Pavel Šporcl zahrál živě na Impulsu

Publikováno: 24.11.2017 09:29
Houslista Pavel Šporcl přišel představit své nové vánoční CD. Jak zvládá život se 4 ženami v domácnosti a kde všude si můžete poslechnout Pavla na koncertech? Podívejte se na video.

Přepis rozhovoru:

Houslista Pavel Šporcl je umělec, kterého znají doma i ve světě. Teď se chystá na turné Vánoce na modrých houslích, které má 11 zastávek. V prosinci hraje s Karlovarským symfonickým orchestrem nejkrásnější vánoční melodie napříč celou republikou.

 

Dobré ráno, nejlepší sleva na tvoje housle?

Já vůbec nevím, dneska jsou nějaké slevy, ne?

Povedla se ti usmlouvat někdy pořádná sleva?

No jasně, třeba v Egyptě se vždycky smlouvá, třeba jízda na velbloudu. To je moje odpověď.

Nejlepší cesta?

Do Egypta na jízdu na velbloudu.

Nejlepší víno?

Od Mádla z Velkých Bílovic.

Nejdražší housle?

No ty moje modré samozřejmě.

Největší trapas?

To, že vůbec nevím, co mám teď říkat.

Největší výdělek?

Když lidi hezky tleskají.

Nejhodnější žena?

Ta doma samozřejmě, ty všechny doma.

Nejlepší politik?

No tak to bych nechal.

Nejmilejší písnička?

Ta moje Suprise?? Já už nevím, prosím Vás nechte mě ..(smích)

Já tě chtěl jenom rozcvičit, ty Holešovičáku!

CD Vánoce na modrých houslích už vyšlo, ale Pavle, ty jsi nahrával v létě s Liverpoolskou filharmonií, to muselo být super!

Ano s královskou Liverpoolskou filharmonií, bylo to úplně super. Já se s těmi muzikanty znám, my jsme spolu několikrát hráli, ale natáčeli jsme spolu poprvé. Bylo to trošku schizofrenní samozřejmě, protože v tom největším parnu, v létě, v Liverpoolu točit Narodil se Kristus pán a Rolničky a já nevím, jaké další, krásné vánoční písně. Bylo tam teplo, horko, ale to natáčení jako takové, bylo opravdu krásné, protože někdo by si mohl říct, že čistě jako koledy, že ti muzikanti si tak jako řeknou, tak si to tam jdeme tak jako odfláknout, ale oni to brali neskutečně vážně, inspirativně. Pan dirigent, úžasný, světoznámý Lessing  nás všechny inspiroval, že to bylo opravdu krásné.

Teď pojďme k tomu turné, na které vyrážíš. Rádio Impuls je samozřejmě mediálním partnerem. Tak kde se ukážeš? Jaký je program?

Ano, mám 11 měst, 12 koncertů. To proto, že v Praze, ve Foru Karlín 19. A 20. Prosince hraji tedy dvakrát. Začínám 4. V Českých Budějovicích, končím 22. V Karlových Varech, kde už se musí přidávat druhý koncert, což mám velikou radost. Je o to velký zájem a budu hrát nejenom ty skladby z alba, z cd, ale také některé jiné koledy. Budu tam mít hosty, chlapecký sbor Boni Pueri, úžasnou sopranistku Janu Šrejmu Kačírkovou,  která dostala dvě ceny Thalie, Symfonický orchestr samozřejmě a bude to řídit Honza Kučera. Bude nás tam 70 lidí na každém koncertu. Je to opravdu moje největší dosavadní turné. Doufám, že bude krásné.  Začínáme v 19 hodin, aby mohli přijít i maminky nebo tatínkové, zkrátka rodiče s dětmi.  Bude to určitě moc krásné.

Budou i speciální efekty?

Myslíš ohňostroje? Já si myslím, že lasery se do tohohle programu úplně nehodí. Bude to krásná předvánoční až tedy vánoční adventní atmosféra.

Dneska se vymýšlí kde co, třeba jsou nějaké speciální houslové lasery, mimořádně něžné lasery?

Zatím jsem nic takového nenaplánoval. Už ty finance tečou a tečou..

Jsme vánočně naladěni, děkuji Pavle, že jsi přinesl housle a souhlasil, že zahraješ.

Moc rád pro vás.

Umíš kromě hraní i zpívat?

Umím zpívat. Teda neumím zpívat, ale občas zpívám.

A nechceš i zazpívat, když už jsme u těch živých vystoupení?

No tak ani, jedině, kdybychom si zazpívali všichni spolu? Dáme nějakou? Nechcete se přidat?Narodil se, umíme všichni ne?

To ani ne. Ještě bychom byli náhodou skokanem roku ve slavíkovi. A teď je nebezpečné období.

Je pravda, že posluchačů máte tolik, že by se to mohlo stát.

Jak to máš s pojištěním? Třeba ruce, housle, pojistí to pojišťovna?

Mám všechno pojištěné dlouhá léta. Byl jsem asi jeden, asi první, kdo nějaké takové pojištění tady měl. Takže jsem rád, že jsem pojištěn jako houslista, mám pojištěné nástroje, smyčce, všechno.

Jak je to s konkurencí ve tvém stylu, kterému se dá říct crossover ? Je hromada lidí, kteří se snaží prorazit. Trumpeta a taneční beat, housle a taneční beat, nebo housle bez tanečního beatu, nebo housle a symfonický orchestr a podobně. Ani to nevnímáš takhle?

Určitě ne. Všichni jsou samozřejmě kolegové, a jak tenisti říkají, soustředím se pouze na svoji hru,  a na jeden míček.

S kterým největším a nejznámějším orchestrem jsi hrál a které místo bylo nejzajímavější?

Orchestrů bylo spousta. Samozřejmě s Královskou Liverpoolskou filharmonií, se kterou jsem natočil i tohle nové album, s velkými japonskými orchestry, v Německu, ve Francii. A takový ten nejkrásnější, nebo jeden z největších zážitků, to byl samozřejmě Carnegie hall před dvěma lety.

Pavle, když to řeknu úplně jednoduše, ty jsi byl tento týden v Doupěti, kde jsi nahrával dárek pro posluchače rádia Impuls. Můžeš to vysvětlit?

Ano. Byl to takový speciální vánoční koncert, který bude 25. nebo 26. prosince, záznam koncertu v takovém, jak už název napovídá, malém Doupěti, takže klubu, kam se vešel celý symfonický orchestr, tedy zredukovaný, ale v počtu třiceti lidí, já a asi deset posluchačů z rádia Impuls, nebo z vedení rádia Impuls. Nahrávali jsme koledy, ale nejenom ty, co zazní na turné, ale trošku něco jiného, aby to zkrátka bylo jiné. Myslím, že se to moc povedlo, posluchači měli slzy v očích, takže zaposlouchejte se 25. nebo 26., ale předtím samozřejmě přijďte na ten živý koncert na mé turné. A pak si to znovu můžete poslechnout na Impulsu.

Ty žiješ s herečkou Bárou  Kodetovou, tak bys mohl radit, jak si uchovat dlouhodobě spokojené soužití mezi mužem a ženou, neb je vás doma kolik ženských?

7

7,  jeden křeček a jeden chlap.

Jestli počítáš mně jako chlapa, tak ano. A jinak ten křeček je jedinej můj kamarád, tedy z toho mužského světa, protože jinak máme dvě kočky, andulku, fenu, tři holky a Báru.

Jak to zvládáš?

Hodně koncertuju.

Tak proto to turné! Upřímná zpověď Pavla Šporcla.

 Ale jinak se ptal, první otázka. Respekt. Respekt je to nejdůležitější, vycházet si vstříc.

Z jednoho rozhovoru vím, že jsi ženu naučil i jíst sushi.

Pravda . A milujem ho. Dokonce jsme teď tvořili sushi, holčičky tvořily. Ale na naše prvním rande jsem vzal Báru na sushi, protože to před těmi lety bylo vip, tak jsem si řekl, to bude dobrý.  Tam jsem teprve zjistil, že ona ho nikdy nejedla. Tak jsem se trošku vyděsil, protože ne každému chutná, a možná pod tím tlakem prvního rande, ona ho jedla a dokonce si ho zamilovala. Takže te´d chodíme poměrně často a rádi.

Prozraď posluchačům, postrádám tvůj pirátský šátek. Vím, že jsi dlouhá léta chodil s pirátským šátkem a dneska s kloboukem?

Kdo se budete dívat na video, uvidíte pirátský šátek i tu desku. Všechno tady mám.  Housle, všechno mám. Mám ho. Bude i na koncertech.

Ta image vznikla jak?

Pirátského šátku? Fotil jsem se na takový první moje cédéčko šátkový. Nebylo v plánu, že budu v šátku potom už celý život, ale fotka se povedla a já jsem si to vzal jako jeden ze svých, prostě image. Já jsem chtěl být jako mladý, přístupný mladší generaci a veřejnosti.   Ukázat jim, že klasickou hudbu může hrát i kluk v šátku a v džínách, což se mi myslím podařilo. Takže to hodně pomohlo.

Takže ve zkratce jsi chtěl vypadat sexy?

 Dokonce jsem v Německu v novinách obdržel kritiku po zahraném koncertě, hrál jsem Brahmsův houslový koncert, a ta kritika se jmenovala, byla jedna z nejlepších v mém životě, sexy Brahms. Přesně první věta byla, houslista vypadal tak sexy.

Tak ať ti to sexy vydrží a ať to všechno klape.

01.12.2017

Kapela Slza přišla pozvat fanoušky na Český mejdan!

Hudební duo Slza přišla ráno k Impulsovým, aby pozvala fanoušky 16. prosince na Český mejdan s Impulsem. Jak šlo Petrovi čtení počasí a co řekli kluci o novém CD, které jim právě vychází? Podívejte se na rozhovor.
10.11.2017

Barbora Poláková: Jako malá jsem chtěla být vším

Dnešním hostem u Impulsových byla herečka a zpěvačka Barbora Polákova, která přišla představit nový film Kvarteto. Jak zvládá starost o půlroční dceru s prací a co považuje za nejkrásnější okamžik ve svém životě. Podívejte se na video.
09.11.2017

Petr Kolář: Jsem největší rockový nemrava

Zpěvák Petr Kolář, který je jednou z hvězd Českého mejdanu s Impulsem navštívil ranní tým Impulsových. Podívejte se, jak díky Petrovi, Honza Daněk vyhrál sázku a jak se popral s novou rolí v muzikálu Muž se železnou maskou.
06.11.2017

Ewa Farna a David Stypka představují svůj nový duet

Ewa Farna s Davidem Stypkou přišli na živo zazpívat svůj nový duet Dobré ráno, milá. Jak vznikala spolupárce mezi dvěma zpěváky, a jak Ewa léčí své hlasivky? Podívejte se na první část rozhovoru.
31.10.2017

Mirek 007 se loučí po 15 letech s rádiem

Dopravní moderátor se po 15 letech loučí s rádiovou rodinou. Na poslední živé vysílání se přišel podívat a rozloučit celý tým rádia Impuls.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.