Sáhli jste už někdy po špatné čerpací pistoli?

Publikováno: 04.05.2019 10:00
Natankovat do auta špatné palivo, to se může stát každému. Dopravák Marek OO7 poradí, jak se v takové situaci zachovat.


Tím že jsou čerpací pistole hned vedle sebe, je snadné natankovat třeba naftu do benzíňáku.  Podle šéfa české petrolejářské asociace Václava Louly to chce trochu snahy.

„Řidič to tam může, jak se říká narvat. Průměry u benzínové a naftové pistole jsou jiné. “

Naftovou pistoli do benzínové nádrže dostanete jen velmi těžko. Babská rada říká, že když do auta natankujete jenom pár litru špatného paliva, nic se neděje. Stačí dotankovat to správné a můžete vyrazit. Jestli to tak skutečně je, jsem se zeptal odborníka z autorizovaného servisu Michal Psoty.

„U starších motorů, tato rada platí. Ale ty nové jsou na kvalitu paliva náchylnější, takže bych to určitě nedoporučil. Ideální je, odtáhnout auto do servisu a odstranit špatné palivo. “ 

Častěji se ale povede, že do naftového auta natankujete benzín. Dieselové motory jsou velmi náchylné, takže když se do oběhu dostane benzín, je zaděláno na pořádné problémy. Motorová nafta totiž pohání motor ale i promazává palivové a vstřikovací čerpadlo. Benzín takové vlastnosti nemá a muže čerpadla zadřít. A to není všechno. Benzín se při spojení se vzduchem zažehuje rychleji než nafta, takže se poškodí i mechanismus klikové hřídele a pokud zadřete motor a zničíte vstřikovací čerpadlo, bude cena za opravu tak vysoká, že se vyplatí koupit nové auto. Co tedy udělat jako první pokud si natankujete plnou nádrž špatného paliva?

„Pokud zjistíte už u stojanu, že máte špatné palivo. Rozhodně nestartujte! Zavolejte asistenční službu. Nechte auto odtáhnout do servisu, kde se špatné palivo odsaje a pokud ani nenastartujete, nemusí se měnit ani palivový filtr, který stojí asi tak 2000,- “

Takže až budete příště u pumpy krmit auto, raději dvakrát překontrolujte, a jednou tankujte.

Šťastnou cestu přeje Marek 007 

Zdroj obrázku: MAFRA

01.06.2019

Za milión - pořádné auto!

V Haló, tady Impulsovi se bude už v pátek hrát o milion. Náš dopravák Marek 007 zjišťoval, jak si ze starého auta udělat milionové závodní fáro.
25.05.2019

Jak si zachránit řidičský průkaz

Vybodovat se a přijít o řidičák, to se muže stát každému. Náš dopravák Marek 007 poradí jak si řidičské oprávnění zachránit a když už o něj přijde, jak ho co nejrychleji dostat zpátky.
18.05.2019

Při nabourání cizího auta lísteček za stěračem nestačí

Nabourat v autě, to se může stát každému. Ne všichni ale zastaví a chtějí nehodu řešit. Náš dopravák Marek OO7 se tentokrát zaměřil na situaci, kdy jeden z řidičů z místa nehody ujede.
11.05.2019

S malým, nebo velkým na rodinou dovolenou?

Vyrazit na dovolenou obytným vozem nebo karavanem má svoje kouzlo ale taky úskalí. Náš dopravák Marek oo7 poradí, na co si dát velký pozor.
27.04.2019

Jak na alergii za volantem

Za volantem vás muže potrápit nejenom kolona ale i alergie. Dopravák Marek oo7 poradí vychytávku, se kterou si nebudete v jednom kuse utírat nos, ale v klidu se věnovat řízení.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.