Islandský kůň se v nouzi živí rybami

Publikováno: 10.01.2019 08:25
Dalším symbolem Islandu, který nám dnes Jirka Kolbaba představil, je islandský kůň. Ten je jedinečný nejen díky svým chodům, ale také tím, že v nouzi přežije i na rybách.

Ti z vás, kteří ještě nebyli na Islandu a poslouchají pravidelná vyprávění Jirky Kolbaby, už se tam musí cítit jako doma. Zrovna před dvěma dny jsme mluvili o ovečkách, teď to zase bude o konících, protože i ti jsou velkým symbolem ostrova.

Tady jsou koňské farmy už z vikingských dob a dneska se hovoří o tom, že tady žije asi osmdesát tisíc koní ve čtyřiceti barevných kombinacích. Kůň islandský se dožívá přibližně třiceti let. Od roku 930 sem nepřivezli žádného nového koně, to znamená, že geneticky je nesmírně čistý, to je naprosto striktní zákonné opatření, které se dodržuje už po mnoho set let. Takový kůň má mnoho originálních vlastností, naprosto jiných, než mají jiní koníci z celého světa.

A jaké vlastnosti?

K těm hlavním patří určitě to, že má takové speciální chody. Islandský kůň je mimochod. Je to zvláštní krok, kterému se říká tölt a pak má ještě jeden zvláštní chod, který je velice klidný, takže jezdec nenadskakuje na tom koni. To oni si tady nesmírně cení a v těchto různých tradičních chodech, krocích, cvalech, bězích a podobně pořádají různé soutěže. Tento kůň také vydrží zimy, velké islandské zimy blízko polárního kruhu. Ten kůň je celou dobu venku, jemu se prodlouží srst a zůstane venku a snáší ty zimy bez problémů. A pak je jedna velká originalita, traduje se, že když tady vybuchne sopka a ty zelené, travnaté plochy pokryje popel, tak ten kůň dokáže žrát několik měsíců ryby, teré mu farmář dává a pak se vrátí na zelenou stravu, když je to možné.

Já na ně teď koukám a vidím, že tady v kohoutku měří nějakých až 145 centimetrů. Není to spíš poník?

Nene, to tady dokonce nesmíme říct, to by se urazili. Je to kůň menšího vzrůstu, je to vyšlechtěný islandský kůň, který je, pravda, nižší, podobné koně znám třeba z Mongolska, a je to plnohodnotný kůň.

14.01.2019

Lebky na Vanuatu připomínají kanibalskou historii

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do Karibiku na souostroví Vanuatu, kde se setkává nejen se zajímavou dopravou místními letadly, ale také s lidskými lebkami z dob kanibalismu.
11.01.2019

Sultanát Omán - šťastná Arábie

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do čisté země, která je navíc ekonomicky a mravně velmi úspěšná, do Sultanátu Omán.
09.01.2019

Západní Fjordy vyřezaly bouře a ledovce

I dnes zůstáváme s Jirkou Kolbabou na Islandu. Dalším z jeho oblíbených míst, které nám představil, jsou Západní fjordy.
08.01.2019

Na Islandu je víc ovcí než lidí

Jirka Kolbaba pokračuje vyprávěním o Islandu, dnes o zajímavé místní tradici...
07.01.2019

Koncertní síň Harpa na Islandu je skvostem Reykjavíku

Dalším místem na Islandu, které nám Jirka Kolbaba představil, je koncertní síň Harpa v hlavním městě, která je podle slov našeho cestovatele jeho symbolem a skvostem.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.