Západní Fjordy vyřezaly bouře a ledovce

Publikováno: 09.01.2019 08:25
I dnes zůstáváme s Jirkou Kolbabou na Islandu. Dalším z jeho oblíbených míst, které nám představil, jsou Západní fjordy.

Rád, rád, rád, rád má Island náš cestovatel Jirka Kolbaba. Rozhodl se tam strávit konec roku, což je velmi příjemná dovolenka a pořád se tam zdržuje. Dnes si vybral jednu oblast, pro cestovatele naprosto úžasnou, kam nás chce pozvat a zároveň ji doporučit.

Přírodním rájem je určitě místo, které se jmenuje Západní fjordy. Za takovou úzkou šíjí najdeme naprosto úchvatný, nejméně navštěvovaný kout Islandu, prostor, který je rozměrný asi 8600 kilometrů čtverečních. Vyčnívá do ledových vod dánské úžiny a je modelován bouřemi a předtím ještě ledovci. V dobách ledových vyřezaly ty ledovce takové ty dnešní fjordy, udělaly úžasné zářezy a naprosto dynamické, dramatické hory. Je to velice bizarní místo plné skalnatých výběžků a velice tajuplných až bych řekl přírodních scenérií, jak tvarových, tak také barevných a světelných.

A žije na takovém odlehlém místě vůbec někdo?

Je to zvláštní místo, tady žijí lidé, nežije jich tady příliš mnoho, většina lidí je soustředěna na tom poloostrově Reykjanes kolem hlavního města. Ale i tady lidé žijí, jsou tu vesnice, jsou tu města, to největší město je Isafjordur. Najdeme tady takové rybářské osady. Je ale také známo, že mnoho těch osad se v poslední době vylidňuje, že lidé se stahují do větších měst, případně do toho jihozápadního koutu Islandu, protože tyto západní výběžky jsou na severozápadě. Máme tady pozoruhodná místa, která jsou opravdu blízko polárního kruhu, takže to počasí je tady naprosto nesmiřitelné.

A kdybys měl něco vypíchnout?

Určitě bych si vzpomněl na Látrabjark, což je úplně nejzápadnější výběžek, nejzápadnější výběžek Evropy dokonce. Poloostrov Hornstrandir je neobydlený, to je něco naprosto syrového, fantastického. Nejsou tady žádné zvláštní cesty, já jsem se tam dvakrát v životě vydal terénním autem a pak jsem musel mnoho desítek kilometrů chodit pěšky a nepotkal jsem ani živáčka. Pak bych možná připomněl vodopád Dynjandi, což je vodopád, který v překladu znamená hřmící. Možná by pro naše posluchače byla zajímavá pláž v zálivu Breidavík, což je naprosto světlá pláž, která připomíná Karibik nebo Pacifik.

16.01.2019

Jirka Kolbaba vzpomíná na svoji účast na Dakaru

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou zavzpomínali na loňský 40. ročník Dakaru, kterého se on sám zúčastnil.
15.01.2019

Elvis Presley - legenda z Memphisu

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl na místo, kde nejen žil král Rock'n'Rollu - Elvis Presley, ale kde také stále žije jeho legenda.
14.01.2019

Lebky na Vanuatu připomínají kanibalskou historii

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do Karibiku na souostroví Vanuatu, kde se setkává nejen se zajímavou dopravou místními letadly, ale také s lidskými lebkami z dob kanibalismu.
11.01.2019

Sultanát Omán - šťastná Arábie

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do čisté země, která je navíc ekonomicky a mravně velmi úspěšná, do Sultanátu Omán.
10.01.2019

Islandský kůň se v nouzi živí rybami

Dalším symbolem Islandu, který nám dnes Jirka Kolbaba představil, je islandský kůň. Ten je jedinečný nejen díky svým chodům, ale také tím, že v nouzi přežije i na rybách.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.