Jezero Bajkal je třicet milionů let staré

Publikováno: 10.12.2018 08:25
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali k nejstaršímu a nejhlubšímu jezeru světa - Bajkalu.

Na Sibiři je Bajkal a je tam krásně...

Dneska budeme na dálném severu, budeme v jižní části východní Sibiře a tam je nejstarší a nejhlubší jezero světa, třicet milionů let staré jezero Bajkal. Ta voda se nachází v příkopové propadlině mezi takovými dvěma tektonickými deskami. Je zde sídlo boha Burchan, jak Burjati věří. Do Bajkalu ústí 336 řek a říček a najdeme zde 27 ostrovů. Tím nejznámějším je pravděpodobně ostrov Olchon, který má 730 kilometrů čtverečních a najdeme na něm step a lesy a docela zajímavou fotogenickou krajinu. Je tady také hodně slunce na tomto ostrově. Já jsem tady potkával také ty místní lidi, ty Burjaty, a s těmi jsem tak prožil takový zajímavý, nezapomenutelný zážitek, šamanský zážitek.

To nám musíš vyprávět! Povídej.

Přímo u šamanské skály, tak se jmenuje jeden takový geologický útvar, se najednou sešli lidé, nebylo jich mnoho, jen taková malá skupinka, muži i ženy, vytáhli takové ty posvátné šamanské věci, bubínky. Teď tam bubnovali, tancovali, vzývali nějaká svá božstva, já jsem se k tomu přitočil a oni mě přijali, že to tam s nimi můžu absolvovat, že tam můžu fotografovat. Pár snímků jsem si pořídil a jsem za ně nesmírně vděčný, protože jen na málo místech světa se mi podařilo přiblížit se k šamanům a tady to bylo docela exotické.

A fauna a flora?

A 1200 vodních živočichů se ve vodách Bajkalu nachází. Množství malých organismů, malých korýšů, asi padesát druhů ryb, a tím nejznámějším je lososovitý omul, kterého tam pečou a prodávají. To je velká pochoutka. A úplně nejznámějším živočichem Bajkalu je takový stříbrnošedý tuleň, kterému se přezdívá Něrpa. Ten se nesmí lovit, ten je velmi chráněný, bohužel ho ale v minulosti hodně lovili, takže je to ohrožený druh a je to velká vzácnost. A když chceme koupit nějaký suvenýr od Bajkalu, zpravidla na sobě má motiv právě tohoto tuleně, tuleně bajkalského. Já doufám, že se někdy k tomuto pozoruhodnému vodnímu dílu přírody ještě vrátím.

17.12.2018

Zanzibar má úžasné pláže, památky i místní lidi

Jirka Kolbaba nás dnes pozval do Zanzibaru, kde si on sám užil nejen pláží, ale také památek a místních lidí.
14.12.2018

Do Brixenu se Jirka Kolbaba jezdí klanět a lyžovat

Jirka Kolbaba nás dnes zavezl do Brixenu, tedy do Itálie a Rakouska. Tam jezdí nejen lyžovat a pochutnávat si na místní kuchyni, ale také se klanět pomníku Karla Havlíčka Borovského.
13.12.2018

Havajská fauna je nesmírně bohatá

Jirka Kolbaba nám dnes představil havajské živočichy, a to jak ty suchozemské, tak ty vodní.
12.12.2018

Mexico city bylo postaveno na ruinách prastarých kultur

Jirka Kolbaba nás dnes pozval do hlavního města Mexika, do Mexico city, kde je sice zvýšená kriminalita, jeho bohatá historie ale stojí i přesto za to.
11.12.2018

Jirka Kolbaba s námi vysílá už patnáct let!

Jirka Kolbaba vypráví své cestovatelské zážitky do éteru Rádia Impuls už patnáct let, a tak nás zajímalo, jestli chtěl být vždy cestovatelem nebo jestli už se někdy na svých cestách zamiloval.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.