Koncertní síň Harpa na Islandu je skvostem Reykjavíku

Publikováno: 07.01.2019 08:25
Dalším místem na Islandu, které nám Jirka Kolbaba představil, je koncertní síň Harpa v hlavním městě, která je podle slov našeho cestovatele jeho symbolem a skvostem.

Pro všechny milovníky dobrého zvuku má Jirka Kolbaba typ. Musíte ale až na Island. Jsme v jedné vyhlášené koncertní hale...

Koncertní síň, která se jmenuje Harpa, která byla otevřena v roce 2011, je taková úžasná budova s prosklenou fasádou. Má taková krystalická, pozoruhodná, technicky odvážná okna. Je to velice unikátní architektonické řešení a tato stavba dokonce získala několik ocenění, třeba v roce 2013 se stala nejkrásnější stavbou světa. Někomu připomíná třeba včelí plástve, někomu zase jiné zajímavé efekty. Je to něco, co je inspirováno islandskou krajinou a co skutečně stojí za to, když jsme v hlavním městě Islandu Reykjavíku, vidět a také třeba i navštívit.

A co na to říkají místní? Také mají pocit, že je nejkrásnější na světě?

Ono je to s některými originálními budovami trošku problematické v celém světě, vzpomeňme si na náš Tančící dům, vzpomeňme si Eiffelovku, vzpomeňme si na Golden Gate Bridge a vzpomeňme si třeba na bohužel nepřijatý projekt pana Kaplického, který jsme mohli mít v Praze a mohla to být opravdu světová dominanta. Ze začátku byli v rozpacích, ale dneska jednoznačně, po dokončení, které bylo trošku komplikované, bylo to zapříčiněno ekonomickou krizí, jsou místní lidé nesmírně hrdí na tuto stavbu. Je to velká chlouba, je to symbol, je to doslova skvost Reykjavíku.

Nabízí se otázka, jestli jsi tam vůbec byl na nějakém koncertě, kdy to takto blahořečíš?

Byl jsem několikrát uvnitř a byl jsem tam jednou i na koncertě. Šel jsem na koncert Björk, ale pak jsem si trošku lépe přečetl plakát, když jsem se tam na ten projekt chtěl dostat, a zjistil jsem, že to není přímo živá Björk, ale že je to jenom multimediální představení. Přesto jsem si ho ale nesmírně užil, mel jsem šanci vidět interiér tohoto pozoruhodného sálu se skvělou akustikou a navštívil jsem i jiné, menší prostory, v rámci celého prostoru, protože tady je několik různých objektů, i restaurace, i prodejny a podobně. Opravdu jsem si tu stavbu užil, já mám nesmírně rád moderní architekturu, z čehož jsem se už v našem pořadu několikrát vyznával.

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

09.01.2019

Západní Fjordy vyřezaly bouře a ledovce

I dnes zůstáváme s Jirkou Kolbabou na Islandu. Dalším z jeho oblíbených míst, které nám představil, jsou Západní fjordy.
08.01.2019

Na Islandu je víc ovcí než lidí

Jirka Kolbaba pokračuje vyprávěním o Islandu, dnes o zajímavé místní tradici...
04.01.2019

Island je nejfotogeničtější místo světa!

I dnes jsme s Jirkou Kolbabou zůstali na Islandu. Tentokrát nám náš cestovatel popsal, proč je pro něj tento ostrov jedním z nejfotogeničtějších na světě.
03.01.2019

Zima je velmi inspirativní a fotogenická

Jirka Kolbaba se nám i dnes přihlásil z Islandu a popsal nám krásy, které zde má možnost fotit.
02.01.2019

Cestovatelský plán 2019

Jirka Kolbaba nám dnes prozradil, jaká cestovatelská dobrodružství ho čekají v roce 2019, a to nejen po světě, ale i po České republice.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.