Kouříte za volantem? A smí se to?

Publikováno: 20.08.2017 07:00
Kouříte za volantem? A smí se to? Stejnou otázku jsme v pátek položili i našim posluchačům na našem Facebooku se čtyřmi Á.

Jan Malovec napsal: Podle zákona se může kouřit v autě, ale pokud je v autě dítě, hrozí pokuta až 2 500 Kč.

Jestli má náš posluchač pravdu, nám potvrdil dopravní expert pan Budský.

Tak v Čechách to tak ale není. Řidič automobilu si klidně může kouřit. Samozřejmě je povinen se obecně věnovat dostatečně bezpečné a plynulé jízdě. Kdo nesmí kouři,t jsou řidiči hromadné přepravy osob. A pak tu máme motocyklisty a cyklisty. Tak ani oni nesmí kouřit a samozřejmě nesmí kouřit ani spolujezdec motocyklisty.

To potvrzuje i Lucie Forštová, která napsala: Kouřit za volantem se může. Nesmí pouze řidič autobusu.

No a pak je tu otázka Dana Antoniho: Proč by se mohlo kouřit a nesmělo telefonovat? Rozptyluje to stejně, máte neustále něco v ruce...

Zjistilo se, že to kouření zas až tak nevinné není. Zvyšuje riziko účasti na dopravních nehodách až šestkrát. A to se docela blíží používání mobilního telefonu, v případě, že voláte telefonní číslo, případně surfujete po internetu. A ono takové to zapálení, ten rituál, nahmatání krabičky, vytažení cigarety, nalezení zapalovače, škrtnutí a zase to pěkně všechno vrátit zpátky může trvat až 12 vteřin. Což znamená, že třeba na dálnici ten auťák ujede téměř půl kilometru.

Pane Budský, co vyhazování nedopalků z auta?

Samozřejmě řidič nesmí vůbec, ani nikdo z posádky nesmí vyhazovat z vozidla jakékoliv předměty. Protože když jedete v létě, máte pootevřené okénko a velmi často je pootevřené i u levých zadních dveří a když v nějaké vyšší rychlosti vycvrnknete ten nedopalek, tak on se vám rád vrátí. A vrátí se na zadní sedačky. A můžu vám říct, že kdo trošku kouří, tak zpravidla si tenhle ten zážitek zažil. Já ho mám taky za sebou.

24.09.2017

Jaké rádio posloucháte v autě?

Eva Hronková se dnes zaměřila na autorádia. Přes jaké vlny můžete oblíbené rádio poslouchat a jaké druhy autorádií existují?
17.09.2017

Bojíte se naší dopravní centrály? Už nemusíte!

Protože naše kolegyně Eva Hronková se v poslední době dostala několikrát do situace, kdy musela volat naší dopravní centrálu a napadlo jí, že by některý z našich agentů mohl být z tohoto volání nervózní, rozhodla se, že nám dnes ukáže, jak jednoduché to je!
10.09.2017

Začal nový školní rok. Přizpůsobit se mu musí i řidiči.

Děti se vrátily nejen do školních lavic, ale i v ulicích je jich podstatně více. Jak přizpůsobit jízdu a jak připravit své děti na silniční provoz?
03.09.2017

Pozor, koně! upozorňuje dopravní značka s obrázkem krávy

V tomto týdnu jsme řešili nesmyslné zákazy a náš Zuřivý reportér přišel s jednou, celkem absurdní dopravní značkou.
27.08.2017

Když vám přijde pokuta z Rakouska...

Kolega Vašek Komárek se pomalu stává sběratelem pokut z Rakouska. To proto, že už mu přišla třetí pokuta za nedodržení rychlosti na rakouské dálnici. Jak ale správně pokutu zaplatit?
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.