Dieslové motory jsou na nekvalitní oleje háklivé

Publikováno: 28.09.2019 10:00
Nákupem extrémně levných náhradních dílu nebo náplní do auta můžete pořádně naletět podvodníkům. Dopravní guru Mára poradí, na co si dát pozor.

Pančují se nejenom pohonné hmoty ale i motorové oleje. Nepoctivci nakoupí ten nejlevnější olej, často ho smíchají i s použitým olejem. Pak ho přelijí do kanistru s originálními polepy a prodaji za extra výhodnou cenu.

Takovýto nákup se muže pořádně prodražit hlavně těm, co mají novější dieselové motory. Ty jsou na nekvalitní olej háklivé.

Co se muže stát s motorem když do něj nalijete nekvalitní olej, jsem se zeptal mechanika Tomáše Lengála: „Pokud řidiči mění olej pravidelně v krátkých intervalech, pak je na problém nemusí upozornit ani první výměny. Platí to hlavně v případě starších a jednodušších motorů. U moderních přeplňovaných agregátů hrozí zadření, a to i po relativně krátké době. Nejvíce ohroženy jsou pak turbo diesely s filtrem pevných částic. Olej by se měl měnit po najetí 20 -30.000 km nebo po roce.

Výměna filtru palivových částic stojí tak kolem 30 tisíc korun,

Kde se šizené oleje prodávají, prozradil prodejce náhradních dílu a maziv Jiří Mráček: „Nejčastěji se padělky prodávají přes internet a po známých z druhé ruky. Poznáte je podle extra nízké ceny.“

Proto nakupujte jenom v síti značkových prodejen, kde dostanete originál i s hologramem na obalu. Ten podvodnici díky nákladnosti nefalšují. To stejné platí i u olejových filtrů, kdy vám ušetřených několik stovek muže díky falešnému filtru zadřít motor. Padělají se i žárovky a to jak halogenové tak i xenonové výbojky významných značek. Rada jak se vyhnout padělku, je koupit žárovku méně známe značky, u které padělání není tak výnosné. 

Pokud ale chcete mít jistotu, nechte výměnu na servisu. Tam aspoň na provedenou práci a vyměněnou součástku máte záruku.

Šťastnou cestu přeje dopravní guru Mára.

19.10.2019

Nejošklivější auto? Multipla!

Náš dopravní guru tentokrát prozkoumal auto, kterému se někteří vysmívají, ale další ho obdivují.
12.10.2019

Kvůli špatným mlhovkám nemusíte projít technickou

Jízda za mlhy není nic příjemného. Zvlášť, když nemáte přední mlhovky. Dopravní guru poradí, na co si dát pozor při jejich montáži.
05.10.2019

Špatné parkování vás může stát i řidičák

Dohled nad placeným parkováním například v Praze, Brně a Českých Budějovicích mají na starosti mobilní kamerové systémy. Dopravní guru zjišťoval, jak taková zařízení fungují.
21.09.2019

U starších aut se složitě shání náhradní díly

Starost o autoveterána dá pořádně zabrat. Náš dopravní guru Mára zjišťoval, co všechno to vlastně obnáší.
14.09.2019

Jak se starat o veterána

Mít v garáži schovaného autoveterána je doslova poklad. Ten ale potřebuje péči, aby si svoji cenu udržel. Náš dopravák poradí jak na to.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.