Chlapi se dělí na indiány a kovboje

Publikováno: 17.08.2017 08:50
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali po stopách indiánů. Poznejte jejich tradice...

Mezi indiány míří každý chlap, i náš Jirka Kolbaba.

Ono se říká, že chlapi se děli na indiány a kovboje, možná to mají ženy podobně, a já budu asi celý život sympatizovat s těmi indiány. Líbí se mi tradice, líbí se mi vztah k přírodě, líbí se mi vztahy mezi těmi indiány. A tak se jezdím dívat na taková významná místa jako je Little Bighorn nebo třeba poraněné koleno (Wounded knee), a také jezdím rád do rezervací podívat se na indiány. Ta nejpočetnější současná skupina se jmenuje Navahové, jsou to potomci Anasaziů, je jich asi 300 tusíc a žijí kolem Four Corners, to znamená v oblasti, kde máme Utah, Colorado, Nové Mexiko a Arizonu. Tak tam se oni nejčastěji pohybují.

A ty Navahové tam žijí sami?

To je pozoruhodná otázka, protože je to oblast, kde žijí Meskalerové, to znamená, že i Apači žijí tam v té oblasti někde blízko. Ael uprostřed té rezervace, kde žije 300 tisíc Navahů, je ještě takové místo, kde žijí hopiové. A těch je deset tisíc. Pozoruhodná kultura, která nepustí tu naší civilizaci příliš k sobě. Přesto se mi podařilo při jedné z návštěv, se s nimi blíže skamarádit, byl jsem u Hopiů doma dokonce. Odvezl jsem si kačiny, to jsou takové posvátné sošky, které oni velmi vyznávají. Zažil jsem takové posvátné tance, kdy třeba vyvolávali boha deště.

Suvenýry sis tedy odvezl, jak bys to vyprávění a to proniknutí mezi indiány shrnul?

Možná bych to moje dnešní povídání mohl zakončit tím, že jsem se také dostal do jejich hlavního města - Window Rock a tam jsem měl úplně fantastická setkání s těmi lidmi třeba při sobotním trhu, kde jsem si chtěl koupit hrníček a nakonec jsem jej dostal zadarmo jenom proto, že jsem z České republiky a ta indiánka věděla, kde je Česká republika. Ačkoliv je to Amerika a jsou podřízeni Washingtonu, tak Navahové mají ještě svoje vlastní struktury. Svojí policii, svoje soudy a navazuje to na ty tradice prastaré indiánské kultury. To mě nesmírně bavilo.

23.08.2017

Jirka Kolbaba "šel" maraton v Budapešti

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou vyrazili do Maďarska. Kromě zajímavostí, které zde můžete vidět a navštívit také zavzpomínal na maraton, kterého se sám zúčastnil v Budapešti...
22.08.2017

Keňa láká turisty na příkopovou propadlinu a národní parky

V národním parku Tsavo žije 9000 slonů a 100 nosorožců.
21.08.2017

Katar je sice veliký jen jako Středočeský kraj, ale přesto se chce stát metropolí světového sportu

Katar je emirát v jihozápadní části Perského zálivu, hlavním městem je Dauhá ve kterém žije přibližně 1,3 miliónu obyvatel.
18.08.2017

Za českým výzkumným týmem na Papuu-Novou Guineu

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do Papui-Nové Guinei, jejíž návštěva Jirku Kolbabu velmi zasáhla...
16.08.2017

Z lovců velryb se stali průvodci po jejich stopách

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili na Island do města Húsavík, kde se můžete vydat nejen za velrybami, ale i za skvostnou přírodou...
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.