Připravte své auto na tuhé mrazy

Publikováno: 27.01.2019 07:00
Tuhá zima dokáže potrápit nejenom ledovkou na silnicích, ale i zatuhlou naftou v motoru. Náš dopravák Marek 007 poradí, jak auto připravit na hodně nízké teploty.

Pokud do nádrže tankujete diesel a udeří teploty kolem -20 stupňů, připravte se na to, že nemusíte nastartovat. Při hodně nízkých teplotách se v motorové naftě vytvářejí krystalky parafínu a nafta tuhne. A to většinou ve vedení paliva, ve spodní části motoru, nebo v palivovém filtru.

Co by podnikli naši agenti, jsem se zeptal rovnou v terénu: „Zavolám do servisu a zeptám se, co mám dělat. Šel bych na MHD, pár hodin počkal a nechal auto na slunci.“

Jediné, co pomůže, je auto odtáhnout do vyhřívané garáže a počkat. Určitě blok motoru nepolévejte horkou vodou, kvůli velkému rozdílu teplot může prasknout.

Na tuhé mrazy se musí dieselový motor nachystat. Buď natankováním arktické nafty do –30 stupňů, nebo přidáním aditiva do nádrže. Správné používání mi poradil odborník Besipu Mirek Charouz: „Do prázdné nádrže nalijeme aditivum a natankujeme, aby se nafta promíchala.“ Takto ošetřená nafta vydrží i teploty kolem -25 stupňů. Přidáním benzinu do nafty místo aditiva, riskujete poškození motoru a to hlavně u nových aut.

Benzinové motory nejsou na mráz tolik náchylné. Benzín začíná tuhnout až při -40 stupních. I v tomto případě pomůže přidání aditiva.

Šťastnou cestu a pěknou neděli přeje Marek 007

Zdroj perexového obrázku: MAFRA

17.02.2019

Řidičák na zkoušku pro čerstvé šoféry

Dopravák Marek 007 zjišťoval, jaké novinky chystá ministerstvo dopravy pro začínající šoféry.
10.02.2019

Nejčastější prohřešky minulého roku

Náš dopravák Marek 007se tentokrát zaměřil na nejčastějších dopravní hříchy minulého roku. A poradí, na co si dát pozor, když je na silnicích, třeba jako v těchto dnech, pořádně mokro.
03.02.2019

Staré dálniční známky končí. Za jízdu bez nové hrozí pokuta!

Od 1. února musíte mít při jízdě na dálnici nalepenou dálniční známku pro rok 2019. Marek 007 zjišťoval, na kolik vyjde takové cestování po dálnici bez známky.
20.01.2019

Pozor na nové složení povinné výbavy do auta!

Složení povinné výbavy do auta se změnilo. Náš dopravák Marek 007 poradí, co v autě už vozit nemusíte a přidá i několik praktických tipů, které se na cestách můžou hodit.
13.01.2019

Za jízdu s neočištěným vozidlem hrozí pokuta!

Led a sníh daly tento týden řidičům pořádně zabrat a to nejenom na silnicích ale i na střechách aut. Pozor, za jízdu s neočištěným autem hrozí pokuta!
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.