Lebky na Vanuatu připomínají kanibalskou historii

Publikováno: 14.01.2019 08:25
Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do Karibiku na souostroví Vanuatu, kde se setkává nejen se zajímavou dopravou místními letadly, ale také s lidskými lebkami z dob kanibalismu.

Chcete pořádnou exotiku na začátek nového roku? V tom případě to řeknu sloganem: Vem mamu, vem tatu a leťte na Vanuatu. Co ty na to, Jirko Kolbabo?

Dneska vás vezmu do Pacifiku, do pozoruhodného místa, které se stává ze 2350 ostrovů. Najdeme tu velkou ostrovní formaci východně od Austrálie. Ta formace se kdysi jmenovala Nové Hebridy, ale dnes se jmenuje Vanuatu. Já zde navštěvuji různé ostrovy a také etnika, která tu žijí. Byl jsem několikrát v hlavním městě Port Vila na ostrově Éfaté. Představte si, mluví se tady oficiálně více jak sto jazyky. Je to spojeno s takovou tou polynéskou tradicí a také bohužel takovou tou velice dramatickou tradicí kanibalskou, to se tady dlouhou dobu provozovalo. A já tady těch lidských lebek v přírodě nebo v takových kultovních jeskyních potkávám každou chvíli nemálo.

To je dost děsivé. Ale řekni nám, jak jsi mezi těmi ostrovy přemísťuješ.

To je zajímavé, protože zatím se mi podařilo navštívit těch ostrovů přibližně osm a mezi nimi, kromě Éfaté, který už jsem jmenoval, tak třeba ještě Tanna, Malekula, Pentecost nebo Espiritu Santo. Já se tam pohybuji většinou tak, že buďto mě převeze domorodec někde mezi ostrůvky, které jsou blízko u sebe, anebo si najímám místní letadla. A to je zajímavé, protože přiletí malé letadélko, domlouvá se to různě přes ty místní lokální lidi, kteří mají ty možnosti a mají ty mechanismy, domluví to nějak přes vysílačky a mobilní nebo satelitní telefony, ani přesně nevím, a najednou přilétne malé letadélko, ktré zpravidla pilotuje mladý kluk nebo mladá holka z Austrálie nebo Nového Zélandu, ti lidé mají kolem dvaceti až pětadvaceti let. Ta letadélka jsou s kapacitou kolem čtyř, pěti, šesti lidí. No a do něho nastoupí domorodci polonazí, já, naplní se to nějakými místními produkty, tarem a dalšími zemědělskými produkty, je to hodně ovoce a hodně zeleniny, no a přesmístíme se na další ostov. A potom třeba při dalším letu letím většinou s rybami a pár polonahými domorodci. Je to velmi dramatické, je to zajímavé, je to spíše jak z filmu a ne ze skutečnosti.

21.01.2019

Plavby po moři, to je drama i romantika

Jirka Kolbaba nám dnes povyprávěl o svých plavbách po řekách, mořích i oceánech...
18.01.2019

Na Samoi najdeme nejkrásnější přírodní koupaliště světa

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou vyrazili do Pacifiku na souostroví Samoa, kde se můžeme vykoupat v nejkrásnějších přírodních koupališť světa.
17.01.2019

Jirka Kolbaba na Islandu navštívil prezidenta

Jirka Kolbaba nám dnes vyprávěl o velmi milém a přirozeném setkání s islandským prezidentem.
16.01.2019

Jirka Kolbaba vzpomíná na svoji účast na Dakaru

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou zavzpomínali na loňský 40. ročník Dakaru, kterého se on sám zúčastnil.
15.01.2019

Elvis Presley - legenda z Memphisu

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl na místo, kde nejen žil král Rock'n'Rollu - Elvis Presley, ale kde také stále žije jeho legenda.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.