptala se Zuzana Bubílková.
12.02.2018

Bezpečnostní opatření v Pchjongčchangu? V Riu toho bylo víc, říká novinář

Olympiáda začala, svět žije sportovním kláním. Do ranního vysílání Impulsu se v pondělí z Jižní Koreje ozval redaktor serveru idnes.cz Milan Radosta.
09.02.2018

Europoslanec Svoboda: Chceme zrušit střídání času!

Evropská komise se bude zabývat doporučením poslanců Evropského parlamentu na přezkoumání směrnice, která legitimizuje střídání letního a zimního času. Zuzana Bubílková v té souvislosti oslovila europoslance za KDU-ČSL Pavla Svobodu, který se v této problematice dlouhodobě angažuje.
08.02.2018

Šéf pražských taxikářů: Teprve se rozhodneme, kde budeme stávkovat

Další protesty proti službám typu Uber mohou ochromit pražskou dopravu. Zuzana Bubílková se na to ve čtvrtek ptala Davida Bednáře ze Sdružení českých taxikářů.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.