Jak postupovat, pokud vám někdo na parkovišti odře auto?

Publikováno: 23.12.2018 07:00
Náš dopravní expert Marek 007 nechává vánoční nákupy na poslední chvíli, kdy parkoviště praskají ve švech. A to se vůbec nemusí vyplatit. Problémy s odřeným nebo ťuknutým autem, je to poslední, co by se mělo o Vánocích řešit.

Jen si to představte. Přijdete k autu a máte promáčknutý bok nebo rovnou utržený a škrábnutý blatník. Kontaktovat policii můžete, ale počítejte s dlouhými hodinami čekání. Jestli by nebylo jednodušší a rychlejší řešit problém rovnou s pojišťovnou z havarijní pojistky, jsme se zeptali Milana Káni: „Určitě se dá použít havarijní pojistka. Většina lidí má sjednanou spoluúčast. Takže poškození musí být vyšší než pět tisíc. Pak má význam to řešit z havarijní pojistky.“

Co dělat, když je škoda nižší, poradil odborník Besipu Mirek Charouz: "V první řadě to co nejvíc nafotit. Zajít na informační kancelář a vyžádat si záznamy z kamer, pokud vám je nebudou chtít vydat, zavolat policii, té už správce parkoviště vydat záznamy kamer musí."

Pokud ale svědci ani důkazy o tom, že vám někdo poškodil auto, nejsou, nemá se cenu se na policii obracet. Lepší je takovéto situaci předejít: Auto neparkujte na okrajích a u v chodu do obchodu. Tady, v největším provozu, snadno přijdete ke škrábanci. Snažte se zaparkovat pořádně na vyznačených místech. A jestli to jde, tak pod kamerami, aby případné poškození bylo natočené.

A pro případ, že někoho odřete vy, musíte počkat nebo dohledat poškozeného a sepsat to. Nespoléhejte na to, že vás kamery nenatočily a že to poškozený nechá plavat. I v případě, že necháte lístek s telefonním číslem za stěračem a odjedete, je to podle zákona ujetí od nehody za 7 bodů s pokutou. Za dva takové přestupky vám rovnou seberou papíry. Přitom se to dá jednoduše vyřešit z vašeho povinného ručení.

Šťastné Vánoce a pěknou neděli, přeje Marek 007!

Zdroj perexového obrázku: MAFRA

30.12.2018

Pozor na zloděje aut!

Bohužel, zloději budou vždy o krok napřed i před tím nejlepším zabezpečením vašeho auta. Na co si dát pozor a jak účinně zabezpečit svoje auto proti krádeži poradí Marek 007.
16.12.2018

Když uvíznete v hodinové koloně...

Základem je počítat s tím, že v počasí, které u nás v posledních dnech vládne, můžete zůstat viset na dlouhé hodiny kdekoliv.
09.12.2018

Prodáváte nebo kupujete auto? Nezapomeňte na včasný přepis!

Změny v registru vozidel už si naštěstí nemusíte vyřizovat jen na úřadech v místě bydliště nebo sídla firmy, jak tomu bylo dřív, stačí zajít na jakýkoliv úřad obce s rozšířenou působností.
02.12.2018

Na parkovištích neplatí vždy stejná pravidla jako na běžných silnicích

Marek oo7 se zaměřil na silniční pravidla na parkovištích u nákupních center a v parkovacích domech. V některých případech neplatí stejné předpisy jako na běžných silnicích.
25.11.2018

Nezapomeňte připravit své auto na zimu!

Připravit auto na zimu tak, abyste nezůstali někde viset, není nic složitého. Stačí nezapomenout na několik základních pravidel, která má v malíčku náš dopravní expert Marek 007.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.