Nauru byl luxusní kout světa, dnes je z něj chudá zem

Publikováno: 07.12.2018 08:25
Dnešní vysílání Jirky Kolbaby bylo smutnější, to proto, že nás zavedl do Nauru, které sice bývalo velmi bohatou zemí, dnes je zde ale jen bída.

Nauru! S Jirkou Kolbabou na rovníku, v hloubi Pacifiku...

Kdo by neznal Pacifik neboli Tichý oceán ze školy?! Víme, že má 180 milionů kilometrů čtverečních a že je to největší oceán světa. Je zde velké množství ostrovů a jeden takový malý ostrov, který má 21 kilometrů čtverečních, je to nejmenší ostrovní stát na světě, se jmenuje Nauru. Je to nezávislá republika, stát bez hlavního města dokonce a ten ostrov je dlouhodobě pokrytý, nebo dnes už moc není, ale býval pokrytý, fosfáty neboli guanem , což nebylo nic jiného než ptačí trus. Kolem roku 1900 se tady našla neskutečně velká ložiska a až do roku 1970, 1980 se intenzivně těžilo a v roce 1970 dokonce zestátnili školství a zdravotnictví, bylo to zdarma. Byl to prostě neuvěřitelně luxusní kout světa. Bohužel, pak si guanu vytěžili a dneska nastala neuvěřitelná, velká, obrovská změna.

To by byla skvělá brigáda, sběr ptačího trusu, ale vznešeně by se tomu mohlo říkat jedu sbírat fosfáty. Jak to tam vypadá teď?

Když tam člověk přijede a já tam byl dvakrát v životě, tak na mě vždycky dýchla neuvěřitelná beznaděj. Tady se třeba i pitná voda musí částečně dovážet, tady opravdu vidíme tak neskutečnou chudobu, takové zklamání, tolik smutku těch lidí, kteří kdysi dávno nevěděli, co s penězi. Dneska mají problém se uživit a hledají někde jinde na světě místo, kde by mohli dožít a většinou se obrací na Nový Zéland nebo Austrálii a hledá se pro ně řešení, protože tady to skutečně vypadá velmi beznadějně.

Jirko, už to neříkej, něco veselejšího, takhle nemůžeme skončit. Popiš něco hezkého.

To bych rád, z takových míst si také snažím odvézt něco, co by mohlo být výtvarnějšího, ale bohužel se to možná také ponese ve stejně smutném duchu, protože já tam fotil zkorodovaná auta, kdysi luxusní limuzíny, dnes opravdu zkorodovaná auta. Mám detail motorky v písku na pláži. Mám fotky prázdných regálů v obchodě. Teď jsem byl nedávno znovu na letišti v Nauru, jen při takovém mezipřistání, tak jsem zaznamenal, že mají sice v tom obchodě, kde se prodávají suvenýry, trošku více položek než měli před několika lety, ale to je tak skoro všechno.

10.12.2018

Jezero Bajkal je třicet milionů let staré

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali k nejstaršímu a nejhlubšímu jezeru světa - Bajkalu.
06.12.2018

Na Maltě žila několik let Adina Mandlová

Jirka Kolbaba nám dnes představil nejmenší stát evropské unie - Maltu. Jak moc je zde cítit rytířská kultura a jaká slavná česká herečka zde žila?
05.12.2018

Jirka Kolbaba našel peklo!

Protože je dnes svatý Mikuláš, ke kterému neodmyslitelně patří čert, zajímalo nás, kde se nachází peklo.
04.12.2018

Jirka Kolbaba se chystá na 32. olympijské hry do Tokia!

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do Tokia, kde se v roce 2020 odehrají 32. olympijské hry. Zavzpomínal i na hry, které zde proběhly v roce 1964 a které byly pro naše sportovce velmi úspěšné.
03.12.2018

Roatán je ráj dobrého jídla a přírodních scenérií

Jirka Kolbaba nás dnes pozval na ostrov Roatán, kde si nejen pochutnáte na vynikajícím jídle, ale také si užijete úžasné přírodní scenérie.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.