700 slunečnic pro 700 lidí, kteří si v posledním roce vyslechli verdikt roztroušená skleróza!

Publikováno: 04.06.2019 11:00
Stovky slunečnic vysází po celé republice lidé s roztroušenou sklerózou a jejich příznivci, aby upozornili na nemoc, která postihuje nervový systém a jíž v tuzemsku trpí asi 20 000 lidí. Akce Rozsviťme Českou republiku se tradičně odehrává od konce května, kdy si lidé po celém světě připomínají Světový den boje proti roztroušené skleróze. V Praze jsme 29. 5. zasadili 20 slunečnic, bude jich do konce června 700?

Rozsviťme ČR je osvětová kampaň a v dnešní době plné informací na každém rohu se zdá být přežitkem. Ale ani dnes nic nenahradí osobní setkání, možnost společně sdílet své zkušenosti, ale i problémy, navzájem se povzbudit.

Stále panuje o nemoci řada mýtů a nepravd, jsou lidé, kteří RS podceňují a neléčí se. Včasná léčba přitom může zachránit 20 až 30 let aktivního života. Ale jak má mladý člověk poznat, že ta brnící ruka není od krční páteře a špatného sezení u počítače? To, že zakopávám, nebo mě trápí zdvojené vidění není jenom důsledek natažených nocí kvůli studiu, práci, i zábavě… Jak se dozvědět něco víc o tom co mohu dělat, když jsem si odnesl  z ordinace verdikt – roztroušená skleróza… Téma letošního Světového dne jsou neviditelné příznaky a skutečně každý, kdo ví, o čem je tu teď řeč, zná moc dobře všechny ty navenek nerozpoznatelné příznaky RS. Jak se s nimi vyrovnat, co mne čeká dál a co udělat pro zpomalení progrese. Aby byla léčba skutečně účinná, je zapotřebí nepodceňovat pravidelný pohyb. Ne, to je špatně. Je zapotřebí se pravidelně a poctivě věnovat takovému pohybu, který mne baví a těší, díky kterému se budu nejenom teď cítit lépe, ale hlavně svému tělu dávám signál, že mi na jeho stavu a funkčnosti záleží.

K sázení slunečnic se v letošním roce přidává zatím dalších 15 míst a do konce června zveme všechny, připojte se k nám. V mnoha městech slunečnice doprovází další program – koncerty, přednášky, divadlo, mateřské školky vyprovázejí slunečnicemi budoucí prvňáčky. A proč? Nadační fond IMPULS opět vyhlašuje výtvarnou a literární soutěž, vybízí děti, středoškoláky i dospělé, nakreslete, namalujte, napište fejeton, povídku, báseň – se slunečnicí v hlavní roli. Jako podporu, pomoc, ale i radost pro všechny, kteří se ve svém životě potkávají s roztroušenou sklerózou.

Každoročně přibývá na 700 nových pacientů, to znamená 2 lidé denně… Podle doc. MUDr. Dany Horákové, Ph.D. z RS centra ve VFN nemoc lékaři přes velký pokrok stále neumí vyléčit, ale umí ji tlumit nebo i pozastavit. „Je však třeba zdůraznit, že všechny současné léky jsou protizánětlivé, to znamená, že mají schopnost pouze potlačit autoimunitní zánětlivé děje, které ničí nervová vlákna v mozku a míše. Žádný z těchto preparátů bohužel zatím neumí přetržená vlákna znovu obnovit. Pokud se nám podaří zánět zastavit, tak můžeme vlákna dlouhodobě, u řady pacientů i celoživotně, ochránit. Z tohoto pohledu, čím dříve na nemoc přijdeme a čím dříve protizánětlivé léky nasadíme, tím lépe, říká doc. Horáková.

Tak se také připojte a zasaďte si svoji slunečnici a povzbuďte ty, kteří si svoji nemoc nezavinili, kteří se snaží žít plnohodnotný život nevyléčitelné nemoci navzdory.

 O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS) a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

O Unii ROSKA

Posláním Unie ROSKA je pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život. Unie ROSKA ve své činnosti navázala na spolky Roska, které v ČR vznikaly od roku 1983. Jako Česká multiple sclerosis (MS) společnost je aktivním členem mezinárodní federace MSIF a její evropské platformy EMSP při EU. Velice efektivní je svépomoc postižených, kterou realizuje 26 samostatných regionálních spolků Roska. Spolek má celorepublikovou působnost ve všech krajích ČR a má asi 1500 členů. V současné době stojí v čele Unie ROSKA sedmičlenná výkonná rada.

Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.