Mexico city bylo postaveno na ruinách prastarých kultur

Publikováno: 12.12.2018 08:25
Jirka Kolbaba nás dnes pozval do hlavního města Mexika, do Mexico city, kde je sice zvýšená kriminalita, jeho bohatá historie ale stojí i přesto za to.

Mexiko láká spoustu našinců, chtěli by se tam podívat, poznat krásy této země a podívat se třeba i do hlavního města. V této megapoli byl i Jiří Kolbaba...

Já jen připomenu, že Mexico city, tato úžasná metropole, je na Mexické náhorní plošině ve výšce více jak dva kilometry nad mořem a je to neuvěřitelně rušná metropole. A ta centrální část, taková ta historická, ta je zapsána v UNESCO, protože zde najdeme neuvěřitelné množství fantastických památek. Dnešní hlavní město je bohužel stiženo mnoha sociálními problémy. Takže, když jsem v Mexiku, tak také mimojiné vnímám třeba nedostatek jídla, nedostatek pitné vody. Ale abych tento první blok skončil trochu veseleji, tak připomenu, že se tady konala v roce 1968 olympiáda, na které Věra Čáslavská získala tolik medailí a stala se velmi slavnou a tenkrát opravdu učinila Českou republiku velmi populární ve světě pro ty své sportovní výkony.

Mexico city má také hodně bohatou historii...

Jednoznačně, protože celé to město bylo postaveno na starých ruinách těch kultur, které tady byly kdysi dávno před Kolumbem. Město se kdysi jmenovalo Tenochtitlán a bohužel ho tenkrát dobyl a téměř vypálil Cortés. A na jeho základech postavili to úžasné město, tu megapoli, která je plná památek spíše středověkých, má to takový ten španělský střih. Můžeme vnímat i několikerá archeologická naleziště, kde najdeme základy těch původních budov těch předkolumbovských kultur. To tak také všechno je. Ale hlavně okolo města najdeme tyto prastaré památky.

Jak je to tam s kriminalitou? Mám se bát? Mám s sebou mít nějaký kapesní nožík?

Já musím říci, že ta velká metropole, kde žije přes dvacet milionů lidí, dneska čísla uvádí kolem 22 milionů lidí, je logické, že se sem dostávají lidé z různých sociálních tříd, že se také lidé, ti chudší, kteří se snaží zlepšit svůj osud, stahují do těch velkých měst a to s sebou bohužel nese určitý díl kriminality nebo jistého napětí. Nebo jsou tady falešní černí taxikáři, to jsem byl varován svými mexickými kamarády, abych si na to dal velký pozor.

17.12.2018

Zanzibar má úžasné pláže, památky i místní lidi

Jirka Kolbaba nás dnes pozval do Zanzibaru, kde si on sám užil nejen pláží, ale také památek a místních lidí.
14.12.2018

Do Brixenu se Jirka Kolbaba jezdí klanět a lyžovat

Jirka Kolbaba nás dnes zavezl do Brixenu, tedy do Itálie a Rakouska. Tam jezdí nejen lyžovat a pochutnávat si na místní kuchyni, ale také se klanět pomníku Karla Havlíčka Borovského.
13.12.2018

Havajská fauna je nesmírně bohatá

Jirka Kolbaba nám dnes představil havajské živočichy, a to jak ty suchozemské, tak ty vodní.
11.12.2018

Jirka Kolbaba s námi vysílá už patnáct let!

Jirka Kolbaba vypráví své cestovatelské zážitky do éteru Rádia Impuls už patnáct let, a tak nás zajímalo, jestli chtěl být vždy cestovatelem nebo jestli už se někdy na svých cestách zamiloval.
10.12.2018

Jezero Bajkal je třicet milionů let staré

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali k nejstaršímu a nejhlubšímu jezeru světa - Bajkalu.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.