U starších aut se složitě shání náhradní díly

Publikováno: 21.09.2019 10:00
Starost o autoveterána dá pořádně zabrat. Náš dopravní guru Mára zjišťoval, co všechno to vlastně obnáší.

Vyrazil jsem se podívat, jak se starají o veterány v muzeu ve Strnadicích. O převážně tuzemské poklady na čtyřech kolech tady pečuje tým Libora Kucharského, který mi potvrdil, že je to hodně náročné na čas. Není to jenom práce v garáži, ale taky komplikované pátrání po náhradních dílech: „Některé díly se začaly vyrábět už i v replice, takže je seženete. Pak se hodně shání po burzách. To je finanční problém. Díly, které už nejsou, jsou za extrémně vysoké ceny. “

A čím starší auto tím jsou ceny vyšší: „Děláme na Tatře 75 z 30.let. A to jsou statisíce. To máte čalounění přes sto tisíc, nový lak sto tisíc.“

Ale když se ví jak na to, trefit správnou barvu laku při renovaci karoserie u totálně prorezlého auta není problém: „U Československých značek aut, se dá dohledat barva v odborné literatuře. Nejenom co to bylo za barvu, ale i jaké měla tehdy číslo. Pak jsou převodníky. Díky novým technologiím se dá spektrometrem správný odstín trefit na 95 procent“

Šťastnou cestu a bezpečný dojezd nejenom veteránem přeje dopravní guru Mára.

19.10.2019

Nejošklivější auto? Multipla!

Náš dopravní guru tentokrát prozkoumal auto, kterému se někteří vysmívají, ale další ho obdivují.
12.10.2019

Kvůli špatným mlhovkám nemusíte projít technickou

Jízda za mlhy není nic příjemného. Zvlášť, když nemáte přední mlhovky. Dopravní guru poradí, na co si dát pozor při jejich montáži.
05.10.2019

Špatné parkování vás může stát i řidičák

Dohled nad placeným parkováním například v Praze, Brně a Českých Budějovicích mají na starosti mobilní kamerové systémy. Dopravní guru zjišťoval, jak taková zařízení fungují.
28.09.2019

Dieslové motory jsou na nekvalitní oleje háklivé

Nákupem extrémně levných náhradních dílu nebo náplní do auta můžete pořádně naletět podvodníkům. Dopravní guru Mára poradí, na co si dát pozor.
14.09.2019

Jak se starat o veterána

Mít v garáži schovaného autoveterána je doslova poklad. Ten ale potřebuje péči, aby si svoji cenu udržel. Náš dopravák poradí jak na to.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.