Seniory za volantem ohrožuje špatný zrak

Publikováno: 24.08.2019 10:00
Dopravák Marek 007 vyrazil mezi skupinu aktivních řidičů seniorů, kteří si na autodromu otestovali svoje šoférské schopnosti.

Řidiči v pokročilém věku jsou druhou nejohroženější skupinou na silnicích. Potvrzuje to i statistika Lukáše Kaduli z Centra dopravního výzkumu: „Podíl usmrcených seniorů na silnicích z prvního kvartálu roku 2019 tvořil 30 procent.“ 

Hned na začátku kurzu lektor Petr Simon prozradil, že největším nepřítelem důchodců za volantem není jenom neustále se zrychlující provoz na silnicích: “Problém je nekvalita zraku a rychlá únava.“

Po teorii jsme rovnou vyrazili na trať. Každý dostal do auta vysílačku, přes kterou instruktor zadával pokyny. Postupně si všichni vyzkoušeli rychlost reakcí při brzdění na povel jak na suché, tak na mokré silnici. Zajímavější ale byl průjezd zatáčkou v rychlosti kolem 40km/h.
A potom přišla moje jízda. Chce to rychle a správně točit volantem. Dostat se ze smyku nebylo snadné, ale s odbornou radou přes vysílačku to zvládli hravě i jezdci, kterým je minimálně o 31 let víc než mě. Důležité je znát limity svého auta a nezmatkovat.

Šťastnou cestu a bezpečný dojezd přeje Marek 007

14.09.2019

Jak se starat o veterána

Mít v garáži schovaného autoveterána je doslova poklad. Ten ale potřebuje péči, aby si svoji cenu udržel. Náš dopravák poradí jak na to.
07.09.2019

S kapalinou do auta AdBlue můžete šetřit přírodu

Osobní auta jsou zase o něco ekologičtější. Pomáhá tomu speciální kapalina s názvem AdBlue. O co jde, vysvětlí dopravní guru Mára.
31.08.2019

Výměna převodovky se mnohdy nevyplatí

Dopravák Marek 007 se tentokrát zaměřil na automatickou převodovku.
17.08.2019

Co dělat, když si zabouchnete klíčky v autě

Tato nepříjemná situace potkala snad každého z nás. Nikdo ale nechce skončit s rozbitým sklem. Marek 007 poradí, jak tento problém vyřešit.
10.08.2019

Řečtí policisté si rádi dupnou na cizince

S naším dopravákem Markem 007 vyrážíme autem do Řecka. České řidiče tam můžou pěkně potrápit kruhové objezdy nebo parkování ve městech.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.