Kouříte za volantem? A smí se to?

Publikováno: 20.08.2017 07:00
Kouříte za volantem? A smí se to? Stejnou otázku jsme v pátek položili i našim posluchačům na našem Facebooku se čtyřmi Á.

Jan Malovec napsal: Podle zákona se může kouřit v autě, ale pokud je v autě dítě, hrozí pokuta až 2 500 Kč.

Jestli má náš posluchač pravdu, nám potvrdil dopravní expert pan Budský.

Tak v Čechách to tak ale není. Řidič automobilu si klidně může kouřit. Samozřejmě je povinen se obecně věnovat dostatečně bezpečné a plynulé jízdě. Kdo nesmí kouři,t jsou řidiči hromadné přepravy osob. A pak tu máme motocyklisty a cyklisty. Tak ani oni nesmí kouřit a samozřejmě nesmí kouřit ani spolujezdec motocyklisty.

To potvrzuje i Lucie Forštová, která napsala: Kouřit za volantem se může. Nesmí pouze řidič autobusu.

No a pak je tu otázka Dana Antoniho: Proč by se mohlo kouřit a nesmělo telefonovat? Rozptyluje to stejně, máte neustále něco v ruce...

Zjistilo se, že to kouření zas až tak nevinné není. Zvyšuje riziko účasti na dopravních nehodách až šestkrát. A to se docela blíží používání mobilního telefonu, v případě, že voláte telefonní číslo, případně surfujete po internetu. A ono takové to zapálení, ten rituál, nahmatání krabičky, vytažení cigarety, nalezení zapalovače, škrtnutí a zase to pěkně všechno vrátit zpátky může trvat až 12 vteřin. Což znamená, že třeba na dálnici ten auťák ujede téměř půl kilometru.

Pane Budský, co vyhazování nedopalků z auta?

Samozřejmě řidič nesmí vůbec, ani nikdo z posádky nesmí vyhazovat z vozidla jakékoliv předměty. Protože když jedete v létě, máte pootevřené okénko a velmi často je pootevřené i u levých zadních dveří a když v nějaké vyšší rychlosti vycvrnknete ten nedopalek, tak on se vám rád vrátí. A vrátí se na zadní sedačky. A můžu vám říct, že kdo trošku kouří, tak zpravidla si tenhle ten zážitek zažil. Já ho mám taky za sebou.

10.09.2017

Začal nový školní rok. Přizpůsobit se mu musí i řidiči.

Děti se vrátily nejen do školních lavic, ale i v ulicích je jich podstatně více. Jak přizpůsobit jízdu a jak připravit své děti na silniční provoz?
03.09.2017

Pozor, koně! upozorňuje dopravní značka s obrázkem krávy

V tomto týdnu jsme řešili nesmyslné zákazy a náš Zuřivý reportér přišel s jednou, celkem absurdní dopravní značkou.
27.08.2017

Když vám přijde pokuta z Rakouska...

Kolega Vašek Komárek se pomalu stává sběratelem pokut z Rakouska. To proto, že už mu přišla třetí pokuta za nedodržení rychlosti na rakouské dálnici. Jak ale správně pokutu zaplatit?
13.08.2017

Zvládli jste zkoušky v autoškole? Na řidičák si stejně počkáte.

Máme tu další příběh ze života. Evě Hronkové se zadařilo a udělala si řidičák na áčko, tedy na motorku. Celá nadšená běžela na magistrát, aby mohla ještě ten večer svojí mašinu provětrat, ale ono ne...
06.08.2017

Kdo vás může podrobit silniční kontrole?

I dnes si uděláme takovou malou exkurzi do testů v autoškole. Možná i vás totiž překvapí, kdo všechno vás smí na silnicích zastavit a podrobit silniční kontrole.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.