S kapalinou do auta AdBlue můžete šetřit přírodu

Publikováno: 07.09.2019 12:17
Osobní auta jsou zase o něco ekologičtější. Pomáhá tomu speciální kapalina s názvem AdBlue. O co jde, vysvětlí dopravní guru Mára.

Je to roztok čpavku, který je součásti všech nových dieselových osobáků. Díky němu dochází ve výfukovém systému k složité chemické reakci, kterou popisuje šéf české petrolejářské asociace Václav Loula: „Spalováním nafty se koncentrují oxidy dusíku a pomocí močoviny se redukují tyto spaliny na dusík a vodní páry.“

Takto se vypouštěné emise stlačí na minimum a plní ekologické normy 4 a vyšší. AdBlue můžete doplnit u čerpacího stojanu z výdejní pistole nebo z kanystru, který koupíte na pumpě nebo v autoservisu. Nádržka má modré víčko a najdete ho vedle hrdla pro tankování nafty nebo na dně kufru.

I když spotřeba tohoto roztoku Adblue není vysoká. V průměru necelý litr na 1000 km, jeho klesající hladinu rozhodně nepodceňujte. Podle technického specialisty Roberta Daehne vám může auto vypovědět službu: „Pokud systém motoru zjistí nízkou hladinu AdBlue, aktivuje textové hlášení na přístrojové desce součastně s rozsvícením kontrolky. Uživatel je upozorněn, že se dojezd snižuje. Po dosažení nulového dojezdu nepůjde motor nastartovat.“

V nejkrajnějším případě můžete dolít místo AdBlue destilovanou vodu. Potom nastartujete, ale ujedete maximálně 500 km, potom systém nahlásí závodu a destilku z nádrže na Adblue je potřeba nechat odčerpat v servisu.

Tak nebuďte hluší k požadavku svého auta. Šťastnou cestu přeje dopravní guru Mára.

Zdroj obrázku: WIKIPEDIA

14.09.2019

Jak se starat o veterána

Mít v garáži schovaného autoveterána je doslova poklad. Ten ale potřebuje péči, aby si svoji cenu udržel. Náš dopravák poradí jak na to.
31.08.2019

Výměna převodovky se mnohdy nevyplatí

Dopravák Marek 007 se tentokrát zaměřil na automatickou převodovku.
24.08.2019

Seniory za volantem ohrožuje špatný zrak

Dopravák Marek 007 vyrazil mezi skupinu aktivních řidičů seniorů, kteří si na autodromu otestovali svoje šoférské schopnosti.
17.08.2019

Co dělat, když si zabouchnete klíčky v autě

Tato nepříjemná situace potkala snad každého z nás. Nikdo ale nechce skončit s rozbitým sklem. Marek 007 poradí, jak tento problém vyřešit.
10.08.2019

Řečtí policisté si rádi dupnou na cizince

S naším dopravákem Markem 007 vyrážíme autem do Řecka. České řidiče tam můžou pěkně potrápit kruhové objezdy nebo parkování ve městech.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.