Symboly Jihoafrické republiky

Publikováno: 22.01.2019 08:25
Jirka Kolbaba nám dnes představil státní symboly Jihoafrické republiky.

Milí žáci, vítejte na hodině zeměpisu. Dnes probereme státní symboly JAR. Hovoří učitel Jirka Kolbaba.

JAR je zkratka, kterou mnozí z nás vnímají, že je to Jihoarfická republika. Jen připomenu, že je to úžasný, vyspělý stát na jihu Afriky. Vlajka Jihoafrické republiky vyšla v platnost 27. dubna 1994, bylo to v den svobody. Má takové ležaté ypsilon v tom obdélníkovém poli dva ku třem. Je tam šest barev - modrá představuje oceány, červená krev, která byla prolita při bojích, zelená je rostlinné bohatství, bílá jsou bilí obyvatelé, černá původní obyvatelstvo Afriky. A někdy se ve vlajce používá dokonce i zlatá nebo žlutá a to symbolizuje nerostné bohatství.

A co je jejich státní symbol?

Oni mají ptáka, který se jmenuje Písař hadilov. To je metr vysoký pták, který sídlí ve větvích akácií a také loví třeba hady. Najdeme ho dokonce ve státním znaku. A jako zvíře si zvolili antilopu Springbok. Možná ji znají fandové sportovních klubů Jižní Afriky, protože fotbalisté i rugbisté mají ve znaku právě Springboka. A mají ještě rybu a to je Ostnušík kapský.

A jestlipak tam mají rostlinku?

Ano, slavnou Proteu. My ji možná známe z našich květinářství, protože takové velké květy se u nás prodávají třeba i sušené k aranžování. Také mají i svůj strom, tím stromem je Yellowwood, což znamená žlutodřev. Je to strom, který je čtyřicet metrů vysoký, kmen má skoro tři metry v průměru. Takto jsem chtěl popsat symboly Jihoafrické republiky, protože když do té země jedu, tak si často uvědomím, že oni mají právě tyto své symboly, tyto své modly ve velké úctě.

28.01.2019

Indonésie je pohádkový soubor ostrovů

Jirka Kolbaba nás dnes pozval na místo, které je podle něj splněným cestovatelským snem, a to do Indonésie.
25.01.2019

Nejzajímavější místa Big Islandu

I dnes nás Jirka Kolbaba pozval na Havajské ostrovy, tentokrát na ostrov Big Island...
24.01.2019

Sydney je nejkrásnějším městem světa

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Austrálie, kde najdeme nejen mnoho úžasných přírodních skvostů, ale také nejkrásnější město světa.
23.01.2019

Pearl Harbor je smutné místo

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Havaj, tentokrát jsme zavzpomínali na útok na Pearl Harbor.
21.01.2019

Plavby po moři, to je drama i romantika

Jirka Kolbaba nám dnes povyprávěl o svých plavbách po řekách, mořích i oceánech...
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.