Na co si dát pozor na maďarských silnicích

Publikováno: 13.07.2019 10:00
S naším dopravákem Markem 007 projíždíme oblíbené dovolenkové destinace. Takové, které si český turista troufne zdolat autem.

Szia! To je typický maďarský pozdrav, takže je jasné kam vyrážíme... Dálnice jsou označovány jako M-0 až M7. Dálniční poplatky se platí pouze elektronicky. Můžete zaplatit předem po internetu, nebo až na místě. Stačí nahlásit SPZ a zaplatit v přepočtu 437 korun na deset dní, měsíční známka vyjde na 520 korun. Kontrola probíhá přes mýtné brány, ale pokud zapomenete, nemusíte podle Libora Budiny z Autoklubu ČR automaticky počítat s pokutou.

Když nechtěně najedete na dálnici bez e-viněty, potom sjeďte k nejbližší benzince a poplatek tam zaplaťte. Když to uděláte do 60 minut, systém vás vymaže ze seznamu dlužníků.

V opačném případě se pokutě za necelých 1300 korun nevyhnete.

Rychlostní limity jsou stejné jako v Česku a jejich překročení policie pokutuje mezi 1 000 až 2 000 korunami. Ne vždy narazíte v Maďarsku na policisty, kteří rozumí anglicky nebo německy. Proto jsem poprosil kolegu Sašu Komarnického o několik slovíček

pokuta – büntetés     

platit – fizetni

rychlá jízda - gyors utazás

kanystr – marmonkanna

porucha – kudarc

odtah – vontatás

dopravní zácpa – dugó    

objížďka - kerülőút

dálnice - autópálya   

levý – bal    

pravý – jobb

Jestli se chcete po příjezdu odměnit jedním lahodným pivem, bude se vám hodit slovíčko sör- pivo. Nealko pivo se řekne Alkoholmentes sör.

Šťastnou cestu přeje Marek OO7

Zdroj obrázku: MAFRA

10.08.2019

Řečtí policisté si rádi dupnou na cizince

S naším dopravákem Markem 007 vyrážíme autem do Řecka. České řidiče tam můžou pěkně potrápit kruhové objezdy nebo parkování ve městech.
03.08.2019

Nastartujte auto, jede se do Francie!

Letos v létě by to chtělo něco pořádného. S dopravákem Markem 007 nebudeme troškařit a vyměníme chorvatské pobřeží rovnou za Francouzskou Riviéru.
29.07.2019

Vyrážíme autem do Slovinska

Léto se má vychutnávat naplno. Takže si dáme adrenalin na divoké vodě, výlet do hor a pohodu na pláži v jednom. Udělejte si místo na zážitky.
20.07.2019

Jedeme do Polska!

Dost bylo dovolené na jihu! S naším dopravním specialistou Markem 007 vyrážíme k severním sousedům.
04.07.2019

Vyrážíme autem na východ k sousedům

Náš dopravák 007 objíždí nejoblíbenější destinace českých dovolenkářů. Hned po Chorvatsku je nejvíce v kurzu Slovensko. Tak vyrážíme!
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.