Jak se starat o veterána

Publikováno: 14.09.2019 10:00
Mít v garáži schovaného autoveterána je doslova poklad. Ten ale potřebuje péči, aby si svoji cenu udržel. Náš dopravák poradí jak na to.

Nemusíte mít ve stodole nějakou nenasytnou "Ameriku" Hollywoodské hvězdy. Úplně stačí, když vám bude říkat pane třeba zachovalá škodovka nebo tatrovka. To potvrdil i Libor Kucharski z Retroautomuzea ve Strnadicích, podle kterého je nejcennější hlavně dobová patina: „Škodovka je dneska cennější. Třeba taková stodvacítka v původním stavu. Originalita je zajímavá. Těchto aut bylo vyrobeno hodně a je zajímavé, když je vše původní, nerenomované. “

Cena takové opečovávané škody 120 se mezi sběrateli může vyšvihnout až na 600 000 korun. Vzácné udržované kousky mohou mít i milionovou hodnotu. Za touto cenou se schovává pravidelná údržba po každé vyjížďce. Takže přifouknout kola, odpojit baterku. Podobně jako to dělá majitel veterána z padesátých let Radek Kuchař: „Já auto zvedám na takové dřevěné podstavce. Ochráním jak kola, tak i listová péra. Všechno promažu. Taková auta se myjí jenom ručně. Přes auto dávám i plachtu, která má ochránit lak proti poškrábání při manipulaci.“

Veterán musí nejenom dobře vypadat ale hlavně jezdit. Pro správnou kondici motoru neuškodí, když přidáte do nádrže k benzínu i aditivum pro dlouhodobě stojící vozidla. Předejdete tak korozi nádrže a startování bude hračka.

Šťastnou cestu a bezpečný dojezd přeje dopravní guru Mára.

Zdroj obrázku: MAFRA

19.10.2019

Nejošklivější auto? Multipla!

Náš dopravní guru tentokrát prozkoumal auto, kterému se někteří vysmívají, ale další ho obdivují.
12.10.2019

Kvůli špatným mlhovkám nemusíte projít technickou

Jízda za mlhy není nic příjemného. Zvlášť, když nemáte přední mlhovky. Dopravní guru poradí, na co si dát pozor při jejich montáži.
05.10.2019

Špatné parkování vás může stát i řidičák

Dohled nad placeným parkováním například v Praze, Brně a Českých Budějovicích mají na starosti mobilní kamerové systémy. Dopravní guru zjišťoval, jak taková zařízení fungují.
28.09.2019

Dieslové motory jsou na nekvalitní oleje háklivé

Nákupem extrémně levných náhradních dílu nebo náplní do auta můžete pořádně naletět podvodníkům. Dopravní guru Mára poradí, na co si dát pozor.
21.09.2019

U starších aut se složitě shání náhradní díly

Starost o autoveterána dá pořádně zabrat. Náš dopravní guru Mára zjišťoval, co všechno to vlastně obnáší.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.