Jak postupovat, pokud vám někdo na parkovišti odře auto?

Publikováno: 23.12.2018 07:00
Náš dopravní expert Marek 007 nechává vánoční nákupy na poslední chvíli, kdy parkoviště praskají ve švech. A to se vůbec nemusí vyplatit. Problémy s odřeným nebo ťuknutým autem, je to poslední, co by se mělo o Vánocích řešit.

Jen si to představte. Přijdete k autu a máte promáčknutý bok nebo rovnou utržený a škrábnutý blatník. Kontaktovat policii můžete, ale počítejte s dlouhými hodinami čekání. Jestli by nebylo jednodušší a rychlejší řešit problém rovnou s pojišťovnou z havarijní pojistky, jsme se zeptali Milana Káni: „Určitě se dá použít havarijní pojistka. Většina lidí má sjednanou spoluúčast. Takže poškození musí být vyšší než pět tisíc. Pak má význam to řešit z havarijní pojistky.“

Co dělat, když je škoda nižší, poradil odborník Besipu Mirek Charouz: "V první řadě to co nejvíc nafotit. Zajít na informační kancelář a vyžádat si záznamy z kamer, pokud vám je nebudou chtít vydat, zavolat policii, té už správce parkoviště vydat záznamy kamer musí."

Pokud ale svědci ani důkazy o tom, že vám někdo poškodil auto, nejsou, nemá se cenu se na policii obracet. Lepší je takovéto situaci předejít: Auto neparkujte na okrajích a u v chodu do obchodu. Tady, v největším provozu, snadno přijdete ke škrábanci. Snažte se zaparkovat pořádně na vyznačených místech. A jestli to jde, tak pod kamerami, aby případné poškození bylo natočené.

A pro případ, že někoho odřete vy, musíte počkat nebo dohledat poškozeného a sepsat to. Nespoléhejte na to, že vás kamery nenatočily a že to poškozený nechá plavat. I v případě, že necháte lístek s telefonním číslem za stěračem a odjedete, je to podle zákona ujetí od nehody za 7 bodů s pokutou. Za dva takové přestupky vám rovnou seberou papíry. Přitom se to dá jednoduše vyřešit z vašeho povinného ručení.

Šťastné Vánoce a pěknou neděli, přeje Marek 007!

Zdroj perexového obrázku: MAFRA

27.01.2019

Připravte své auto na tuhé mrazy

Tuhá zima dokáže potrápit nejenom ledovkou na silnicích, ale i zatuhlou naftou v motoru. Náš dopravák Marek 007 poradí, jak auto připravit na hodně nízké teploty.
20.01.2019

Pozor na nové složení povinné výbavy do auta!

Složení povinné výbavy do auta se změnilo. Náš dopravák Marek 007 poradí, co v autě už vozit nemusíte a přidá i několik praktických tipů, které se na cestách můžou hodit.
13.01.2019

Za jízdu s neočištěným vozidlem hrozí pokuta!

Led a sníh daly tento týden řidičům pořádně zabrat a to nejenom na silnicích ale i na střechách aut. Pozor, za jízdu s neočištěným autem hrozí pokuta!
06.01.2019

Jak snížit spotřebu pohonných hmot?

Cena benzinu a nafty lehce poklesla, ale pořád patří podle údajů Českého statistického úřadu mezi tři nejvýznamnější výdaje, které každý měsíc zatěžují rozpočty českých domácností. Náš dopravák Marek 007 vám poradí, jak nenaletět a opravu pořádně ušetřit za pohonné hmoty.
30.12.2018

Pozor na zloděje aut!

Bohužel, zloději budou vždy o krok napřed i před tím nejlepším zabezpečením vašeho auta. Na co si dát pozor a jak účinně zabezpečit svoje auto proti krádeži poradí Marek 007.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.