Drahá vejce zdraží i pečivo

Publikováno: 28.03.2012 20:00
Ministr Zemědělství Petr Bendl dnes bude v pořadu Máte slovo vysvětlovat, proč jsou tak drahá vejce a kdo za to může. Vajíčka od začátku letošního roku podražila i o více než sto procent. Obecně známé vysvětlení o větších euroklecích a omezení produkce jsou už klišé. Tuto směrnici například vůbec nedodržuje Polsko, a proto byl ministerstvem zemědělství pozastaven dovoz levnějších polských vajec. Celé situace využívají jak prodejci, tak chovatelé.

Kvůli prudce rostoucím cenám vajec, které se od začátku letošního zvýšily až o 100 procent, zřejmě podraží cukrářské i některé pekařské výrobky. ČTK to dnes sdělil předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů v ČR Jaromír Dřízal. Cena vajec vzrostla poté, co jejich produkce v EU letos klesla, protože začala platit směrnice zakazující chov slepic v menších klecích.

"Pekařský a cukrářský obor se dlouhodobě potýká s neustálým růstem nákladových položek, jako jsou pšeničná a zejména žitná mouka, olej, máslo, mák, cukr, energie, pohonné hmoty či potravinářské obaly. Nyní k těmto položkám přibyla i vejce," uvedl Dřízal. Podle něj je proto téměř jisté, že se náklady související se zdražením vajec musí promítnout do odbytových cen cukrářských a některých pekařských výrobků.
Dřízal upozornil, že pro některé, zejména malé a střední pekaře a cukráře, může být neustálé zdražování vstupů likvidační. "Mnozí z nich již dnes 'melou z posledního' a zvažují ukončení činnosti. Pekaři i cukráři chtějí nabízet kvalitní produkty, ale to v dnešních podmínkách vyžaduje i zvýšené náklady," podotkl.
Dřízal s poukazem na údaje Českého statistického úřadu připomněl, že zatímco ve druhém týdnu letošního roku činila průměrná cena vajec v obchodech 2,74 koruny, tak do 11. týdne vzrostla na 5,11 koruny. Průměrná cena kilogramu vaječné melanže, což jsou vyklepaná čerstvá vajíčka ošetřená pasterizací, podle něj vzrostla ze 45 korun na 65 korun.
Rostoucí ceny vajec mají nepříznivý vliv také na náklady likérek. Například Stock Plzeň kvůli vysokým cenám vajec hledá vlastní zdroj pro výrobu jednoho z klíčových produktů - vaječného likéru. Zadal zpracování studie, která analyzuje možnosti kapitálového vstupu do některé z firem produkující vejce nebo vybudování vlastního chovu. Firma tak chce předejít budoucímu růstu ceny vajec nebo jejich eventuálnímu nedostatku.
Prudce letos vzrostly ceny vajec na pultech tuzemských obchodů. "Cena, za kterou nakupujeme vejce od dodavatelů, vzrostla od ledna o zhruba 90 procent a ve srovnání s prosincem jde dokonce o stoprocentní nárůst. Nákupní cena se nyní blíží 40 korunám za balení deseti kusů vajec velikosti M. Tato zvýšení jsme promítali postupně i do prodejních cen, ale naše marže je nyní nižší, než byla v lednu," řekl ČTK ředitel nákupu čerstvých potravin obchodního řetězec Albert Marek Novotný.
Obchodníci se přou se zemědělci, kdo na růstu cen vajec víc vydělává. Zatímco podle zemědělců někteří obchodníci zneužili paniky v souvislosti s nedostatkem vajec na trhu a neúměrně zvýšili své marže, tak obchodní řetězce oponují, že hlavním důvodem růstu cen vajec jsou vyšší nákupní ceny. Ministr zemědělství Petr Bendl vidí zneužití situace spíš na straně řetězců.
"Dohady o tom, že růst cen vajec způsobily obchodní řetězce, aby na situaci vydělaly, jsou naprosto nepravdivé. V tuto chvíli obchodníci nejsou tím, kdo tahá za delší konec provazu," podotkl Novotný, podle kterého někteří zahraniční dodavatelé nemohou vejce prodávat do ČR, protože nepřizpůsobili své chovy nové legislativě, takže na trhu vznikl nedostatek. "ČR není v produkci vajec soběstačná, a proto je nyní větší poptávka než nabídka. V takové situaci logicky dodavatelé zvýší cenu svých produktů," dodal.
Zdroj: čtk
02.04.2012

Merkelová prý bude jednat v Česku o energetice

Česká politika je v křeči, Evropské unii věří ani ne třetina Čechů a starým kontinentem třese krize. Právě za těchto okolností přilétá do Česka nejmocnější žena světa, premiérka Německa Angela Merkelová. Uklidní rozbouřené české politiky? Dokáže Čechům, že EU je tu pro občany a je bezpečným společenstvím? Impuls bude její návštěvu pozorně sledovat...
01.04.2012

Veselo kolem Věcí veřejných

Vládní strana, jejíž mediální trojkou jsou John, Bárta a Kočí možná odejde z vlády. Nejdříve Bártovy půjčky, pak odposlechy a teď se k lidem dostalo, že stranu, která tak bojuje proti úplatkům a korupci financují sponzoři, sídlící v daňovém ráji.
29.03.2012

Prémie 1 000 000 u Impulsových

Jeden milion korun je výhra v soutěži Haló, tady Impulsovi. Mimořádná prémie v naší ranní hře znamená o jednoho českého milionáře navíc. Navíc je tu každý pátek k výhře bonus, karta na 30 tisíc na nákupy v Globusu. Pro někoho je milion nepředstavitelná suma, pro jiné třeba kapesné.
27.03.2012

Řidič, jenž ničil předvolební plakáty, do věznice nenastoupi

Olomouckého řidiče autobusu Romana Smetanu poslal soud za mříže na 100 dnů za kreslení po předvolebních reklamách. Muž ale odmítá do vězení nastoupit. Kauza je doslova morbidní, ve srovnání s lumpama, kteří běhají beztrestně na svobodě za rozkradené miliardy. Autobusák jen politikům přikresloval tykadla. Soud ho poslal do vězení kvůli tomu, že odmítl odpracovat i obecně prospěšné práce a odpykat si domácí vězení.
26.03.2012

Čechům stoupají výdaje, příjmy klesají či stagnují

Vlivem hospodářské krize a vládních škrtů se oproti loňsku zhoršila ekonomická situace pro tři pětiny obyvatel ČR. Třetině lidí vzrostly výdaje a zároveň klesly příjmy. Přesto je řada Čechů, kteří dokáží měsíčně z výplaty uspořit nějakou tu korunu.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.