Prodáváte nebo kupujete auto? Nezapomeňte na včasný přepis!

Publikováno: 09.12.2018 07:00
Změny v registru vozidel už si naštěstí nemusíte vyřizovat jen na úřadech v místě bydliště nebo sídla firmy, jak tomu bylo dřív, stačí zajít na jakýkoliv úřad obce s rozšířenou působností.

Ať už auto kupujete nebo prodáváte, k přehlášení je nutná přítomnost nejenom prodávajícího, ale také kupujícího. Pro tyto případy využijte možnost ověřené plné moci, kterou kupující zmocní prodávajícího k zajištění přepisu. Toto je nejbezpečnější varianta pro obě strany. Jinak se vám muže stát, že kupující, potom, co mu auto předáte, nebude s jeho přihlášením pospíchat. A to znamená, že než si auto zaregistruje na sebe, spáchá-li dopravní přestupek, zaplatíte pokutu vy, jako jeho majitel. Jak to nejlíp ošetřit jsem se zeptal prodejce aut Michala Otise: „Pokud se chcete případným placením pokut za nového majitele vyhnout, předejte mu auto až po jeho zapsání do technického průkazu.“

Potom je na řadě zrušení stávajícího povinného ručení. Při sjednávání nové povinné pojistky dostane kupující zelenou kartu, kterou předloží u přepisu. Dál následuje evidenční prohlídka vozu, ne starší než 14 dní, která vás vyjde mezi 400 - 1000 Kč podle servisu, kde je prováděna.

Ale abych na něco náhodou nezapomněl, tak jsem si pro jistotu rovnou zavolal na dopravní inspektorát, co všechno je potřeba k přepisu auta: „Vyplněnou přihlášku o registraci vozidla do registru silničních vozidel ČR, kupní smlouvu, velký technický průkaz, malý technický průkaz, ověřenou plnou moc od kupujícího (jinak musí být osobně s vámi na úřadě), občanský průkaz, protokol o evidenční kontrole, potvrzení o sjednaném povinném ručení – zelenou kartu. A přehlášení auta vás vyjde na 800, motorky na 500 korun.“

A ještě poslední věc, pamatujte, že při prodeji auta máte povinnost přehlásit vozidlo do 10 pracovních dní od prodeje. Při nedodržení vám hrozí pokuta až 50 000 korun. Díky jednoduché reservaci na webu dopravního inspektorátu se vyhnete obrovským frontám.

Pěknou neděli a šťastnou cestu přeje Marek 007!

Zdroj obrázku: MAFRA

23.12.2018

Jak postupovat, pokud vám někdo na parkovišti odře auto?

Náš dopravní expert Marek 007 nechává vánoční nákupy na poslední chvíli, kdy parkoviště praskají ve švech. A to se vůbec nemusí vyplatit. Problémy s odřeným nebo ťuknutým autem, je to poslední, co by se mělo o Vánocích řešit.
16.12.2018

Když uvíznete v hodinové koloně...

Základem je počítat s tím, že v počasí, které u nás v posledních dnech vládne, můžete zůstat viset na dlouhé hodiny kdekoliv.
02.12.2018

Na parkovištích neplatí vždy stejná pravidla jako na běžných silnicích

Marek oo7 se zaměřil na silniční pravidla na parkovištích u nákupních center a v parkovacích domech. V některých případech neplatí stejné předpisy jako na běžných silnicích.
25.11.2018

Nezapomeňte připravit své auto na zimu!

Připravit auto na zimu tak, abyste nezůstali někde viset, není nic složitého. Stačí nezapomenout na několik základních pravidel, která má v malíčku náš dopravní expert Marek 007.
18.11.2018

Jak se zbavit kuny, která se zabydlí pod kapotou auta?

Zbavit se kuny, která se vám nastěhovala pod kapotu, muže být oříšek. Náš dopravní specialista Marek 007 s tím má zkušenosti a poradí několik fíglů, které fungují.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.