Pearl Harbor je smutné místo

Publikováno: 23.01.2019 08:25
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Havaj, tentokrát jsme zavzpomínali na útok na Pearl Harbor.

Právě vás mámíme na Havaj a Jirka bude dnes historik, protože si vzpomněl na Pearl Harbor. Ale pěkně popořádku.

Připomenu, že Havajské ostrovy leží čtyři tisíce kilometrů od Kalifornie. To úžasné souostroví je v severní Polynésii. Pro nás, pro Evropany, ho objevil James Cook a ty ostrovy nazval Sandwichovy ostrovy. A já musím připomenout právě tu smutnou událost, protože 7. prosince 1941 zaútočili Japonci pod vedením admirála Jamamoto na přístav v laguně, kde je velitelství Pacifické flotily a my to místo známe jako Pearl Harbor. Bylo to velmi dramatické, bylo to překvapení pro Američany, bylo potopeno devět lodí, poškozeno asi 21 plavidel, takže kdykoliv se ocitnu v Honolulu, tak se vždy do tohoto smutného místa jdu podívat.

Předpokládám, že se tam na tu událost vzpomíná.

Definitivně ano a dokonce celé to místo je přístupno zdarma, takže mnozí návštěvníci z celého světa se sem jdou poklonit. Je tady návštěvnické centrum, kde vám podají informace, dokonce jsem tam objevil, že mají tištěné informace i v češtině, to je naprosto překvapivé. Navštívit můžeme třeba USS Missouri, to je ta loď na které byla posléze podepsána kapitulace. Také můžeme navštívit USS Arizona, to je loď, která dostala největší zásah a zahynulo tady nejvíce těch mladých amerických vojáků. Je to smutné místo, ale teď, po tolika letech, už to lidé neberou tak emotivně. Přesto se ale chodí, velice pietně, poklonit památce zemřelých.

Neskončíme to nějak optimisticky tu Havaj?

Jednoznačně, protože Havaj, to je prostě Havaj. Je to fantastické, úžasné místo pro návštěvu, a všichni víme, že když se nám něco líbí, tak úplně emotivně zvoláme: To je Havaj! Tak takhle Havaj vypadá, alespoň na mě takhle Havajské ostrovy působí. Mám to místo moc rád.

28.01.2019

Indonésie je pohádkový soubor ostrovů

Jirka Kolbaba nás dnes pozval na místo, které je podle něj splněným cestovatelským snem, a to do Indonésie.
25.01.2019

Nejzajímavější místa Big Islandu

I dnes nás Jirka Kolbaba pozval na Havajské ostrovy, tentokrát na ostrov Big Island...
24.01.2019

Sydney je nejkrásnějším městem světa

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Austrálie, kde najdeme nejen mnoho úžasných přírodních skvostů, ale také nejkrásnější město světa.
22.01.2019

Symboly Jihoafrické republiky

Jirka Kolbaba nám dnes představil státní symboly Jihoafrické republiky.
21.01.2019

Plavby po moři, to je drama i romantika

Jirka Kolbaba nám dnes povyprávěl o svých plavbách po řekách, mořích i oceánech...
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.