Na parkovištích neplatí vždy stejná pravidla jako na běžných silnicích

Publikováno: 02.12.2018 07:00
Marek oo7 se zaměřil na silniční pravidla na parkovištích u nákupních center a v parkovacích domech. V některých případech neplatí stejné předpisy jako na běžných silnicích.

Pokud se jedná o parkovací plochu u supermarketu, která není oddělená od místní komunikace, platí dopravní předpisy jako v normálním provozu na silnicích, takže přednost zprava, nebo pravidla určená značkami. Stejně tak i přestupky řeší policie.

U nákupních center, která mají parkoviště oddělené závorou, to je jinak, jak potvrdil Mirek Chraouz z Besipu: „Pokud totiž provozovatel supermarketu oddělí parkoviště od veřejné silnice závorou, jde o soukromý pozemek ležící mimo pozemní komunikace a o pravidlech rozhoduje jen provozovatel. Ten musí stanovit, zda platí přednost zprava nebo místo osadit značkami, stejně tak je jen v jeho moci, jak bude řešit zneužití třeba parkovacích ploch vyhrazených pro invalidy.“

Managerky jednoho obchodní centra jsem se zeptal, jak řeší stání na invalidech, nebo nehody: „Neoprávněné stání na invalidech řeší ostraha, který vyvolává majitele auta a pokud se s ním nedohodne, tak se volá policie. V případě nehod se buď účastníci dohodnou, nebo se zavolá policie.“

Podobná pravidla jako na parkovištích u nákupních center platí i v parkovacích domech a podzemních garážích.

Je to jednoduché, pokud budou na parkovišti značky, jedete podle nich. Pokud si někdy nebudete jistí, obecně platí, že respektem běžných pravidel provozu máloco zkazíte.

Pěknou neděli a šťastnou cestu přeje Marek 007

09.12.2018

Prodáváte nebo kupujete auto? Nezapomeňte na včasný přepis!

Změny v registru vozidel už si naštěstí nemusíte vyřizovat jen na úřadech v místě bydliště nebo sídla firmy, jak tomu bylo dřív, stačí zajít na jakýkoliv úřad obce s rozšířenou působností.
25.11.2018

Nezapomeňte připravit své auto na zimu!

Připravit auto na zimu tak, abyste nezůstali někde viset, není nic složitého. Stačí nezapomenout na několik základních pravidel, která má v malíčku náš dopravní expert Marek 007.
18.11.2018

Jak se zbavit kuny, která se zabydlí pod kapotou auta?

Zbavit se kuny, která se vám nastěhovala pod kapotu, muže být oříšek. Náš dopravní specialista Marek 007 s tím má zkušenosti a poradí několik fíglů, které fungují.
11.11.2018

Přijít o řidičský průkaz není těžká věc

Vybodovat se, tedy nasbírat 12 trestných bodů a přijít o papíry, na tom není nic složitého. Parkrát vás hlídka zastaví, když nemáte zapnutý pás, jednou telefonováni za volantem, k tomu třeba rychlejší jízda, když pospícháte a je vymalováno. Pokud jste věčně za volantem a řízení je váš denní chleba, měli byste si hlídat počet trestných bodů jako oko v hlavě. Stav svého šoférského konta zjistíte snadno, stačí se stavit na poště, ať víte, na čem jste. K výpisu hodnocení řidiče potřebujete občanský průkaz a stokorunu. Marek 007 má dva trestné body, což ani nevěděl.
04.11.2018

Je čas na poslední jízdu a zazimování motorky

Zazimování motorky, to není jenom pečlivá práce v dílně nebo garáži, ale taky poslední jízda. A na tu vyrážíme s Markem 007.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.