Jak postupovat, pokud vám někdo na parkovišti odře auto?

Publikováno: 23.12.2018 07:00
Náš dopravní expert Marek 007 nechává vánoční nákupy na poslední chvíli, kdy parkoviště praskají ve švech. A to se vůbec nemusí vyplatit. Problémy s odřeným nebo ťuknutým autem, je to poslední, co by se mělo o Vánocích řešit.

Jen si to představte. Přijdete k autu a máte promáčknutý bok nebo rovnou utržený a škrábnutý blatník. Kontaktovat policii můžete, ale počítejte s dlouhými hodinami čekání. Jestli by nebylo jednodušší a rychlejší řešit problém rovnou s pojišťovnou z havarijní pojistky, jsme se zeptali Milana Káni: „Určitě se dá použít havarijní pojistka. Většina lidí má sjednanou spoluúčast. Takže poškození musí být vyšší než pět tisíc. Pak má význam to řešit z havarijní pojistky.“

Co dělat, když je škoda nižší, poradil odborník Besipu Mirek Charouz: "V první řadě to co nejvíc nafotit. Zajít na informační kancelář a vyžádat si záznamy z kamer, pokud vám je nebudou chtít vydat, zavolat policii, té už správce parkoviště vydat záznamy kamer musí."

Pokud ale svědci ani důkazy o tom, že vám někdo poškodil auto, nejsou, nemá se cenu se na policii obracet. Lepší je takovéto situaci předejít: Auto neparkujte na okrajích a u v chodu do obchodu. Tady, v největším provozu, snadno přijdete ke škrábanci. Snažte se zaparkovat pořádně na vyznačených místech. A jestli to jde, tak pod kamerami, aby případné poškození bylo natočené.

A pro případ, že někoho odřete vy, musíte počkat nebo dohledat poškozeného a sepsat to. Nespoléhejte na to, že vás kamery nenatočily a že to poškozený nechá plavat. I v případě, že necháte lístek s telefonním číslem za stěračem a odjedete, je to podle zákona ujetí od nehody za 7 bodů s pokutou. Za dva takové přestupky vám rovnou seberou papíry. Přitom se to dá jednoduše vyřešit z vašeho povinného ručení.

Šťastné Vánoce a pěknou neděli, přeje Marek 007!

Zdroj perexového obrázku: MAFRA

06.01.2019

Jak snížit spotřebu pohonných hmot?

Cena benzinu a nafty lehce poklesla, ale pořád patří podle údajů Českého statistického úřadu mezi tři nejvýznamnější výdaje, které každý měsíc zatěžují rozpočty českých domácností. Náš dopravák Marek 007 vám poradí, jak nenaletět a opravu pořádně ušetřit za pohonné hmoty.
30.12.2018

Pozor na zloděje aut!

Bohužel, zloději budou vždy o krok napřed i před tím nejlepším zabezpečením vašeho auta. Na co si dát pozor a jak účinně zabezpečit svoje auto proti krádeži poradí Marek 007.
16.12.2018

Když uvíznete v hodinové koloně...

Základem je počítat s tím, že v počasí, které u nás v posledních dnech vládne, můžete zůstat viset na dlouhé hodiny kdekoliv.
09.12.2018

Prodáváte nebo kupujete auto? Nezapomeňte na včasný přepis!

Změny v registru vozidel už si naštěstí nemusíte vyřizovat jen na úřadech v místě bydliště nebo sídla firmy, jak tomu bylo dřív, stačí zajít na jakýkoliv úřad obce s rozšířenou působností.
02.12.2018

Na parkovištích neplatí vždy stejná pravidla jako na běžných silnicích

Marek oo7 se zaměřil na silniční pravidla na parkovištích u nákupních center a v parkovacích domech. V některých případech neplatí stejné předpisy jako na běžných silnicích.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.