Na Islandu je víc ovcí než lidí

Publikováno: 08.01.2019 08:25
Jirka Kolbaba pokračuje vyprávěním o Islandu, dnes o zajímavé místní tradici...

Když jste na Islandu, kde je náš cestovatel velmi často, tak také velmi často dochází k jevu, který se jmenuje réttir. Co to znamená? Vysvětluje Jiří Kolbaba...

Možná, než to objasním, ještě řeknu něco okolo, abych byl trošičku tajuplný. Tady, na Islandu, je více ovcí než lidí. Všude potkávám ovce. Teď, v zimních měsících, ne, ale v letních jednoznačně ano. Jenom připomenu, že v devátém a desátém století přivezli ovce na tento ostrov Vikingové. A protože se nikdy s žádnou jinou ovcí nekřížily, tak je to tady geneticky nesmírně čistý druh. Ono to spočívá v tom, že začátkem léta všichni vyženou ty ovce do hor a tam se ty ovce samy pohybují, nikdo je nehlídá, po mnoho měsíců se tam sami živí tou místní vegetací a i když jsem ve vnitrozemí, tak je stále a stále potkávám.

No dobře, to jsou ovce, ale co je ten réttir?

To jsem to pěkně napínal. Když jsme tedy všechny ty ovce na jaře vyhnali do hor, tak je také pochopitelně musíme na podzim vrátit zpátky, aby tady nezapadaly sněhem. A to se děje přibližně v září a právě ta událost, kdy se stahují ty ovce, kdy se nahánějí ty ovce, tak ta se jmenuje réttir. To je islandské slovo a znamená to něco jako návrat. Je to taková společenská událost, takže ty ovce se naženou do takových speciálních ohrad, které jsou rozmístěny na několika místech Islandu a tam se potom třídí podle značek a udělají tam veterinární kontrolu, některé se tam hned prodávají, jiné se vyčlení na chov, jiné zase na porážku. To je každoroční svátek tady na Islandu, je to vždycky velká, neuvěřitelná, nádherná podívaná, kdy celé rodiny vyjíždějí na koních, na čtyřkolkách, na terénních motorkách do terénu a shání ovce dolů do údolí.

To musí být neuvěřitelnná podívaná. Účastnil ses někdy, pomáhal jsi chytat ovečky?

Nepomáhal jsem, ale byl jsem dvakrát přítomen a dokonce jsem skočil i do té ohrady mezi ty ovce, abych měl takové detailní záběry. Vždycky to byl neuvěřitelný, intenzivní zážitek. To bečení těch ovcí, to prozpěvování těch místních lidí a také popíjení, protože to často doprovází popíjení a různé oslavné, takové tradiční rituály, které možná pocházejí až z vikingských dob. A když se k tomuto turista může přitočit, tak to rád udělá. Dvakrát se to podařilo i mě.

14.01.2019

Lebky na Vanuatu připomínají kanibalskou historii

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do Karibiku na souostroví Vanuatu, kde se setkává nejen se zajímavou dopravou místními letadly, ale také s lidskými lebkami z dob kanibalismu.
11.01.2019

Sultanát Omán - šťastná Arábie

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do čisté země, která je navíc ekonomicky a mravně velmi úspěšná, do Sultanátu Omán.
10.01.2019

Islandský kůň se v nouzi živí rybami

Dalším symbolem Islandu, který nám dnes Jirka Kolbaba představil, je islandský kůň. Ten je jedinečný nejen díky svým chodům, ale také tím, že v nouzi přežije i na rybách.
09.01.2019

Západní Fjordy vyřezaly bouře a ledovce

I dnes zůstáváme s Jirkou Kolbabou na Islandu. Dalším z jeho oblíbených míst, které nám představil, jsou Západní fjordy.
07.01.2019

Koncertní síň Harpa na Islandu je skvostem Reykjavíku

Dalším místem na Islandu, které nám Jirka Kolbaba představil, je koncertní síň Harpa v hlavním městě, která je podle slov našeho cestovatele jeho symbolem a skvostem.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.