S malým, nebo velkým na rodinou dovolenou?

Publikováno: 11.05.2019 10:00
Vyrazit na dovolenou obytným vozem nebo karavanem má svoje kouzlo ale taky úskalí. Náš dopravák Marek oo7 poradí, na co si dát velký pozor.

Než ale vyjedete, je potřeba zjistit, jakou „doložnost“ má vaše obytné auto, to znamená, kolik věcí si s sebou můžete vzít, aby nebyla překročena povolená hmotnost. Pokud bude auto vážit víc než 3.5 tuny, už potřebujete mít papíry i na skupinu C. 

Protože ať chcete nebo ne, je řada věcí které je lepší mít nabalené vždy.

Jako třeba plné plynové lahve, kabel k připojení na elektřinu, klíny na vyrovnání vozu, hasicí přístroj, sekeru,  cca pětilitrový kanystr na pitnou vodu, hadici a konev pro doplňování vody cestou.

A to jsem úplně vynechal osobní věci, oblečení, nádobí, držák na kola, gril a tak dále. 

A teď pozor!

Když se stane, že vás cestou zastaví policie s mobilní váhou, tak to muže být pořádně mastné. Podle npor. Policie čr Pavla Koneviče se vám totiž nasčítá hned několik přestupků.

"Pokuty za nedostatečné řidičské oprávnění pro řízení vozu nad 3,5 tuny, tedy "C" jsou vysoké. Ve správním řízení od 25.000 do 50.000 a zákaz řízení od jednoho roku, do dvou let“

Jak si s tímto poradit jsem se zeptal odborníka na obytné vozy a karavany Michala Hunkese.

"Pokud už dopředu víte, že budete mít hodně věcí, je dobré si za obytný vůz ještě připevnit přídavný vozík a do něj dát všechny těžké věci. V tento moment je potřeba mít řidičské oprávnění skupin B plus E."

Tato oprávnění budou stačit i v případě, že se rozhodnete za osobák připojit obytný přívěs neboli Karavan. K tomu je potřeba mít vůz se silnějším motorem a namontovaným tažným zařízením. V tu chvíli může být ale řízení auta s velkým přívěsem podle Mirka Charouze z Besipu, obtížnější.

„Karavan musí byt težší na oje, aby byla souprava stabilní. V 80km/h se nic nestaneale v 90km/h  se začne souprava kmitat. Nepodceňovat rychlost.“

Ať už na dovolenou nebo výlet vyrazíte jakkoliv, šťastnou cestu a bezpečný dojezd přeje Marek oo7.

Zdroj obrázku: MAFRA

01.06.2019

Za milión - pořádné auto!

V Haló, tady Impulsovi se bude už v pátek hrát o milion. Náš dopravák Marek 007 zjišťoval, jak si ze starého auta udělat milionové závodní fáro.
25.05.2019

Jak si zachránit řidičský průkaz

Vybodovat se a přijít o řidičák, to se muže stát každému. Náš dopravák Marek 007 poradí jak si řidičské oprávnění zachránit a když už o něj přijde, jak ho co nejrychleji dostat zpátky.
18.05.2019

Při nabourání cizího auta lísteček za stěračem nestačí

Nabourat v autě, to se může stát každému. Ne všichni ale zastaví a chtějí nehodu řešit. Náš dopravák Marek OO7 se tentokrát zaměřil na situaci, kdy jeden z řidičů z místa nehody ujede.
04.05.2019

Sáhli jste už někdy po špatné čerpací pistoli?

Natankovat do auta špatné palivo, to se může stát každému. Dopravák Marek OO7 poradí, jak se v takové situaci zachovat.
27.04.2019

Jak na alergii za volantem

Za volantem vás muže potrápit nejenom kolona ale i alergie. Dopravák Marek oo7 poradí vychytávku, se kterou si nebudete v jednom kuse utírat nos, ale v klidu se věnovat řízení.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.