Havajská fauna je nesmírně bohatá

Publikováno: 13.12.2018 08:25
Jirka Kolbaba nám dnes představil havajské živočichy, a to jak ty suchozemské, tak ty vodní.

Už od nepaměti se v Česku říká, když si dáte nohy na stůl: Ty máš Havaj! Náš Jiří Kolbaba zažil opravdovou Havaj na vlastní kůži už několikrát...

Musím říci aloha, protože to je ten typický havajský pozdrav. Já chci připomenout, že Havaj má mnoho a mnoho doslova fenoménů, pro které je Havaj zajímavá pro lidi z celého světa. Já bych dnes rád hovořil zejména o té originální fauně - 250 živočišných druhů a také rostlinných druhů bohužel za poslední léta zmizelo. Od té doby, co Evropané navštívili Havajské ostrovy. Havajské ostrovy objevil v lednu 1778, pojmenoval je Sandwichovy ostrovy, můj slavný James Cook, kterého mám tak rád a jezdím za ním. Je to o tom, že je tady velká diverzifikace, opravdu neuvěřitelná nabídka fauny i flory, ale na druhé straně je to místo, které se v poslední době potýká s problémy.

Pojďme na ta zvířátka. Co tam žije?

To je zajímavé a já budu jmenovat jednoho typického živočicha, který je symbolem Havajských ostrovů, je tady chráněn, je to národní pták a jmenuje se berneška havajská. Polynésané jí říkají nene. Je to v podstatě taková husa, trošku barevnější, než je ta naše. Není bílá, je zabarvená do tmava, spíše taková strakatá. Potom tady třeba najdeme miliony ptáků, najdeme tady albatrosy černonohé, také tereje, to jsou takoví ti ptáci, kteří jsou bíložlutí, neuvěřitelně krásní a loví zvláštním způsobem, že se střemhlav zapouští pod vodu. Ale údajně tady nejsou vůbec hadi, to jsem se dočetl, nikdy jsem žádného neviděl. Takže když se ženy ptají, co hadi a štíři, když tam spíš pod širým nebem třeba, nikdy jsem tam žádné hady a štíry neviděl, je tam docela bezpečno.

A pod vodou?

Ve vodách žijí třeba keporkakové. Velryby se stahují k Havajským ostrovům a já jsem je tady několikrát fotil. Keporkak mám takové ty dlouhé prsní ploutve, je to nesmírně fotogenická ryba, když je trošku ve výskoku. Je tady hodně tuleňů, najdeme tady karety a mnoho a mnoho druhů ryb. Je tady velmi, ale velmi široká škála podmořských živočichů.

17.12.2018

Zanzibar má úžasné pláže, památky i místní lidi

Jirka Kolbaba nás dnes pozval do Zanzibaru, kde si on sám užil nejen pláží, ale také památek a místních lidí.
14.12.2018

Do Brixenu se Jirka Kolbaba jezdí klanět a lyžovat

Jirka Kolbaba nás dnes zavezl do Brixenu, tedy do Itálie a Rakouska. Tam jezdí nejen lyžovat a pochutnávat si na místní kuchyni, ale také se klanět pomníku Karla Havlíčka Borovského.
12.12.2018

Mexico city bylo postaveno na ruinách prastarých kultur

Jirka Kolbaba nás dnes pozval do hlavního města Mexika, do Mexico city, kde je sice zvýšená kriminalita, jeho bohatá historie ale stojí i přesto za to.
11.12.2018

Jirka Kolbaba s námi vysílá už patnáct let!

Jirka Kolbaba vypráví své cestovatelské zážitky do éteru Rádia Impuls už patnáct let, a tak nás zajímalo, jestli chtěl být vždy cestovatelem nebo jestli už se někdy na svých cestách zamiloval.
10.12.2018

Jezero Bajkal je třicet milionů let staré

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali k nejstaršímu a nejhlubšímu jezeru světa - Bajkalu.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.