Richard Krajčo: Ukončil jsem hereckou kariéru

Publikováno: 24.11.2017 16:19
Zpěvák Richard Krajčo byl hostem u Fandy Matějíčka. Jak se daří novému klipu, proč ukončil hereckou kariéru, a co by se stalo, kdyby se rozpadla kapela, podobně jako Chinaski? Podívejte se na video.

Richarde, odkud jsi přijel a kam po vysílání pojedeš?

 

Přijel jsem z domu a pojedu domů.

 

Domů do hor?

 

Ne, ne. Já mám vlastně dva domovy. Jsem trochu schizofrenní, takže bydlím tak trochu v Praze a tak trochu na horách. A dneska pojedu tak trochu do Prahy.

 

Zítra jsou Zlatí/Čeští slavíci, půjdeš?

 

To zrovna něco mám, bohužel.

 

Ty tam často posíláš manažera … A to už jste dokonce tu anketu Český slavík vyhráli!

 

To jsme měli zrovna koncert … 

 

Taky jste s nahrávkou „Cesta“ vyhráli anketu Rádia Impuls o písničku roku. Letos jste nominováni znovu s písničkou „Šňůry“. V konkurenci skupiny Mirai a duetu Karla Gotta se skupinou No Name. Co těm konkurentům říkáš?

 

Já z toho mám hroznou radost, hlavně z nominace Mirai. Já jsem byl tak trochu u vzniku té písně.

 

Jak to?

 

To jsou takoví kluci, které jsem přitáhnul na vydavatelství. Kluci, které jsem objevil ve Frýdku-Místku a spolupracoval jsem s nimi na několika písních jako takový konzultant. Jako člověk v pozadí. A i tu jejich písničku jsem měl doma asi půl roku předtím, než vyšla. A tak jsem do toho klukům něco povídal, když se mě zeptali na názor.

 

Takže pokud by zítra nevyhráli Karel Gott s No Name, vždycky to bude trochu i Tvůj úspěch …

 

Ne můj. Ale klukům bych to přál, protože čerstvý vítr je potřeba. A Mirai mám jako kapelu rád a ten čerstvý vítr přinesli. Takže by to určitě bylo super.

 

Kdybychom se zeptali na nejdůležitější okamžiky roku 2017, asi bys označil dva koncerty skupiny Kryštof na Strahově (?)

 

Ano, můžu to říct.

 

Přece jenom – když nezaprší a je tam taková suma lidí, je to vždycky velký úspěch.

 

Je to krásný pocit.

 

Jak se jako muzikant před takovým koncertem cítíš?

 

Musím říct, že jsem ještě asi nikdy nebyl tak nervózní. Ale zároveň tak natěšený, protože ti fanoušci, kteří tam přijeli – a bylo jich tam za ty dva dny 70 tisíc – přijeli na naši oslavu. Tím totiž začínala oslava našich 25. narozenin. A oni tam s tím přijeli. Bylo to vidět – oni se těšili, úplně zářili, svítili, na konci brečeli. Já jsem měl pocit, že ty narozeniny slaví oni. Takže pro nás to byl krásný zážitek. A jsem hrozně rád, že jsme dělali ten druhý koncert. Já byl v kapele přehlasován, protože já ho nechtěl dělat. A jsem rád, že jsem se nechal přehlasovat. Protože kdyby to bylo jenom jednou, moc by mě to mrzelo. Já jsem si ten druhý koncert užil ještě víc. Už jsem byl takový klidnější, už ta premiéra byla za mnou.

 

Ty neneseš odpovědnost jenom jako autor, nebo lídr kapely, ale také jako manažer …

 

Já myslim, že teď už můžu říct, že jako spolumanažer. Já jsem dlouhou dobu byl manažer a našel jsem si k sobě takového fantastického kluka, Honzu Lipperta, který to se mnou dlouho táhl. A furt říkal, že on není ten manažer a že nechce být. A já mu po koncertě na Strahově předal to pomyslné žezlo a řekl jsem, že už to snad ví i on, že teď je on tou hlavou. Já možná zůstávám tím CEO - vymýšlím, kam se ta kapela bude ubírat a tak dále. Ale 90% té práce už dneska v podstatě vede on. Já jsem za to vděčný, protože je fantastický člověk. A sehnat někoho takového mi trvalo léta. Takže sem rád, že jsme na sebe narazili. A že můžete věřit člověku, který myslí jako vy, dýchá jako vy, miluje to jako vy. A v podstatě je osmým členem kapely.

 

Nejnovější videoklip skupiny Kryštof je týden na Youtube, a už má milion shlédnutí …

 

… moje žena má velikou radost. Protože ona ten klip vymyslela a zrežírovala. A asi se to povedlo, pro nás je to kapelový rekord. Já si vedu různé statistiky, o všem možném  – od prodeje lístků až po shlédnutí klipů. My jsme za celou pětadvacetiletou kariéru neměli na Youtube takový nástup, aby na to každý den koukalo 130-140 tisíc lidí. To je pro nás něco nevídaného – na to, že nejsme youtubeři a hiphopeři.

 

Ta písnička se jmenuje „Zůstaň tu se mnou“ s podtitulem „Za sny“. Z toho klipu čiší spousta emocí. To manželka chtěla, aby ses tam tak projevoval?

 

No, ona má takový svůj příběh. Moje žena totiž napsala scénář k filmu. Dneska z toho scénáře píše knihu. A já jsme měl hrát hlavní postavu, v tom filmu. Takže jsem se tak jakoby vnořil do toho příběhu – mimochodem se jmenuje „Za sny“ – že jsem pro tu hlavní postavu složil tu píseň, která má doprovodit titulky. A říkali jsme si, že než to vyjde mezi lidi, že nemůžeme úplně prozrazovat obsah. Tudíž, že vymyslíme něco jiného, jiný příběh. Ale emotivně je to velmi podobné. Takže ten klip nemá co do činění s obsahem budoucího filmu nebo budoucí  knihy, ale ta skrytá emoce je velmi podobná.

 

Jako herce si Tě naposledy pamatuji naposledy z filmu „Křídla Vánoce, kde jste se s Karin seznámili. Hrál jsi od té doby v něčem?

 

Já jsem se rozhodl tenhle obor v podstatě opustit. Musel jsem se rozhodnout, vybral jsem si rodinu a hudbu. Divadlo a herectví jsem si nechal jako koníčka. Takže mám jednu divadelní roli, kterou hraju už asi 6 let – to je Denny v „Deštivých dnech“ v divadle Ungelt – to mi zůstalo. A jinak jsem rozhodl, že budu hrát jen velmi výjimečně, takže spíše ne.

 

Richarde, máme společnou jednu věc: Oba jsme se nejdřív vyučili. Oba elektrikářem.

 

Tak proč to neděláme?

 

Já proto, že jsem byl úplně levej. Přesto jsem se tím ještě 3 roky živil, ale pak přišly ty střední školy a vysoký školy … Ty jsi měl ten osud podobný.

 

Já jsem šel ještě na Vysokou školu, na Fakultu elektrotechniky a informatiky a tam už jsem zjistil, že bude pro celý obor lepší, abych toho nechal. Aby ten obor přežil. Já jsem pak nějak zabrousil k divadlu a muzice a rozhodl jsem se, že to zkusím na konzervatoři. A oni mě vzali.

 

Ty si dělal i dýdžeje, pokud si to dobře pamatuju!

 

No, tak …

 

A pak jste s Alešem Juchelkou uváděli Medůzu. A Aleš teď sedí v parlamentu! Co Ty na to?

 

Já vim, že Aleš se u nás na Ostravsku angažoval v politice už dlouho. A tím, že ho znám a myslím si, že je to jeden z nejlepších lidí na světě – z těch, co jsem potkal – tak je to vlastně v pořádku. Jenom se trochu bojím, aby ho to nesemlelo. Takže já mu budu čtyři roky držet palce, budu ho sledovat. On mi posílal selfíčko, jak tam sedí … (smích) Budu mu držet palce, protože vím, že v Ostravě udělal spoustu práce.

 

Spousta posluchačů se Tě tady ptá na Baník, tak to nemůžeme vynechat. Viděl jsem v týdnu dva hezký fotbaly: Sevilla – Liverpool a Viktoria Plzeň – FCSB. Navíc Slavia v Evropské lize vyhrála venku.

 

Já jsem velký fanoušek, všechno sleduju.

 

Co tomu říkáš, že se českým týmům v konkurenci Sevilly a Liverpoolu tolik daří? (smích)

 

Samozřejmě buďme rádi za každý bod v koeficientu. Bylo by hezké, kdyby za dva tři roky dva české týmy postupovaly rovnou do Ligy mistrů.

 

Takže Viktorka a Baník?

 

Baník a potom kdokoliv. Ale já se trochu obávám, i když velký srdcař, pro kterého je Baník nejlepší u nás – i když bude ve druhé lize příští rok …

 

Nebude …

 

… no, obávám se. Tak já nevim. Já jsem samozřejmě vzhlížel k nové sezóně s velkým očekáváním, ale nevypadá to, zatím. I když se vrátil Milan Baroš a všechno. Tak budeme držet palce.

 

My to teď doma máme rozpolcené, protože malej Ríša fandí Slavii. Navíc tam teď přišlo hodně hráčů Baníku. Takže my fandíme tak trochu i Slavii. Já to mám malinko povinně. Pro mě je to hned druhý nejlepší tým a když nehraje s Baníkem, tak jsou na stejném, prvním místě. Ale obecně fandím českému fotbalu a jsem rád, když kdokoliv uspěje.

 

Richarde, dívá se s Tebou na fotbal manželka?

 

No, chudák už zjistila, že mám tuhle úchylku. A musím říct, že to neuvěřitelně toleruje …

 

Teď jsi to řekl, jako kdyby předchozí dvě ženy utekly právě kvůli fotbalu!

                                                                                 

Ne, ne! Neutekli kvůli tomuhle. Ale Karin prostě zjistila, že je dobré se mnou na to občas mrknout, že mě tím udělá šťastnějším. A je neuvěřitelná, že to se mnou všechno absolvuje a nasává ty informace. Už ví, že v úterý je Liga mistrů, ve středu je Liga mistrů. Čtvrtek Evropská liga, v pátek česká liga. Sobota, neděle … Ona se mi teda vysmála ve své nové knize „Kecy, kecy, kecičky“, kterou vydala ze svých blogů. Tak se mi tam směje, v jednom z těch blogů. Rozebírá fotbal, píše něco v tom smyslu, že pro mě je to nejdůležitější věc na světě. Pro ní jedna z těch úplně na chvostu. Ale alespoň se hezky doplňujeme.

 

Skupina Chinaski teď obměňuje sestavu. Nechci to srovnávat, ale co Kryštof? Zatím držíte. Nastala někdy ponorková nemoc takového typu, že byste uvažovali o širší výměně členstva?

 

Víte, ono je to hrozně těžké. To společenství je veliké, ono se to nezdá. Udržet těch šest sedm lidí mnoho let není úplně tak jednoduché. Já samozřejmě nevím, co se tam mezi klukama dělo. Ale my jsme v Kryštofu prostě kamarádi a jsme tam prakticky spolu od začátku. A já si úplně nedovedu představit, že by se něco podobného stalo u nás. A kdyby chtěl někdo odejít, už by to vlastně nebyl Kryštof. Asi bych uvažoval, že by se to takhle nejmenovalo. Tak doufám, že to u nás nehrozí, že spolu – tak jak jsme začali – taky skončíme. Ale ke klukům z Chinaski: Nevíme vůbec, co se tam odehrávalo. A asi se tak Franta s Michalem rozhodli proto, že to tak cítili.

 

Díky za rozhovor, Richarde!

25.01.2018

Poslechněte si Voxelovu středeční rychlopíseň "Geometr"

Zadání poslala Jana. Slova: prkenný strop, šroubovák, kružítko.
17.01.2018

Klára Issová při natáčení přišla málem o prst

Úspěšná herečka přišla do odpoledního vysílání Fandy a bandy představit nový film Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Podívejte se na video.
09.11.2017

Honza Kalousek: Nacouval jsem si do hodně drahé kytary

Zpěvák Honza Kalousek, jedna z hvězd Českého mejdanu s Impulsem, přišel do odpoledního vysílání Fandy bandy. Jaké peripetie se mu staly s hudebními nástroji, jak moc o něm lže wikipedie, a na jaké písně se můžeme těšit 16. prosince v O2 aréně? podívejte se na video.
08.11.2017

No Name zahráli živě na Impulsu

Igor Timko a Zolee z kapely No Name byli hosty u Fandy bandy. Jaké hity si připravili na Český mejdan s Impulsem, a kolik koncertů mají průměrně za rok? Podívejte se na video.
01.11.2017

Mirai Navrátil: Rodiče chtěli univerzální jméno

Jedna čtvrtina kapely Mirai, zpěvák Mirai Navrátil, byl ve středu hostem Fandy bandy. Jejich písnička „Když nemůžeš tak přidej“ se uchází o vítězství v soutěži o nejoblíbenější písničku posluchačů Rádia Impuls.​
Impuls on-line
Český Impuls on-line
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.