Váš nový vůz vám dokáže zachránit život

Publikováno: 16.03.2019 09:00
A možná o tom ani nevíte... Náš dopravák Marek 007 tentokrát pátral po technologii, která při nehodě sama zavolá o pomoc.

 

Všechny nové vozy, vyrobené od loňského dubna, musí mít ve výbavě automatické tísňové volání eCall. Tato vychytávka pomáhá snížit počet obětí dopravních nehod. 

Jak tato technologie funguje v praxi, popsal vývojář odborný technik Martin Mazari.

„V momentě kdy dojde k aktivaci zádržných systému, airbagu, přepínačů bezpečnostních pásů. Dochází ke spojení s linkou 112. To znamená, že se s vámi spojí operátor a vy s ním můžete mluvit.“

Potom nahlásíte, co se stalo, kde jste a jakou potřebujete pomoc jako při normálním hovoru. Díky, vestavěné sim kartě a červenému SOS tlačítku, které najdete většinou v prostoru vnitřního zpětného zrcátka. Po dlouhém stisknutí se spojíte s tísňovou linkou. Takto můžete zavolat pomoc i jinému autu jako svědek, bez přímé účasti na nehodě. 

Co dělat, při vážné bouračce, když nedosáhnete na tlačítko, nebo jste v bezvědomí, jsem se zeptal Nicolle Zaoralové, mluvčí generálního ředitelství hasičských záchranných sborů.

„Pokud se stane, že nejste schopni se operátorem domluvit. Ecall sám pošle souřadnice, kde se nacházíte. Operátor tak posílá na místo záchranáře.“

V této zprávě je odeslán i VIN kód vašeho auta. To aby hlavně hasiči věděli, jestli budou zasahovat u malého auta, nebo u robustního SUV. Zařízení ukládá vždy jenom poslední tři pozice auta, takže nemusíte mít strach ze zneužití pro sledování vašeho pohybu.

Šťastnou cestu bez nehod přeje Marek 007.

Zdroj obrázku: MAFRA

06.04.2019

Čas výměny zimních gum za letní je tady

Ne každý zamíří k profíkům do pneuservisu. A tak náš dopravák Marek 007 poradí co si pohlídat, pokud se do přezouvání auta pustíte sami.
02.04.2019

Motorkářská sezóna zahájena!

Jaro je v plném proudu a motorkářská sezona začíná nejenom v garáži přípravou motorky, ale i spanilou jízdou na srazu.
25.03.2019

Funkce start-stop u aut má svá pro i proti

Náš dopravák Marek 007 není vůbec nadšený ze systému start-stop ve svém autě. A tak zjišťoval, jestli je možné jej trvale vypnout.
09.03.2019

Při poruše auta v tunelu nepanikařte

Náš dopravák Marek 007 si tentokrát posvítí na jízdu v tunelu a poradí co dělat, když v něm zůstanete viset.
02.03.2019

Jak si proklepnout ojeté auto

V první řadě je potřeba si ohlídat a určitě ověřit historii vybraného vozu a to nejenom v případě, kdy nakupujete vůz v bazaru ale i přes soukromý inzerát.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.