Nejzajímavější místa Big Islandu

Publikováno: 25.01.2019 08:25
I dnes nás Jirka Kolbaba pozval na Havajské ostrovy, tentokrát na ostrov Big Island...

Dnešní vyprávění Jirky Kolbaby je naprosto big, protože jsme na Big Islandu. Prostě pokračujeme naším putováním po Havaji.

Velký ostrov neboli Big Island, někteří posluchači už jsou určitě úplně v obraze, to je součást Havajských ostrovů a právě takto se jmenuje ten největší, nejrozsáhlejší. Možná by bylo zajímavé říci našim posluchačům to, že těch ostrovů není jen osm, jak se říká, že je to hlavních osm ostrovů, ale to je 95 korálových ostrovů a 118 skal a útesů. Já připomenu, že Havaj, to je šest tisíc kilometrů dlouhý řetězec podmořských sopek.

A mohl bys vypíchnout nějaká zajímavá místa z Big Islandu?

Park vulkánů, kde jsou ty fantastické a činné sopky, zejména Kilauea, která je činná už od roku 1983. Je to sopka, která má jen 1247 metrů, ale neustále tady vytéká láva v průměru asi 400 tisíc metrů krychlových za jeden den. A Kilauea tím, jak vytéká láva do oceánu, neustále zvětšuje ten ostrov. Další místo určitě bude Ke ala Ke Kua, záliv, ve kterém bohužel zabili mého milovaného Jamese Cooka v roce 1779. Pak zde najdeme mnoho vodopádů, zejména duhový nebo Akaka Falls. A také mnoho orchideí. A třeba taková káva Kona, to je naprosto úžasný produkt, který se vyváží do celého světa. Tady, na Big Island, najdeme velké množství pozoruhodných fenoménů, které stojí za zhlédnutí.

Ty jsi hned na začátku mluvil o té lávě a ty jsi posedlý focením lávy.

Je to šance, já jsem nikdy neměl to štěstí, abych tady v té době byl, kdy je to přístupné nebo kdy je to vidět z nějakého rozumného, bezpečného místa, takže jednou jsem tady tekoucí lávu viděl, ale nejsem vůbec, ale vůbec spokojený, takže někdy v budoucnu. Je to jedno z nejlepších míst na světě na focení tekoucí lávy. Snad mi to někdy vyjde.

28.01.2019

Indonésie je pohádkový soubor ostrovů

Jirka Kolbaba nás dnes pozval na místo, které je podle něj splněným cestovatelským snem, a to do Indonésie.
24.01.2019

Sydney je nejkrásnějším městem světa

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Austrálie, kde najdeme nejen mnoho úžasných přírodních skvostů, ale také nejkrásnější město světa.
23.01.2019

Pearl Harbor je smutné místo

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Havaj, tentokrát jsme zavzpomínali na útok na Pearl Harbor.
22.01.2019

Symboly Jihoafrické republiky

Jirka Kolbaba nám dnes představil státní symboly Jihoafrické republiky.
21.01.2019

Plavby po moři, to je drama i romantika

Jirka Kolbaba nám dnes povyprávěl o svých plavbách po řekách, mořích i oceánech...
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.