VIDEO: Jaroslav Hanák: Příští rok počítám s recesí!

Publikováno: 23.08.2012 18:20
Video soubor neexistuje.
Audio není možné přehrát! Omlouváme se.
Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o stavu české ekonomiky.

Moderátor (Václav Moravec):
Ne zrovna dobré zprávy přicházejí z evropských ekonomik. Tady je poslední z nich: Důvěra spotřebitelů v eurozóně v srpnu pokračovala v poklesu a horší byla i v celé Evropské unii. Výdaje spotřebitelů přitom tvoří víc než polovinu ekonomické produkce v eurozóně. Domácnosti se však potýkají s problémy kvůli snižování mezd, výdajovým škrtům vlád a také s nezaměstnaností. Recesi už celý rok prožívá i ekonomika česká. To kritizuje opozice. Tady jsou slova předsedy Sociální demokracie Bohuslava Sobotky:

Záznam Bohuslava Sobotky:
Všichni naši evropští sousedi rostou, jenom z naší země se stal ostrov hospodářského poklesu. Domácí poptávka je v důsledku vládních škrtů slabá. Ani silný export není schopen její propad dostatečně kompenzovat. Vláda nemá žádnou prorůstovou ekonomickou strategii a přešlapuje na místě.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky. Ekonomika eurozóny i celé Evropské unie utrpěla ve druhém čtvrtletí pod tlakem dluhové krize meziroční pokles o dvě desetiny procenta a podle ekonomů se už fakticky nachází v nové recesi. Jak bylo řečeno, rok je v recesi ekonomika česká. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, hostem dnešních Impulsů je prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Děkuji, že jste po čase hostem Rádia Impuls, vítejte.

Host (Jaroslav Hanák):
Příjemné dobré odpoledne.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdy podle vás začnou, pane prezidente, chodit z ekonomiky opět dobré zprávy?

Host (Jaroslav Hanák):
Tak samozřejmě já jsem životní optimista a mám velmi pozitivní myšlení a věřím, že platí ten nejzákladnější zákon, že ekonomika se pohybuje v určitých sinusoidách. Takže my jsme teďka v té špatné, v té černé zóně. Je potřeba říct, že z průzkumů, které jsme si dělali u našich firem za poslední dvě čtvrtletí, i optimismus ve firmách není. Přestože řada firem je úspěšných.

Moderátor (Václav Moravec):
To jsem se právě chtěl zeptat, kde berete ten optimismus, když se podíváte na dění od roku 2008 a na to, co se děje teď rok v ekonomice české, kdy procházíme recesí, zatímco okolní země tak výrazný pokles ekonomiky nemají?

Host (Jaroslav Hanák):
Tak máme řady úspěšných firem, které jsou samozřejmě i se zahraničním kapitálem a jsou úspěšné exportně, takže export, to říkal i šéf opozice, drží českou ekonomiku. Ale samozřejmě ta jeho hrana, ta jeho schopnost těch loňských tři biliony korun, z toho 992 miliard do Německa, hlavního našeho partnera, je samozřejmě už složitě dosažitelný …

Moderátor (Václav Moravec):
A letos přece vývoz neudrží českou ekonomiku a podívejme se na to čísla. Česká národní banka počítá letos zhruba s jednoprocentním poklesem, pro rok příští sice mírné oživení. A propos sázíte i vy jako prezident Svazu průmyslu a dopravy …

Host (Jaroslav Hanák):
Svaz průmyslu a dopravy má odhady kolem půl procenta poklesu v letošním roce a přibližně stejný vývoj v roce příštím. Čili světlo na konci tunelu nějaké výraznější zatím není.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, to jste daleko optimističtější pro rok letošní, protože centrální banka počítá se zhruba jednoprocentním poklesem, ale…

Host (Jaroslav Hanák):
Já vím, ale vezměme, jaká je procentní chyba, čili desetinka, to jsou statistické chyby. Čili jestli se budeme pohybovat mezi půl procentem a jedním procentem, tak samozřejmě stejně je to recese a je to problém pro českou ekonomiku a její firmy.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno ale zatímco část ekonomů i centrální banka očekávají v roce příštím mírné, velmi mírné ekonomické oživení, protože například příští rok by mělo být podle centrální banky oživení někde kolem osmi desetin procenta, tak vy jste skeptičtí, počítáte s recesí?

Host (Jaroslav Hanák):
Tak my samozřejmě budeme dělat odhady našich firem pro čtvrté čtvrtletí a první čtvrtletí příštího roku, děláme to každý rok. Děláme to v součinnosti i s Českou národní bankou, což je ojedinělý projekt v Evropě. A mám trošičku obavy, že ta nervozita firem vzhledem k tomu, jak pesimisticky jsou naladěni jednak i vy novináři, jednak politici, opozice samozřejmě extrémně útočí, a na druhé straně dneska se chrlí v tisku zprávy z obrovské nervozity občanů. Protože samozřejmě zvyšování daní, zvýšení DPH a další dolehly na občany a ten, kdo trošičku zodpovědně se chová k budoucnosti, tak začíná šetřit v řadě oblastí. Myslím si, že…

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno, tedy počítáte příští rok s recesí?

Host (Jaroslav Hanák):
Já si myslím, že k nule bude velký problém se dostat.

Moderátor (Václav Moravec):
Odbory přišly před dvěma měsíci s programem k podpoře české ekonomiky. Hlavní ekonomický analytik Martin Fassmann k tomu v rozhovoru pro Rádio Impuls poznamenal:

Záznam Martina Fassmanna:
Ani k růstu, ani k stabilitě se nedá proškrtat a už vůbec ne proškrtat tím způsobem, jak to realizuje česká vláda. Bohužel jsou velmi vážné signály o tom, že se Česká republika nachází ve zpětné spirále, v ekonomickém poklesu, který generuje další pokles příjmů veřejných rozpočtů a jde nám o to přetnout tuto smrtící spirálu. Když se budu bavit o těch bezprostředních okamžitých opatřeních, co dělat teď hned, okamžitě začít velmi aktivně bojovat proti korupci, aby se omezené veřejné prostředky nerozkradly.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova analytika Českomoravské konfederace odborových svazů Martina Fassmanna s tím, že odbory počítají s tím, že by část peněz se měla investovat do stavebnictví, výstavba sociálních bytů ve výši 50 tisíc takových bytů, dále mezi těmi opatřeními je například aktivní podpora zaměstnanosti a také zpřísnění daňového systému, zavedení registračních pokladen a to plošné zavedené registračních pokladen. Odbory však, pane prezidente, kritizují vládu, že nic nemíní realizovat z těch jejich opatření. Vy jste také jako Svaz průmyslu a dopravy předložili vládě materiál, kde navrhujete kroky proti oné české ekonomické recesi. Dostali jste alespoň vy odpověď?

Host (Jaroslav Hanák):
Tím, že přestala fungovat tripartita, její plenární zasedání, tak se změnil dialog vlády a byznysu v tom, že se scházíme zvlášť bez odborů. Bohužel nic jiného nezbývá…

Moderátor (Václav Moravec):
Tudíž vy jste dostali odpověď na ten materiál?

Host (Jaroslav Hanák):
My jsme odpověď nedostali, my jsme v květnu předali rozsáhlý materiál, my, Konfederace zaměstnavatelských svazů rovněž a teprve zítra z popudu premiéra se sejde poprvé historicky strategická skupina pro růstová opatření, kterou bude tvořit pět členů NERVu, pět členů vlády a pět členů reprezentantů byznysu. Takže zítra premiér garantoval, že dostaneme státní rozpočet a prorůstová opatření k 30.8., tak jsem zítra zvědav, co reprezentace vlády členům NERVu a nám zítra oznámí.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale zároveň jste také slyšeli, že, protože část těch prorůstových opatření jste měli společných s odbory…

Host (Jaroslav Hanák):
To jsme měli…

Moderátor (Václav Moravec):
Například zavedení plošné…

Host (Jaroslav Hanák):
Já si pamatuji ještě z úřednické vlády jsme měli 21, 35 bodů a teďka některé body jsou stejné. Logicky musí odbory chtít, aby se řešila dopravní infrastruktura, aby se řešila věda a výzkum, inovace, čili podpora podniku, abychom se pohnuli dál. Určitě máme stejný názor na institucionální řešení v zemi, protože dle mého názoru instituce jsou největší problém ekonomiky České republiky.

Moderátor (Václav Moravec):
Teď mluvíte o státních institucích…

Host (Jaroslav Hanák):
O státní správě a samosprávě, jejich fungování, jejich drahotu, jejich nefunkčnost, jejich neprovázanost a samozřejmě korupce, což už je dneska denní téma od vás, odevšud jenom se o korupci chrlí a myslím si, že občan už to ani moc nechce poslouchat.

Moderátor (Václav Moravec):
No, zároveň to jsou jeho peníze, on by to měl poslouchat a měl by…

Host (Jaroslav Hanák):
Měl by za ně bojovat.

Moderátor (Václav Moravec):
A měl by tlačit právě na politiky a na státní správu, aby se ty veřejné prostředky, tedy naše peníze nerozkrádaly. Co myslíte, že bude výsledkem zítřejšího jednání a je podle vás reálné, aby některé vaše návrhy jako Svazu průmyslu a dopravy vláda zapracovala do té své prorůstové strategie nebo opatření?

Host (Jaroslav Hanák):
Tak my jsme do té komise šli z toho důvodu, abychom si je tam prosadili. Protože už nám nic jiného nezbývá, než naprosto nekompromisně žádat na to, aby ty materiály byly zapracovány. Protože si myslím, že jestli opravdu se nepohne v těch klíčových parametrech, pro nás strategie konkurenceschopnosti jsou ta tři íčka, to znamená infrastruktura, ale to není jenom dopravní, to je energetická a samozřejmě i digitální. Digitální Česko, to je skvělý program a nikde nic. Energetika to samé, zafouká v Německu a my máme málem blackout. A o dopravní infrastruktuře už se mě, přiznám, za 22 let po revoluci ani moc nechce hovořit, protože peněz je skoro nejméně, co jsme kdy měli a výstavba samozřejmě neběží. A k tomu zbývá…

Moderátor (Václav Moravec):
A teď mi řekněte, co myslíte, že zítra protlačíte při jednání s premiérem a s ekonomickými experty, co je reálné, když stále buď slýcháváme obecné sliby, jako například že do energetické infrastruktury se dá v následujících 10-15 letech 60 miliard korun, ale zatím konkrétní kroky nepřišly, stejně tak se peníze do dopravní infrastruktury, rozumějme do dálnic a silnic snižují, namísto toho, aby rostly…

Host (Jaroslav Hanák):
Je pravda, že Státní fond dopravní infrastruktury má zatím v rozpočtu o čtyři miliardy méně jak v loňském roce, což je, si myslím, že pro zemi ne moc šťastná, já bych řekl, že to je i tragická zpráva nebo je to dobrá šikovná provokace pana ministra financí Kalouska. Vláda, já jsem zvědav, jestli opravdu zítra její reprezentanti položí na stůl materiály, protože já to očekávám. Jestli mám k 30.8. nebo k 31. máme dostat státní rozpočet a vyjádřit se k němu, tak já, přece nejde oddělit státní rozpočet od prorůstových opatření. To přece spolu souvisí.

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale zatím to tak vláda dělala.

Host (Jaroslav Hanák):
Ale zatím nic není. Takže já chci být optimista, že zítra nám někdo aspoň naznačí, jaké jsou tam věci. Přitom si myslím, že kroky zatím z úrovně vlády vybíhají, jakože dáme čtyři miliardy z Lesů, nevím kam, doufám, že na dopravní infrastrukturu, abychom aspoň opravovali, když už máme evropské peníze, D1 jako páteční síť.

Moderátor (Václav Moravec):
No počkejte, ale to je zase věc, které nerozumím, protože premiér Petr Nečas v předchozích rozhovorech jasně říkal, že peníze ze státních či polostátních firem půjdou na pokrytí propadu penzijního účtu. Tudíž včetně peněz z Lesů České republiky na infrastrukturu.

Host (Jaroslav Hanák):
Já chci věřit, že by měly jít do prorůstových opatření, protože jestli nebudou řešit na prvním místě prorůstová opatření, tak samozřejmě dopadnou ještě hůře v penzijní reformě.

Moderátor (Václav Moravec):
Když opět uslyšíte obecné fráze od vlády, máte vy konkrétní seznam, řekněme, minimálních požadavků, se kterými…

Host (Jaroslav Hanák):
Ne, nemáme minimální, máme požadavky na krátkodobé řešení bez peněz, krátkodobé řešení s penězi a dlouhodobé představy. Stejně tak to předložila i Konfederace a zítra je budeme prezentovat a ptát se, proč nám nebylo odpovězeno.

Moderátor (Václav Moravec):
Můžete nám tedy říci krátkodobá opatření bez peněz a pak s nějakými penězi, která jsou reálná zítra prosadit na vládě, pokud nebude vláda hluchá?

Host (Jaroslav Hanák):
Zítra neprosadíme na vládě nic, protože to je úvodní schůzka. To je úvodní startovací schůzka a teprve tam já sám mám obrovské očekávání, když už teda někdo připustil, že byznys se může scházet s vládou a s NERVem a něco řešit, tak já předpokládám, že tam někdo řekne parametry a že dodrží to, že k 30.8. dostaneme podklady, abychom je mohli doplnit, rozšířit a nebo říct, že to je prostě špatně, blbě, chybně a nebo prostě prosazovat ty svoje věci. Na to tam do toho jdeme.

Moderátor (Václav Moravec):
No, to jsem zvědav, zda nebudete odcházet rozčarován v souvislosti s tím, že vláda už parametry rozpočtu sestavila a například od onoho balíku, kde je i zvyšování daně z přidané hodnoty, a vy, Svaz průmyslu a dopravy neustále opakujete, že to ještě víc podváže ekonomiku a že by bylo dobré toto opatření pozdržet, zvláště poté, co vidíme, že zvyšování daně z přidané hodnoty nezvyšuje příjmy státní pokladny:

Host (Jaroslav Hanák):
My jsme dokonce drželi to na rozdíl od odborů, které nechtějí spustit penzijní reformu, my jsme zase říkali racionální jádro, že v tak těžké době jako je recese, v tak složité situaci státního rozpočtu, že by bylo moudré posunout o jeden rok penzijní reformu ve vztahu k vytvoření jednotného inkasního místa. Protože já si nedovedu představit, že my budeme mít dva systémy sociálního a zdravotního poběží jeden rok postaru a ponovu. Pro firmy nepředstavitelná byrokratická zátěž a navíc srovnávací převodové můstky. Já si myslím, že kdyby někdo přemýšlel trošku opravdu racionálně a výrazně zodpovědně, tak by toto posunul opravdu k 1.1.2014.

Moderátor (Václav Moravec):
A je to reálné, že toto byste třeba…

Host (Jaroslav Hanák):
Zatím nám to ministr financí i vláda na těch jednáních odmítla.

Moderátor (Václav Moravec):
Mohlo by se něco změnit zítra?

Host (Jaroslav Hanák):
Uvidíme. Mě pořád tlačíte do toho, že bych řekl, že zítra se stane zázrak, ale zázraky se nedějí, ale my tam jdeme s cílem, že chceme zásadně tyto věci ovlivnit a chceme slyšet, co to je za prorůstová opatření a co v nich je základem, co bude páteřní věcí prorůstových opatření vlády.

Moderátor (Václav Moravec):
Bezesporu vývoj ekonomiky mohou podseknout i vysoké ceny pohonných hmot, pokud by byly delší dobu. Dozvídáme se, že ceny pohonných hmot jsou v České republice na nových rekordních hodnotách. Vzhůru je táhne drahá ropa. Například průměrná cena nejprodávanější benzínu Natural 95 přesáhla už 38 korun za litr v průměru u čerpacích stanic v České republice. Rozchodili jste takříkajíc ten nápad se snižováním spotřební daně? Protože Ministerstvo financí už s posouváním těch rekordních hodnot cen pohonných hmot jasně říká tři roky, nebudeme sahat na spotřební daň, nebudeme ji snižovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Já si myslím, že to moc moudré není. Blížíme se k hranici už 40 korun, dokonce znám prohlášení z vašeho pořadu ministra dopravy, který řekl, že když se hranice přiblíží ke 40 korunám, že bude v podstatě dělat francouzské opatření z tohoto týdne. Ale pokud znám z tripartity i z jednání s vládou stanovisko premiéra Nečase a ministra financí Kalouska, ti jsou zásadně pro to, aby se řešila spotřební daň, snižovala. Není to dobře, protože tisíce, desetitisíce kamionů, zahraniční zájezdové autobusy, i ti, co jezdí k moři, všichni tankují v zahraničí a myslím si, že opravdu by někdo měl zodpovědně se podívat, jaký je rozdíl mezi tím, když o korunu, o 1,50 koruny snížím spotřební daň a kolik skutečně vyberu, když všichni budou tankovat doma.

Moderátor (Václav Moravec):
Přeložil jsem si vaše slova správně, že počítáte s tím, že nemá toto téma smysl znovu otevírat?

Host (Jaroslav Hanák):
Ztratil jsem optimismus v tom tématu, protože striktně premiér řekl, že on je na stejné lodi jako Kalousek, ministr financí. A jestliže dvě rozhodující politické strany, které mají většinu v Poslanecké sněmovně, řeknou, že to řešit nebudou, tak je to zbytečná ztráta času.

Moderátor (Václav Moravec):
S odchylkami od původního plánu i od německého vzoru odstartuje už v září česká verze takzvaného kurzarbeitu, tedy opatření na podporu udržení zaměstnanosti v období hospodářských potíží. Předpokládám, že to je první světélko na konci tunelu pro prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka?

Host (Jaroslav Hanák):
Tak já musím říct, že jsem šťasten, že se to povedlo. Já bych chtěl extrémně poděkovat tomu expertnímu týmu, který vedl pan viceprezident Pavel Juříček se svým týmem. Rok a půl práce proti názoru vlády. Jak premiér Nečas, tak pan ministr Kalousek zásadně řekli, že ani korunu, čili naše šance na německý model byla nulová. Museli jsme hledat sice nesystémovou, ale určitou českou cestu. A já zase musím říct, že díky pochopení ministra Drábka a jeho lidí, že jsme po roce a půl se dostali k tomu, co bylo perfektně zpracováno v Hospodářských novinách a jako ukázka vzoru, jak by to mělo fungovat, koho se to bude týkat.

Moderátor (Václav Moravec):
V čem je to nesystémové, když to srovnáte s tou německou původní verzí?

Host (Jaroslav Hanák):
Tak nesystémové je to v tom, že je to dočasné opatření a není to opatření plošné. Protože ten objem peněz, co tam je, 400 milionů na letošní rok a 400 milionů na příští rok pokryje jenom malou část firem. Čili když děláte systémové opatření, měl byste dát šanci všem, aby měli rovné postavení na trhu. Tohle bude podle mě pro malé a střední firmy, které ještě neokusily evropské peníze a samozřejmě budou muset nekompromisně a tvrdě prokázat ty pravdivé parametry těch 20-60 procent poklesu zakázek. Ale co mě se na tom teda ještě navíc líbí, je, že to jde pro ty výkonné pracovníky. Že to nejde pro v uvozovkách pro byrokracii, aby to odseděla v kanceláři, ale je to šance zvednout kvalifikaci výkonných pracovníků a to je přesně ten název – Vzdělávejme se pro budoucnost, vzdělávejme se pro stabilitu. To se mi líbí.

Moderátor (Václav Moravec):
Počítáte tedy s tím, že vlastně nemá příliš valného smyslu dál přemlouvat vládu, aby to bylo opatření na delší dobu než do konce příštího roku?

Host (Jaroslav Hanák):
To není do konce příštího roku. Tam v tom prováděcím pokynu, který je připraven, je, že by tato opatření měla končit 31.8.2015 s ukončením možností k 30.6.2015. To je první věc. Druhá věc je…

Moderátor (Václav Moravec):
Ale peníze jsou jenom na…

Host (Jaroslav Hanák):
Ale peníze, protože to jsou peníze…

Moderátor (Václav Moravec):
Na rok a půl.

Host (Jaroslav Hanák):
Protože finanční období končí 2013, čili budeme startovat finanční období 2014 až 2020 a já chci věřit, že zůstane selský rozum, že se použijí peníze z finančního období 2014 – 2020 a nebo to lepší, co jste mě zkoušel na začátku, že už to kvůli oživení ekonomiky nebudeme potřebovat. To by bylo to nejjednodušší a nejlepší, co by nás mohlo potkat.

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte, že by opravdu ten takzvaný kurzarbeit měl být jenom v čase ekonomicky horším, nikoliv …

Host (Jaroslav Hanák):
Tak to jsou potom jiné vzdělávací programy. Já bych to nemíchal. Tohle je opravdu na složitou dobu recese pro firmy, které se opravdu dostanou do potíží, pro firmy perspektivní a zásadu byznys říká, já bych chtěl, abychom ho dodržovali a říkali nahlas - každý člověk, který nespadne do sociální sítě, je štěstí pro tuhle zemi.

Moderátor (Václav Moravec):
Umíme odhadnout, kolik vlastně lidí by mohlo spadnout do tohoto nového programu opatření na podporu udržení zaměstnanosti v období hospodářských potíží? Tedy kolik lidí by mohlo za půl, tři čtvrtě roku být součástí toho českého systému?

Host (Jaroslav Hanák):
Tak naše úvahy jsou podobně jako říkáme, že ten propad ekonomiky bude od 0,5 do jednoho procenta, spíš to bude oscilovat kolem 0,5 plus mínus dvě desetinky, tak my tvrdíme, že nezaměstnanost sice nebude klesat, ale neměla by už dramaticky růst. Protože firmy samozřejmě už si svoje zkusily, svoje užily v letech 2008-2009. Myslím si, že…

Moderátor (Václav Moravec):
Počítáte tedy stále s kolísáním té nezaměstnanosti mezi 8-9 procenty?

Host (Jaroslav Hanák):
Zase v desetinkách od osmi do devíti procent. I když se přiznám, tak mě vadí 8-9 procent česká statistika, 6,9 evropská statistika. Když už jsme členy velké rodiny, tak bychom měli používat jedno číslo, parametry. Protože si myslím, že běžný občan když se podívá do novin a uvidí tam titulek Nezaměstnanost šla ze 6,9 na 7,2, no a obrátí noviny a tam bude z 8,5 na 8,7, tak si myslím, že to není v pořádku.

Moderátor (Václav Moravec):
A ten odhad tedy kolik lidí by mohlo být v tom systému?

Host (Jaroslav Hanák):
V tom systému, ten je samozřejmě omezený penězi, to se jedná o tisíce lidí.

Moderátor (Václav Moravec):
Jenom o tisíce lidí. Zároveň vláda prosadila proexportní strategii, měla by být v nejbližší době vyhodnocována. Jaká slabá místa ta proexportní strategie má, má-li podle vás nějaká?

Host (Jaroslav Hanák):
Já bych se nerad vyjadřoval dopředu, ale zítra máme zásadní tiskovou konferenci na MPO, kde budou reprezentanti byznysu, to znamená Svaz průmyslu a dopravy v mojí osobě, prezident Kužel za Hospodářskou komoru a budeme hodnotit to půlroční působení. Z těch pohledů co je dobře, tak přesto, že kritika vlády a té byrokracie a i členů vlády je ze strany všech výrazná, musím říct, že za poslední 3-4 měsíce jsme absolvovali několik zásadních podnikatelských misí, ať už s panem prezidentem republiky do Indonésie a Malajsie, s ministrem Kubou jsme dělali Irák, Turecko, dělali jsme i Jižní Ameriku, to znamená Kolumbii, Ekvádor.

Moderátor (Václav Moravec):
Čekává Ruská federace.

Host (Jaroslav Hanák):
Čeká nás Rusko, čekají nás Spojené státy a to, na co nejvíc čekáme za byznys a doufám, že konečně budu k nám shovívaví, je Čína. Protože si myslím, že tam jsme odehráli řady politických chyb a věřím, že ten summit s Čínou, který byl ve Varšavě, se má teď 5. září konat v Číně, tak věřím, že tam Česká republika bude mít odpovídající reprezentaci a že se ty věci napraví.

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy jasná slabá místa, vidíte nějaká slabá místa v té proexportní strategii?

Host (Jaroslav Hanák):
Tak slabá místa jsou, to nejzásadnější je pořád ne ta dobrá spolupráce mezi Ministerstvem zahraničí a Ministerstvem průmyslu a obchodu. Je to dáno tím…

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy spor obchodní rady a …

Host (Jaroslav Hanák):
Přestože existuje usnesení vlády, překvapivě ho všichni schválili, tak mám tak trošku pocit, že pan ministr zahraničních věcí to moc vážně nebere.

Moderátor (Václav Moravec):
A to je zatím nejslabší místo proexportní strategie?

Host (Jaroslav Hanák):
To bych řekl, že je asi to největší a nejslabší místo. Protože kdyby opravdu fungovala perfektní spolupráce, protože už máme za sebou i první jednání toho expertního týmu, který se vytvořil, jsme připraveni vybírat lidi, jsme připraveni rozšířit ta místa. Sám osobně jsem na tom prvním týmu navrhl, abychom se vrátili zpátky do Kolumbie a Ekvádoru, že jsou nepředstavitelné příležitosti pro české firmy od, já nevím, elektroniky, zbrojního průmyslu a další a další, běžného, strojařských věcí, dopravní techniky, tak si myslím, že jestli nebude ta dobrá vůle chuti spolupráce, tak to je prostě špatně.

Moderátor (Václav Moravec):
Meziresortismus mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zahraničí je slabší místo.

Host (Jaroslav Hanák):
Tak je to o pár lidech.

Moderátor (Václav Moravec):
Teď mluvíte jenom o ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi?

Host (Jaroslav Hanák):
Ale je to i o pár lidech, kteří jsou na výrazně nižších stupních a kteří samozřejmě asi nemají spolu dobré mezilidské vztahy.

Moderátor (Václav Moravec):
Nakolik poškodilo Českou republiku a i rozvoj podnikání v Česku to, co se děje na Czech Investu, tedy ona policejní šťára a vy jste to naznačil, fungování státní správy?

Host (Jaroslav Hanák):
Já si myslím, že to je hodně špatná zpráva, protože tím pádem je ohrožena důvěryhodnost České republiky, důvěryhodnost investování do České republiky. Je potřeba to velice bleskově vyřešit. Samozřejmě jedna strana je vyšetřování policie a podobně, na druhé straně zítra i při té exportní politice, při té tiskové konferenci je potřeba říct, že musíme bleskově obsadit schopným člověkem, vybrat schopného člověka, aby Czech Invest někdo vedl a opravdu zodpovědně. Protože není to dobře.

Moderátor (Václav Moravec):
Czech Invest potřebuje co nejrychleji nové vedení?

Host (Jaroslav Hanák):
Jednoznačně potřebuje nové vedení.

Moderátor (Václav Moravec):
A na to budete tlačit na ministra průmyslu a obchodu…

Host (Jaroslav Hanák):
Náš enormní zájem je, čím rychleji se stabilizuje vedení, tím lépe.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, který byl dnes hostem Rádia Impuls. Děkuji za váš čas.

Host (Jaroslav Hanák):
Taky děkuji, příjemný večer.

Moderátor (Václav Moravec):
A těším se příště v Rádiu Impuls na shledanou.

Host (Jaroslav Hanák):
Děkuji pěkně.

03.09.2012

Petr Fiala: Zápisné pro vysokoškoláky je definitivní, o výši stále jednáme!

Ministr školství Petr Fiala mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o úrovni českého školství i o změnách ve financování resortu.
30.08.2012

VIDEO: Martin Klanica: Falšování potravin dosahuje vědecké úrovně

Vrchní ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martin Klanica mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o kvalitě potravin v Česku.
29.08.2012

Milan Štěpánek: Probíhá boj o policii!

Předseda policejních odborů Milan Štěpánek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o rychlé výměně na postu policejního prezidenta.
28.08.2012

Helena Kohoutová: Ženy podnikají i v oborech spíše mužských!

Ředitelka Agentury Helas, spoluzakladatelka Ocenění českých podnikatelek Helena Kohoutová mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o podnikání v Česku.
27.08.2012

VIDEO: Ondřej Černý: Národní divadlo bude světlejší!

Ředitel Národního divadla Ondřej Černý mluvil o rekonstrukci budovy.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.