Pozor: Nadýchat může i vaše auto

Publikováno: 24.02.2019 12:30
Podle našeho dopraváka Marka 007, by se majitelé naftových aut měli mít na pozoru. Pokud vás při jízdě zastaví policejní hlídka, může změřit emise vašeho auta.

Po českých silnicích jezdí až 150.000 aut s dieselovým motorem, kterým nefungují filtry pevných částic. Ty mají bránit únikům silně rakovinotvorných látek do ovzduší, které vznikají při spalování nafty. S odhalování těchto aut bude policii v terénu od jara sloužit mobilní stanice na měření emisí.

A jak pozná policejní hlídka auto, které je zralé na kontrolu, prozradil Josef Pokorný ze Svazu dovozců automobilu.

„Ve chvíli kdy je kouřivost z výfuku vysoká, tak policie auto zastaví. “

 Jak taková kontrola probíhá?

„Sešlápne se plynový pedál až na podlahu, a přístroj na monitorováni výfukových plynů zjistí, jestli kouřivost překračuje povolenou mez.“

A v případě že kontrolou neprojdu, jaký je další postup?

„Pokud je kontrola nevyhovující, je omezena technická způsobilost na 30 dní.“

Když během této lhůty auto neopravíte, může se vám jízda s propadlou technickou podle policejního nadporučíka Dokoupila prodražit.

„Hrozí bloková pokuta, dva tisíce korun.“

Proto si nechte při další návštěvě servisu preventivně proklepnout i filtr pevných částic.

Bezpečný dojezd a hezkou neděli přeje Marek 007

02.03.2019

Jak si proklepnout ojeté auto

V první řadě je potřeba si ohlídat a určitě ověřit historii vybraného vozu a to nejenom v případě, kdy nakupujete vůz v bazaru ale i přes soukromý inzerát.
17.02.2019

Řidičák na zkoušku pro čerstvé šoféry

Dopravák Marek 007 zjišťoval, jaké novinky chystá ministerstvo dopravy pro začínající šoféry.
10.02.2019

Nejčastější prohřešky minulého roku

Náš dopravák Marek 007se tentokrát zaměřil na nejčastějších dopravní hříchy minulého roku. A poradí, na co si dát pozor, když je na silnicích, třeba jako v těchto dnech, pořádně mokro.
03.02.2019

Staré dálniční známky končí. Za jízdu bez nové hrozí pokuta!

Od 1. února musíte mít při jízdě na dálnici nalepenou dálniční známku pro rok 2019. Marek 007 zjišťoval, na kolik vyjde takové cestování po dálnici bez známky.
27.01.2019

Připravte své auto na tuhé mrazy

Tuhá zima dokáže potrápit nejenom ledovkou na silnicích, ale i zatuhlou naftou v motoru. Náš dopravák Marek 007 poradí, jak auto připravit na hodně nízké teploty.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.