Jirka Kolbaba na Islandu navštívil prezidenta

Publikováno: 17.01.2019 08:25
Jirka Kolbaba nám dnes vyprávěl o velmi milém a přirozeném setkání s islandským prezidentem.

Pravidelní posluchači si možná vzpomenou na islandské vyprávění Jirky Kolbaby. Trávil tam přelom roku, tedy konec starého, začátek nového. Povídal nám o kdejaké květince, ale o setkání s prezidentem ne. Takže jak to bylo?

Víceméně jsem to nechtěl hned mediálně prezentovat, ale když jsem tu otázku dostal, tak na to velice rád odpovím. Připomenu, že Vigdís Finnbogadóttir, první prezidentka světa, první žena, která vedla zemi, vedla tuto zemi šestnáct let. S tou jsem se nikdy nepotkal. Po ní nastoupil Ólafur Ragnar Grímsson, který tuto zemi vedl dvacet let a s ním jsem měl tu čest se dvakrát potkat. A když nedávno, bylo to 1.8.2016, nastoupil do funkce nový prezident, Guðni Thorlacius Jóhannesson, tak jsem si usmyslel, že se s ním chci potkat. A teď k tomu konečně došlo, když jsem na Silvestra trávil několik dní na Islandu.

Povídej, přeháněj, jaké je setkání s prezidentem?

Nikde žádná ochranka, nikde žádný policajt, nikde žádná závora, je to něco naprosto neuvěřitelného. Otevřený prostor, krásný, nádherně upravený, může se chodit po trávnících. Člověk zazvoní, otevře mu sekretář, velice skromný design interiéru, za chvíli mě přijal prezident, oslovil mě "ahoj Jirko", tam si lidé tykají a oslovují se křestním jménem, já mu říkal Guðni. Dali jsme si spolu čaj, koláč, vzpomenuli jsme na různé Čechy, kteří žijí na Islandu.

To jsou nádherné skutečnosti. Vnímá on nějakým způsobem Česko? Ví, kde jsme?

Jednoznačně. On u nás sice nikdy nebyl, což je pochopitelně velká škoda a povzdechl si nad tím, ale vzpomínal zejména na krásy Prahy, které znal jen zprostředkovaně, ale nesmírně dlouho a rád mluvil o Václavu Havlovi, že to byla mimořádná osobnost a on jako historik, jako specialista, jako odborník označil jeho osobnost za významnou nejen pro české dějiny, ale pro světové dějiny. A ještě jsem se dozvěděl, že má pět dětí a že běhá a hraje fotbal. Takže skutečně naprosto přirozené, úžasné setkání, které trvalo několik desítek minut a bylo pro mě nezapomenutelné.

21.01.2019

Plavby po moři, to je drama i romantika

Jirka Kolbaba nám dnes povyprávěl o svých plavbách po řekách, mořích i oceánech...
18.01.2019

Na Samoi najdeme nejkrásnější přírodní koupaliště světa

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou vyrazili do Pacifiku na souostroví Samoa, kde se můžeme vykoupat v nejkrásnějších přírodních koupališť světa.
16.01.2019

Jirka Kolbaba vzpomíná na svoji účast na Dakaru

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou zavzpomínali na loňský 40. ročník Dakaru, kterého se on sám zúčastnil.
15.01.2019

Elvis Presley - legenda z Memphisu

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl na místo, kde nejen žil král Rock'n'Rollu - Elvis Presley, ale kde také stále žije jeho legenda.
14.01.2019

Lebky na Vanuatu připomínají kanibalskou historii

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do Karibiku na souostroví Vanuatu, kde se setkává nejen se zajímavou dopravou místními letadly, ale také s lidskými lebkami z dob kanibalismu.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.