Oslavy Nového roku napříč světem

Publikováno: 31.12.2018 08:25
Na jakých místech světa strávil Jirka Kolbaba oslavy Nového roku? A kde to podle něj bylo nejzajímavější?

Jirka Kolbaba slaví Silvestra dřív než ostatní...

Hezské Silvestrovské ráno všem posluchačům Rádia Impuls. Velice matně vzpomínám na moje oslavy v Karibiku, u ostrova Svaté Lucie, to bylo na té české pirátské lodi La Grace. Jiný Silvestr byl zase v Pekingu. Silvestra jsem strávil také třeba na Bali, v Paříži, V Dubaji v Arabských Emirátech, také v Jordánsku nebo na ostrově Fidži. Kromě mnoha českých měst jsem Silvestra strávil také na Slovensku nebo ve Španělsku a teď mě napadá, že jedny z pozoruhodných Silvestrovských oslav byly v New Yorku nebo také na Novém Zélandu.

A když to srovnáš ty oslavy napříč světem a tady v České republice?

Mnohokrát je to podobné v tom, že lidé se baví, lidé se veselí, hodně konzumují, pijí alkohol, ale výrazně méně než u nás, to musím zdůraznit, že to tak bylo ve většině kultur. A často pochopitelně také slaví příchod Nového roku těmi typickými Silvestrovskými ohňostroji. Ale musím říci, že v mnoha místech jsem byl svědkem něčeho naprosto neuvěřitelného, ty vládní orgány třeba zakáží používat rachejtle, třaskavé kuličky a ohňostroje privátní a představte si, já jsem byl opravdu v několika zemích a místech a městech světa, kde když to bylo zakázáno, tak to nikdo, opakuji nikdo, nepoužil. Byla jenom velká ohňostrojová oslava, kterou řídilo město nebo nějaká ta místní vláda, ale nikdo si nedovolil udělat něco jiného.

A nějaká oslava, kterou bys vypíchnul?

Nejoriginálnější oslava z pohledu Čecha a nitrozemce byla určitě ta, která byla v Honolulu na Havaji, protože přes den člověk leží na pláži a na sluníčku má třicet stupňů teploty, voda má také ke třiceti stupňům a večer je potom stále ještě teplo, lidé jsou v tričku s krátkým rukávem a chodí po Honolulu a chodí po pláži a slaví. A slaví decentně, alkohol nikdo na veřejnosti nepije a když někdo, tak si ho zabalí do sáčku, aby nebylo vidět, že to je alkohol, to jsem si také všiml, že někteří tam něco trochu lehce mají, ale neviděl jsem nikoho opilého, bylo to důstojné, příjemné, bezpečné. Moc jsem si to užil.

02.01.2019

Cestovatelský plán 2019

Jirka Kolbaba nám dnes prozradil, jaká cestovatelská dobrodružství ho čekají v roce 2019, a to nejen po světě, ale i po České republice.
28.12.2018

V Maroku zažijete neuvěřitelnou orientální atmosféru

I dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Maroka, tentokrát hlavně do měst, která ho okouzlila.
27.12.2018

Největším lákadlem Maroka je příroda

Jirka Kolbaba nás dnes pozval do Maroka, kde si užijete nejen zajímavá města, ale hlavně pozoruhodnou přírodu.
20.12.2018

Toronto je moderní, čisté a luxusní město

Jirka Kolbaba nám dnes představil kanadské město Toronto, ve kterém najdeme mnoho fenoménů.
19.12.2018

Po stopách indiánů...

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali po stopách indiánů, a to nejen těch z knih Karla Maye, ale i těch skutečných.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.