Výměna převodovky se mnohdy nevyplatí

Publikováno: 31.08.2019 10:00
Dopravák Marek 007 se tentokrát zaměřil na automatickou převodovku.

Někteří tvrdí že jízda s automatem není ono, když nemáte spojku a nemůžete řadit. Jestli si chcete během řízení odlehčit, je to přesně pro vás. Jak tento složitý systém funguje, nejlíp vysvětlí mechanik Tomáš Lengal: „Automatická převodovka je v principu mechanická převodovka, kde spojku a řazení rychlostních stupňů nahrazuje mechatronika, díky které je řazení plynulé, přesné a rychlé.“

Mechatronika, je vlastně takový řídící mozek, který dokáže poznat, kdy je nejvhodnější řadit.  Já vám poradím jak se o automatickou převodovku starat. Spolehlivost závisí na pravidelné údržbě. To je v první řadě výměna oleje v převodovkové skříni v předepsaných intervalech: „Většinou je to po ujetí 60 000 km. Když tolik nenajedete, tak určitě každé 3 roky.“

Taková výměna oleje v automatu vyjde v rozmezí od 3000 do 13000 korun.

Pokud se vykašleme na údržbu a samočinnou převodovku zadřeme, nákup nové se většinou nevyplatí. Jak potvrdil prodejce náhradních dílu Matěj Fráňa, není to nic levného: „Do malého auta můžete pořídit novou tak do sto tisíc, ale do aut luxusní třídy může stát nová automatická převodovka klidně i čtvrt milionu. Záleží na autě. “

Draho vyjde také oprava, když opakovaně dáváte řadící páku do polohy „P“ a auto ještě nestojí.

Kromě správného stylu jízdy a pravidelného servisu, životnost samočinné převodovky ovlivňuje také její přehřívání. Většina aut nemá ukazatel teploty oleje, proto se orientujte podle teploty chladící kapaliny. Při hodnotách nad provozním normálem se přehřívá motor i převodovka a problém s chlazením je třeba řešit co nejdřív. Potom vám taková převodovka v automatu může vydržet bez nákladnějších oprav klidně i deset let. 

Hodně šťastných kilometrů přeje Marek 007

Zdroj obrázku: MAFRA

14.09.2019

Jak se starat o veterána

Mít v garáži schovaného autoveterána je doslova poklad. Ten ale potřebuje péči, aby si svoji cenu udržel. Náš dopravák poradí jak na to.
07.09.2019

S kapalinou do auta AdBlue můžete šetřit přírodu

Osobní auta jsou zase o něco ekologičtější. Pomáhá tomu speciální kapalina s názvem AdBlue. O co jde, vysvětlí dopravní guru Mára.
24.08.2019

Seniory za volantem ohrožuje špatný zrak

Dopravák Marek 007 vyrazil mezi skupinu aktivních řidičů seniorů, kteří si na autodromu otestovali svoje šoférské schopnosti.
17.08.2019

Co dělat, když si zabouchnete klíčky v autě

Tato nepříjemná situace potkala snad každého z nás. Nikdo ale nechce skončit s rozbitým sklem. Marek 007 poradí, jak tento problém vyřešit.
10.08.2019

Řečtí policisté si rádi dupnou na cizince

S naším dopravákem Markem 007 vyrážíme autem do Řecka. České řidiče tam můžou pěkně potrápit kruhové objezdy nebo parkování ve městech.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.