Na parkovištích neplatí vždy stejná pravidla jako na běžných silnicích

Publikováno: 02.12.2018 07:00
Marek oo7 se zaměřil na silniční pravidla na parkovištích u nákupních center a v parkovacích domech. V některých případech neplatí stejné předpisy jako na běžných silnicích.

Pokud se jedná o parkovací plochu u supermarketu, která není oddělená od místní komunikace, platí dopravní předpisy jako v normálním provozu na silnicích, takže přednost zprava, nebo pravidla určená značkami. Stejně tak i přestupky řeší policie.

U nákupních center, která mají parkoviště oddělené závorou, to je jinak, jak potvrdil Mirek Chraouz z Besipu: „Pokud totiž provozovatel supermarketu oddělí parkoviště od veřejné silnice závorou, jde o soukromý pozemek ležící mimo pozemní komunikace a o pravidlech rozhoduje jen provozovatel. Ten musí stanovit, zda platí přednost zprava nebo místo osadit značkami, stejně tak je jen v jeho moci, jak bude řešit zneužití třeba parkovacích ploch vyhrazených pro invalidy.“

Managerky jednoho obchodní centra jsem se zeptal, jak řeší stání na invalidech, nebo nehody: „Neoprávněné stání na invalidech řeší ostraha, který vyvolává majitele auta a pokud se s ním nedohodne, tak se volá policie. V případě nehod se buď účastníci dohodnou, nebo se zavolá policie.“

Podobná pravidla jako na parkovištích u nákupních center platí i v parkovacích domech a podzemních garážích.

Je to jednoduché, pokud budou na parkovišti značky, jedete podle nich. Pokud si někdy nebudete jistí, obecně platí, že respektem běžných pravidel provozu máloco zkazíte.

Pěknou neděli a šťastnou cestu přeje Marek 007

06.01.2019

Jak snížit spotřebu pohonných hmot?

Cena benzinu a nafty lehce poklesla, ale pořád patří podle údajů Českého statistického úřadu mezi tři nejvýznamnější výdaje, které každý měsíc zatěžují rozpočty českých domácností. Náš dopravák Marek 007 vám poradí, jak nenaletět a opravu pořádně ušetřit za pohonné hmoty.
30.12.2018

Pozor na zloděje aut!

Bohužel, zloději budou vždy o krok napřed i před tím nejlepším zabezpečením vašeho auta. Na co si dát pozor a jak účinně zabezpečit svoje auto proti krádeži poradí Marek 007.
23.12.2018

Jak postupovat, pokud vám někdo na parkovišti odře auto?

Náš dopravní expert Marek 007 nechává vánoční nákupy na poslední chvíli, kdy parkoviště praskají ve švech. A to se vůbec nemusí vyplatit. Problémy s odřeným nebo ťuknutým autem, je to poslední, co by se mělo o Vánocích řešit.
16.12.2018

Když uvíznete v hodinové koloně...

Základem je počítat s tím, že v počasí, které u nás v posledních dnech vládne, můžete zůstat viset na dlouhé hodiny kdekoliv.
09.12.2018

Prodáváte nebo kupujete auto? Nezapomeňte na včasný přepis!

Změny v registru vozidel už si naštěstí nemusíte vyřizovat jen na úřadech v místě bydliště nebo sídla firmy, jak tomu bylo dřív, stačí zajít na jakýkoliv úřad obce s rozšířenou působností.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.