Jirka Kolbaba našel peklo!

Publikováno: 05.12.2018 08:25
Protože je dnes svatý Mikuláš, ke kterému neodmyslitelně patří čert, zajímalo nás, kde se nachází peklo.

I tento člověk je Mikulášsky naladěn, i když to pro něj není moc velké téma, přesto má s Mikulášem a čerty co dočinění...

Není to úplně jednoduchá otázka, ale přesto mě něco málo napadá. Připomínám si, že Mikuláš se narodil v Myře v Lykii, tedy v Turecku a že to byl velice mladý biskup a ta tradice uctívání svatého Mikuláše, ta je přibližně od roku 300. Také připomenu, když tedy jsme u toho cestování, tak obec ve Středočeském kraji se jmenuje Svatý Mikuláš. Ale já si určitě připomenu ty průvody čertů, takové ty Krampuslauf, které často vidím v Rakousku nebo v Německu. To je tradice z 11. století a ty masky těch čertů Krampus, tak to je něco naprosto děsivého. V několika Evropských zemích se připomíná památka středověkého biskupa v podobě třeba Mikuláše s mitrou, tak je to i u nás, rozdávají se dárečky dětem. A třeba v naší kultuře chodí s Mikulášem ještě třeba anděl nebo čert.

A čerti a zlobivé děti patří do pekla, takže kde na světě je to peklo, Jirko?

Teď to konečně bude cestovatelské, protože jak řekneš peklo, tak mě hned napadá Vítí, což je kráter a dokonce dvakrát, na Islandu. Jeden je v sopce Askja a jeden v sopce Krafla. A to je opravdu v překladu peklo a ty krátery získaly své pojmenování v době, kdy lidé věřili, že pod tou sopkou se skutečně peklo nachází. Takže když se řekne peklo, tak já si určitě nejvíce představím tady ty dva islandské krátery.

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

10.12.2018

Jezero Bajkal je třicet milionů let staré

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali k nejstaršímu a nejhlubšímu jezeru světa - Bajkalu.
07.12.2018

Nauru byl luxusní kout světa, dnes je z něj chudá zem

Dnešní vysílání Jirky Kolbaby bylo smutnější, to proto, že nás zavedl do Nauru, které sice bývalo velmi bohatou zemí, dnes je zde ale jen bída.
06.12.2018

Na Maltě žila několik let Adina Mandlová

Jirka Kolbaba nám dnes představil nejmenší stát evropské unie - Maltu. Jak moc je zde cítit rytířská kultura a jaká slavná česká herečka zde žila?
04.12.2018

Jirka Kolbaba se chystá na 32. olympijské hry do Tokia!

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do Tokia, kde se v roce 2020 odehrají 32. olympijské hry. Zavzpomínal i na hry, které zde proběhly v roce 1964 a které byly pro naše sportovce velmi úspěšné.
03.12.2018

Roatán je ráj dobrého jídla a přírodních scenérií

Jirka Kolbaba nás dnes pozval na ostrov Roatán, kde si nejen pochutnáte na vynikajícím jídle, ale také si užijete úžasné přírodní scenérie.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.