Blackout jako v Jižní Americe u nás nehrozí, ujišťuje odborník

Publikováno: 17.06.2019 10:00
O víkendu postihl Jižní Ameriku rozsáhlý blackout. V neděli postihl téměř celou Argentinu, část Uruguaye a některé regiony na jihu Brazílie a v Chile.

Problémy nastaly mimo jiné v telekomunikacích a dopravě, nefungovaly semafory ani metro. Česko může něco podobného zasáhnout jen teoreticky. V našich ranních Třech Impulsech na tělo to řekl Martin Sedlák ze Svazu moderní energetiky. Podle něj u nás nehrozí ani náhlý příval elektřiny ze fotovoltaických elektráren nebo větrníků. „Česká republika má na rozdíl od jižní Ameriky poměrně robustní distribuční i přenosovou síť a obnovitelné zdroje zvládáme bez problémů. Když by nějaký nastal, tak mají správci přenosové soustavy příležitost ty zdroje odstavit."

Martin Sedlák naopak ve vysílání vyzdvihl pozitiva solárních panelů. Podle něj z nich těží jak společnost, tak stát i jednotlivec. „Pomáhají snižovat spotřebu fosilních paliv a zvyšovat tak energetickou soběstačnost České republiky. Fotovoltaická elektrárna ale může být výhodná i pro domácnosti, které šetří na nákupu elektřiny ze sítě.“

Zdroj obrázku: MAFRA

18.06.2019

Evropu může zasáhnout obrovská migrační vlna, varuje Okamura

Evropě hrozí další uprchlická vlna! V našich ranních Třech Impulsech na tělo to prohlásil šéf SPD Tomio Okamura.
12.06.2019

Dilema kanceláří: Klimatizace, nebo větrák?

Hostem ranních Tří Impulsů na tělo byla kancelářská pracovnice Rádia Impuls Michaela Klimoszová
11.06.2019

Sněmovní tuk se budu snažit shodit během léta, říká Klaus mladší

Václav Klaus mladší zatím splnil půlku slibu. Poslanec v dubnu prohlásil, že do svých zářijových padesátých narozenin chce založit stranu a zhubnout pět kilo.
10.06.2019

Z rukou už mi padají věci, říká ke své nemoci Bělobrádek

Projevy roztroušené sklerózy už jsou u Pavla Bělobrádka zřetelné. Poslanec a bývalý předseda KDU-ČSL to řekl v našich ranních Třech Impulsech na tělo.
06.06.2019

Tenis budu hrát, dokud mi vydrží hnáty, říká Dolinová

Zuzana Bubílková v ranních Třech Impulsech na tělo zpovídala herečku a moderátorku Michaelu Dolinovou.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.