Řečtí policisté si rádi dupnou na cizince

Publikováno: 10.08.2019 10:00
S naším dopravákem Markem 007 vyrážíme autem do Řecka. České řidiče tam můžou pěkně potrápit kruhové objezdy nebo parkování ve městech.

 

„Jasu“ je pozdrav, kterým vás přivítají na letišti. Jen málo kdo se vydá do Řecka po vlastní ose. Pro vůz tedy zamíříme do půjčovny. Než převezmete auto, celé ho pečlivě nafoťte a trvejte na tom, aby byly i sebemenší škrábance zapsány do předávacího protokolu.

Auto máme. Dopravní předpisy Řekové moc neřeší. Vy je ale maximálně dodržujte. Policisté totiž velmi často pokutují hlavně auta z půjčoven. Podle Libora Budiny z Autoklubu ČR, to má jasné vysvětlení: „Řecká policie se tím snaží předejít tomu, aby jim turisté zvyšovali nehodovost. Podle záznamů je totiž většina dopravních nehod zaviněná právě turisty.“

Bouračka umí dovolenou pořádně znepříjemnit. Třeba na řeckých kruhových objezdech, platí přednost zprava. A i to má svoje důvody. Na tyto křižovatky narazíte hlavně v centrech větších měst, třeba v Athénách.

A právě tady si pohlídejte, kde necháte auto. Tamní strážníci vám klidně za špatné parkování seberou přední espézetku, jak popisuje Řek Jotis Margaritopulus: „Pokud zaparkujete tam, kde nemáte, policie vám odmontuje přední SPZ. Dostanete lístek za stěrač, se kterým přijdete pokutu zaplatit. S dokladem o zaplacení jdete na obvodní oddělení městské policie ve čtvrti, kde jste špatně parkovali a potom vám značku vrátí.“

Pokud vás víc než památky v hlavním městě lákají výlety podél Egejského moře, tak kvůli ochraně přírody je stanování povolené jenom v oficiálních kempech.

Až dorazíte do cíle, kde složíte hlavu, osvěžování alkoholem nepřehánějte. Řecké zákony povolují řídit auto s hladinou alkoholu 0.5 promile. Při překročení této hranice je pokuta od 2000,- až do 16.000,- a dva měsíce vězení.

Prodloužení dovolené tímto způsobem asi nebude to pravé ořechové.

Krásné léto a bezpečný dojezd přeje Marek 007

Zdroj obrázku: WIKIPEDIA

14.09.2019

Jak se starat o veterána

Mít v garáži schovaného autoveterána je doslova poklad. Ten ale potřebuje péči, aby si svoji cenu udržel. Náš dopravák poradí jak na to.
07.09.2019

S kapalinou do auta AdBlue můžete šetřit přírodu

Osobní auta jsou zase o něco ekologičtější. Pomáhá tomu speciální kapalina s názvem AdBlue. O co jde, vysvětlí dopravní guru Mára.
31.08.2019

Výměna převodovky se mnohdy nevyplatí

Dopravák Marek 007 se tentokrát zaměřil na automatickou převodovku.
24.08.2019

Seniory za volantem ohrožuje špatný zrak

Dopravák Marek 007 vyrazil mezi skupinu aktivních řidičů seniorů, kteří si na autodromu otestovali svoje šoférské schopnosti.
17.08.2019

Co dělat, když si zabouchnete klíčky v autě

Tato nepříjemná situace potkala snad každého z nás. Nikdo ale nechce skončit s rozbitým sklem. Marek 007 poradí, jak tento problém vyřešit.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.